Konspekt lekcji języka polskiego w klasie 2b gimnazjum

Transkrypt

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie 2b gimnazjum
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie drugiej gimnazjum
Temat: Gawęda o świętach w szlacheckim dworku na kresach.
M. Wańkowicz W nowotrzebskim dworku.
Cele:
o uczeń opisuje elementy świata przedstawionego,
o identyfikuje narratora i określa typ narracji,
o porównuje dawne szlacheckie zwyczaje wigilijne ze współczesnymi i dostrzega między nimi
podobieństwa i różnice,
o redaguje życzenia świąteczne,
o podaje skojarzenia związane ze świętami,
o tworzy przymiotniki od nazw własnych,
o rozumie znaczenie pojęcia gawęda.
Metody: burza mózgów, praca z tekstem, ćwiczenia redakcyjne, zdanie podsumowujące;
Formy pracy: zbiorowa, grupowa;
Typ lekcji: wprowadzający;
Pomoce dydaktyczne: kartki świąteczne, ilustracja dworku szlacheckiego, podręcznik.
Przebieg lekcji:
1. Aby wprowadzić w świąteczny klimat, na początku lekcji uczniowie wysłuchają piosenki pt.
Jest taki dzień.
2. Uświadomienie celów lekcji:
Na dzisiejszej lekcji zapoznamy się z tekstem M. Wańkowicza W nowotrzebskim dworku,
określimy elementy świata przedstawionego, zidentyfikujemy narratora i określimy typ
narracji, poznamy dawne szlacheckie obyczaje oraz dowiemy się, co to jest gawęda.
Zredagujemy też wyjątkowe życzenia świąteczne, które chcielibyśmy złożyć komuś
szczególnie bliskiemu i drogiemu.
3. Zapisanie tematu.
Temat: Gawęda o świętach w szlacheckim dworku na kresach.
M. Wańkowicz W nowotrzebskim dworku.
4. Wiemy już, że dziś będziemy mówić o świętach. Zanim przeczytamy tekst, podajcie słowa,
które kojarzą wam się ze świętami.
święta
5. Przeczytanie na głos tekstu M. Wańkowicza (podr. s. 129)
6. Wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów.
Wyrazy trudniejsze objaśnione są na marginesie, ale w temacie pojawił się nowy termin
literacki- gawęda. Uczniowie zapoznają się z nim z definicji przygotowanej na osobnych
kartkach przez nauczyciela. Mogą ją wkleić lub przepisać do zeszytu).
Przy tej okazji zwrócenie uwagi na nazwy własne. Wypisanie tych nazw i podanie przykładów
nazw pobliskich miejscowości, a następnie utworzenie od nich przymiotników.
Kałużyce- kałużycki
Białoruś- białoruski
Nowotrzeby- nowotrzebski
Tomaszów Lubelski- tomaszowski
Susiec- susiecki
7. Wskazanie w tekście narratora i określenie typu narracji (uczniowie przytaczają słowa, które
wskazują narratora).
8. Określenie elementów świata przedstawionego .
Świat przedstawiony:
 czas akcji: „w dzień Wilii”,
 miejsce akcji: nowotrzebski dworek na kresach wschodnich,
 bohaterowie: narrator (mały Melchior Wańkowicz), babka- seniorka rodu i pani domu, służba
(kucharka Kaźmierzowa, gospodarz Laskowski), dzieci,
 wydarzenia: wieczerza wigilijna, składanie życzeń służbie, wróżenie ze ździebeł siana,
obdarowywanie prezentami.
9. Na podstawie tekstu i własnych doświadczeń uczniowie uzupełniają
porównują dawne świąteczne zwyczaje szlacheckie ze współczesnymi.
tabelę, w której
OBYCZAJE ŚWIĄTECZNE
dawne - szlacheckie
współczesne
RÓŻNICE
PODOBIEŃSTWA
10. Redagowanie na kartkach świątecznych życzeń. Zwrócenie uwagi na to, by były one
nietypowe, wyjątkowe, a może nawet bardzo osobiste. Odczytanie kilku prac.
11. Zakończenie lekcji zdaniem podsumowującym:
Na dzisiejszej lekcji podobało mi się...
Zaczynam zastanawiać się...
Zaskoczyło mnie...
Oprac. Anna Wilczyńska - nauczyciel Zespołu Szkół w Majdanie Sopockim Pierwszym