scenariusz zajęc sportowych

Transkrypt

scenariusz zajęc sportowych
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Temat : „Ruch to zdrowie”- gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem
przyborów wykonanych przez uczniów.
Cele główne lekcji
Umiejętności:
- wykonywanie ćwiczeń z różnymi przyborami ( także niekonwencjonalnymi)
- umiejętność wypowiadania się ruchem
Motoryczność:
- kształtowanie sprawności ogólnej: skoczność, siła, zwinność, celność
Wiadomości:
- wpływ ruchu na zdrowie człowieka
-poznanie nowych zabaw i gier ruchowych
Akcenty wychowawcze:
- eksponowanie pomysłów uczniów w wykonaniu pomocy do ćwiczeń oraz
różnych przejawów ekspresji ruchowej,
współdziałanie w zespole zgodne z zasadami sportowej rywalizacji
Miejsce zajęć:
-sala gimnastyczna ( zajęcia mogą odbywać się również na boisku szkolnym)
Ćwiczący:
-klasa III (z przewagą chłopców i IV ( chłopcy )
Czas:
-2 godziny lekcyjne (godzina w każdej klasie)
Metody:
naśladowczo-ścisła, zabawowo-naśladowcza, zabawowo-klasyczna, bezpośredniej
celowości ruchu, ruchowej ekspresji twórczej
Formy : frontalna, w grupach, indywidualna
Pomoce:
kręgle i tekturowe tace ( przygotowane z materiałów ekologicznych według inwencji
uczniów), balony w dwóch kolorach ( dla każdego ucznia), szarfy, długa lina ( do związania
w koło) piłka lekarska ( 1kg ), piłka nożna, pachołki
Piśmiennictwo:
1. Bronikowski M. (red.): „Metodyka wychowania fizycznego w reformowanej szkole”,
Oficyna Edukacyjna Wydawnictwa eMPi²s.c., Poznań 2002.
2. Kołodziej J., Kołodziej K., Momola I.: „Postawa ciała jej wady i korekcja”, Wydawnictwo
Oświatowe FOSZE, Rzeszów 2004.
3. Jankowska -Siatka M., Skrętowicz E., Szymańska E.:” Zabawy i gry ruchowe na lekcjach
wychowania fizycznego i festynach sportowo-rekreacyjnych”, WSiP, Warszawa 1999.
4. Trześniowski R. : „Gry i zabawy ruchowe”, Sport i turystyka, Warszawa 1989.
Tok lekcji, nazwa i opis ćwiczeń, uwagi
I CZĘŚĆ WSTĘPNA (organizacyjna)
1. Organizacja zajęć:
-zbiórka,
- powitanie,
-sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć,
-podanie celów i zadań lekcji
-wzbudzenie motywacji do zajęć( krótka informacja nauczyciela na temat wpływu ruchu na
zdrowie i sprawność człowieka w każdym wieku, a w szczególności dzieci i młodzieży)
2. „ BEREK”(zabawa ożywiająca)
Liczba uczestników: dowolna
Przybory: szarfa
Ustawienie: rozsypka
Przebieg. W zabawie uczestniczą wszyscy uczniowie. Berka oznaczamy szarfą . Berek stara
się złapać uciekających. Obroną przed złapaniem przez berka jest uciekanie lub położenie się
na brzuchu (po przebiegnięciu berka należy jednak szybko wstać i zmienić miejsce). Przy
większej liczbie uczestników można wprowadzić więcej berków (np. 1berek na 6 osób), a
także urozmaicić zabawę zmieniając pozycję obrony przed berkiem ( np. położenie się na
plecach lub przyjęcie innej umówionej pozycji, czy wykonanie określonego ćwiczenia).
3.„ GWIAZDA”(zabawa orientacyjno - porządkowa)
Liczba uczestników: dowolna
Ustawienie: zespoły 3-6 osobowe, w rzędach naprzeciw siebie tworząc gwiazdę
Przebieg. Na sygnał rzędy przesuwają się jedno miejsce w prawo lub w lewo. Wszyscy
biegną równocześnie. Punkt zdobywa zespół, którego wszyscy gracze ustawią się równo
i najszybciej na określonym miejscu. Liczba zmian jest dowolna, ale nie mniejsza niż liczba
rzędów. Przy większej liczbie powtórzeń gracze stojący na końcu rzędów przechodzą na
czoło. Liczba punktów osiągnięta przez zespół decyduje o wygranej.
4. Ćwiczenia kształtujące (z akcentem na korektę postawy)
W marszu pobranie balonów (w dwóch kolorach).
Ćwiczenia oddechowe ( każdy uczeń stara się nadmuchać swój balon)
Ćwiczenia z wykorzystaniem balonów: ćwiczenia ramion, nóg tułowia, mięśni grzbietu,
skocznościowe (we wszystkich płaszczyznach z akcentem na korektę postawy).
II CZĘŚĆ GŁÓWNA (gry i zabawy)
1. „LINA W KOLE” (zabawa z mocowaniem)
Liczba uczestników: dowolna, ale parzysta
Przybory: długa lina związana (dla utworzenia koła), 4 szarfy zawieszone na linie
Ustawienie: dwa zespoły tworzą koło , stając obok siebie twarzą do środka.
Przebieg. Każdy zespół zajmuje połowę koła, a zawodnicy stają twarzą do środka. Wszyscy
trzymają linę na wysokości bioder. Na sygnał zespół ciągnie linę w swoją stronę. Wygrywa ta
drużyna, która przeciągnie koło na ustaloną odległość.
2. „WYŚCIGI RZĘDÓW” (zabawa bieżna)
Liczba uczestników: parzysta
Przybory: balony w dwóch kolorach ( każdy uczestnik ma jeden balon w kolorze swojej
drużyny), dwa pachołki
Ustawienie: w dwóch równoległych rzędach obok siebie.
Przebieg. Na sygnał startują pierwsi zawodnicy z rzędów. Każdy zawodnik biegnie do mety
trzymając w ręku balon. Po dobiegnięciu do mety zawodnik dotyka balonem pachołek
i wraca do swojego rzędu, po czym startuje następny zawodnik. Wygrywa rząd, który
pierwszy wykona zadanie.
3. „KRĘGLE” (zabawa rzutna)
Liczba uczestników: dowolna
Przybory: kręgle z butelek (wykonane przez uczniów) z numerami od 1 do 10, piłka
lekarska1kg
Ustawienie: w rzędzie
Przebieg. Uczniowie po kolei zbijają piłką kręgle. Wygrywa uczeń, który zdobędzie
największa liczbę punktów (licząc albo ilość przewróconych kręgli, albo liczbę punktów na
przewróconych kręglach). W przypadku większej liczby zawodników mogą to być zawody
drużynowe.
4. „NA JEDNEJ NODZE” (zabawa skoczna)
Liczba uczestników: dowolna, parzysta
Przybory: balony
Ustawienie: dwa rzędy
Przebieg. Pierwsi zawodnicy stają na linii startu na jednej nodze trzymając przed sobą balon.
Na sygnał startują i skaczą do wyznaczonej mety. Na mecie zmieniają nogę i wracają do
swoich rzędów, po czym startuje kolejny zawodnik. Wygrywa rząd, którego zawodnicy
wcześniej ukończą zadanie.
5. „ NA TACY” ( zabawa zręcznościowa ćwicząca koordynację ruchów)
Liczba uczestników: dowolna, parzysta
Przybory: 2 papierowe tace, balony (w liczbie uczestników )
Ustawienie: dwa równoległe rzędy
Przebieg. Pierwsi z rzędów zawodnicy stoją na linii startu trzymając w rękach papierową
tacę, na której leży balon. Na sygnał wybiegają, a ich zadaniem jest przeniesienie balonu na
tacy (bez przytrzymywania go którąkolwiek ręką i tak, żeby balon nie spadł z tacy)
i zostawienie go w wyznaczonym polu. Po wykonaniu zadania zawodnik wraca do swojego
rzędu i podaje pustą tacę następnemu startującemu. Wygrywa zespół, który w krótszym czasie
przeniesie swoje balony w wyznaczone miejsce i nie zgubi żadnego po drodze ( punkt karny
za zgubienie balonu).
6. „PIŁKA NOŻNA W KOLE” (gra kopna)
Liczba uczestników: dowolna
Przybory: piłka nożna, pachołki
Ustawienie: w kole
Przebieg. Zawodnicy tworzą koło. Między zawodnikami, w niewielkiej odległości (1,5 - 2 m),
ustawione są pachołki wyznaczające bramki, w których stoją zawodnicy. Celem każdego
zawodnika jest strzelanie goli innym graczom i obrona własnej bramki. Piłkę kopiemy
wewnątrz koła (po przekątnej). Zawodnik, który ostatni dotknie piłki zanim ta wpadnie do
którejkolwiek bramki, zdobywa punkt. Bramka jest uznana na wysokości stojaka. Wygrywa
ten, kto w ustalonym czasie strzeli najwięcej bramek i najmniej piłek wpuści do własnej
bramki.
7. „ UTRZYMAJ BALON” (zabawa według inwencji uczniów)
Liczba uczestników: dowolna
Przybory: balon dla każdego uczestnika
Ustawienie: na całej sali
Przebieg. Wszyscy uczestnicy w rozsypce na całej sali. Wyznaczeni lub chętni uczniowie
stają naprzeciw i pokazują ( każdy po kolei) różne ćwiczenia (np. przysiady, nożyce,
podbijanie w leżeniu tyłem balonu stopami itp.) , cały czas muszą jednocześnie podbijać swój
balon. Każdy uczestnik naśladuje ćwiczenia wskazane przez pokazującego i również przez
cały czas podbija swój balon, uważając, aby nie upadł na podłogę. Wygrywa ten uczeń lub
uczniowie, którzy podczas trwania całej zabawy ani razu nie zgubią swojego balonu.
III CZĘŚĆ KOŃCOWA
1.W leżeniu tyłem spokojne podbijanie balonów dowolną częścią ciała
2.Swobodny marsz z podbijaniem balonów zakończony ułożeniem balonów
w wyznaczonym miejscu
3.Uporządkowanie pozostałych przyborów
4.Zbiórka w siadzie skrzyżnym:
-ocena pracy uczniów
-posumowanie lekcji, zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń oraz gier i zabaw
ruchowych z wykorzystaniem przyborów nietypowych w czasie wolnym od zajęć.
5.Pożegnanie i wyjście uczniów do szatni
Galeria zdjęć z przeprowadzonych zajęć
Przybory niekonwencjonalne wykorzystane na zajęciach
Opracowanie: Urszula Mazurek-Deska

Podobne dokumenty