PowerPoint 2003 – podstawy

Transkrypt

PowerPoint 2003 – podstawy
Scenariusz zajęć bibliotecznych dla nauczycieli bibliotekarzy.
Temat: Jak stworzyć prezentację multimedialną w programie PowerPoint 2010?
Czas trwania: 60 minut
Cele operacyjne:
Po zakończonych zajęciach uczestnik potrafi:
•
tworzyć slajdy i dodawać tekst;
•
wybierać układu slajdu, wstawiać obraz i stosować motyw;
•
zmieniać rozmiar i położenie elementów slajdu;
•
formatować obrazy, kształty i inną zawartość slajdu;
•
tworzyć notatki prelegenta przydatnych podczas przedstawiania prezentacji;
•
udostępniać plik prezentacji do recenzji;
•
drukować materiały informacyjne i przygotować je do przedstawienia prezentacji;
Pomoce dydaktyczne:
•
komputery, oprogramowanie MS PowerPoint 2010, instrukcja „Cechy dobrej prezentacji”;
Metody pracy:
•
objaśnienie, pokaz, metody programowane z użyciem komputera;
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
Nauczyciel przybliża zasady tworzenia dobrej prezentacji. Uczestnicy otrzymują wydrukowaną listę z
informacją, jakie elementy powinna zawierać dobra prezentacja.
Część właściwa:
1. Uruchamianie i wygląd programu
Nauczyciel zapoznaje bibliotekarzy ze sposobem uruchamiania programu. Informuje, że ten sposób
otwierania programu jest taki sam w każdym komputerze, ale możliwe jest też prostsze otwieranie
poprzez skrót na pulpicie czy pasku zadań w osobistych komputerach.
Następnie przechodzi do omówienia interface’u programu. Podobny jest on do tego znanego np. z
programu MS Word. W momencie otwarcia programu ukazują się pasek menu znajdujący się w górnej
części ekrany, nazywany również wstążką oraz slajd początkowy.
Bibliotekarze zapoznają się z wyglądem programu. Nauczyciel pyta o znajomość funkcji ważniejszych
przycisków, takich jak: kopiuj, wklej, rozmiar czcionki, pogrubienie. Następnie zwraca uwagę na dwa
puste pola znajdujące się na pierwszym slajdzie, w które po kliknięciu lewym przyciskiem myszki można
wpisać tekst oraz go sformatować, przesunąć pola albo zmienić ich rozmiar
Nauczyciel wyjaśnia od czego rozpocząć należy tworzyć prezentację. Okienko slajdu umożliwia
bezpośrednie wpisanie tekstu. Po lewej stronie wyświetlana jest miniatura slajdu. U dołu znajduje się
okienko notatek, w które wpisać można informacje pomoce przy pokazie.
2. Dodawanie slajdów
Przedstawia sposoby dodawania slajdów, wstawiania w nie tekstu, przechodzenia między slajdami.
Uczestnicy na początku pod instrukcją nauczyciela, a potem samodzielnie dodają kolejne slajdy na dwa
sposoby (poprzez kliknięcie w polu slajdy i potwierdzenie enterem lub kliknięcie prawym przyciskiem
myszy w polu slajdy i wybór opcji nowy slajd). Następnie wpisując dowolny tekst w pola – symbole
zastępcze, zostają po proszeni przez prowadzącego szkolenie o ich sformatowanie (wyśrodkowanie
tekstu, pogrubienie, zmiana rodzaju, koloru i rozmiaru czcionki). Nauczyciel przedstawia możliwość
usuwania listy punktowanej, która automatycznie uruchamia się w programie, a następnie pokazuje jak
automatycznie dopasować tekst do obszaru symbolu zastępczego oraz zmniejszać wcięcie tekstu.
Uczestnicy zostają poproszeni o samodzielne ćwiczenia tych opcji na zapisanym przez siebie tekście.
3. Notatki
Nauczyciel przechodzi do omówienia celu tworzenia notatek w polu Notatki w prezentacji. Informuje, że
w trakcie umieszczania tekstu na slajdach w okienku notatek poniżej slajdów można wpisywać notatki
dla osoby prowadzącej prezentację, jeśli takie notatki są potrzebne. Okienko notatek można powiększyć,
aby ułatwić sobie pracę. Wprowadzone notatki są zapisywane na stronie notatek, którą można
wydrukować przed rozpoczęciem pokazu. Notatki mogą służyć do uzupełnienia informacji
przedstawionych na slajdzie. Pomaga to uniknąć przekazywania odbiorcom nadmiernej ilości tekstu na
slajdach. Jeśli notatki przekroczą obszar strony notatek, zostaną obcięte podczas drukowania
4. Szablon projektu i układ slajdu
Kolejnym punktem jest omówienie sposobu, funkcji i momentu stosowania szablonów projektu i
układów slajdu. Nauczyciel informuje, że po wprowadzeniu tekstu usunąć należy z prezentacji
przygnębiającą czerń i biel, stosując szablon projektu. Szablon pozwala określić kolor, styl i akcenty
dekoracyjne. Szablony projektów określają wygląd i kolory slajdów, w tym ich tło, style punktowania i
czcionek, kolory i rozmiary czcionek, pozycje symboli zastępczych oraz różne akcenty projektu.
Na wstążce klikamy zakładkę Projektowanie. Pod nią otwierają się przykłady motywów. Aby wybrać
jeden z nich klikamy na niego myszką. Prezentacja zmienia wygląd.
Motywy można stosować na dowolnych etapach tworzenia pokazu. Jeśli po pewnym czasie okaże się, że
inny szablon projektu nadaje się lepiej, można go będzie zastosować.
Następnie uczestnicy kursu zostają poproszeni o zapoznanie się z dostępnymi w programie motywami i
wybór jednego z nich, w celu dalszego tworzenia prezentacji.
Nauczyciel omawia sposób zmieniania układ slajdu. W tym celu prosi o wybór zakładki Narzędzia
główne, a następnie kliknięcie przycisku Układ i wybór spośród dostępnych układów, w zależności od
potrzeby, poprzez klikniecie na niego lewym klawiszem myszki.
Zastosowanie układu w slajdzie powoduje rozmieszczenie zawartości tak, aby pasowała do określonej
kombinacji symboli zastępczych. Jeśli na przykład wiadomo, że na slajdzie zostanie użyty tekst i rysunek
lub grafika, należy wybrać układ zawierający odpowiednie typy symboli zastępczych i ich właściwe
rozmieszczenie.
Następnie nauczyciel prosi uczestników, aby zapoznali się z dostępnymi układami. Prosi o wskazanie
przykładowych zastosowań każdego z nich oraz o wybór układu dla bieżącego slajdu.
5. Wstawianie elementów do prezentacji
Nauczyciel przechodzi do omówienia sposobu wstawianie zawartości za pomocą ikony układu i za
pomocą zakładki Wstawianie na wstążce. Prosi uczestników szkolenia o wybranie układu Dwa elementy
zawartości, a następnie kliknięcie ikony Obiekt clipart w symbolu zastępczym. Po wykonaniu zadania z
prawej strony otwiera się pole w którym należy wpisać słowo kluczowe, aby wyszukać klip. Uczestnicy
wpisują słowo i klikają przycisk Przejdź. Następnie nauczyciel prosi o wybieranie obrazu poprzez
kliknięcie. Informuje, że rozmiar wstawianego obiektu jest automatycznie dopasowywany do układu, a
także może być modyfikowany ręcznie. Informuje, że do wstawiania rysunków i innych obiektów nie
trzeba używać ikon układu.
Nauczyciel przedstawia uczestnikom drugi sposób wstawiania zawartości za pomocą menu. Prosi, aby
przedtem za pomocą menu upewnili się, że symbol zastępczy zawartości jest zaznaczony. Następnie
nauczyciele wybierają typ elementu zakładki Wstawianie. Jeśli symbol zastępczy jest zaznaczony przed
wstawieniem, element zostanie umieszczony w prawidłowym obszarze układu.
6. Prezentacja
Nauczyciel omawia sposoby prezentowania zawartości. Prosi o przejrzenie pokazu na komputerze, a
następnie o uruchomienie sprawdzania pisowni. Prosi, aby w podglądzie wydruku sprawdzić wyglądu
uwag i materiałów informacyjnych oraz wybranie dla nich odpowiednich opcji drukowania. Następnie
instruuje jak spakować plik prezentacji i skopiować go na przenośną pamięć, aby był dostępny podczas
prezentacji.
III Zakończenie
Prowadzący prosi uczestników o zadanie pytań dotyczących omawianych kwestii. Następnie proponuje,
aby po zakończonym szkoleniu każdy stworzył prezentację w programie PowerPoint dotyczącą jego
wymarzonych wakacji. Prezentacja powinna składać się z 8-10 slajdów i zawierać tekst oraz obrazki (w
tym pliki JPG i cliparty). Chętne osoby mogą następnie wysłać swoje prace na adres e-mailowy
prowadzącego.

Podobne dokumenty