Rafał Majka zwycięzcą 71.Tour de Pologne. Marek Rutkiewicz 11

Rafał Majka zwycięzcą 71.Tour de Pologne.
Marek Rutkiewicz 11-ty
Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) został zwycięzcą 71. Tour de Pologne. Jazdę indywidualną na czas,
kończącą zmagania kolarzy w wyścigu, wygrał Kristof Vandewalle (Trek Factory Racing). Mateusz
Taciak (CCC Polsat Polkowice) zajął 11.miejsce.
Ostatnim akcentem, kończącym rywalizację kolarzy w 71 edycji wyścigu Tour de Pologne była jazda
indywidualna na czas. Start i metę zlokalizowano na Rynku Głównym w Krakowie, a przed kolarzami
była do pokonania trasa, której długość wynosiła 25 kilometrów. Trasa przez cały odcinek
przebiegała po płaskim terenie ulicami Krakowa, gdzie kręte uliczki z zakrętami mogły stanowić
niewielki problem dla kolarzy.
Jako jeden z pierwszych kolarzy, na trasę czasówki wyruszył zawodnik CCC Polsat
Polkowice,Mateusz Taciak. Jak przystało na brązowego medalistę mistrzostw Polski w tej
konkurencji, „wykręcił” bardzo dobry czas przejazdu poniżej 30 minut, a dokładnie 29 min. 57 sek.
Przez dłuższy czas, rezultat uzyskany przez Taciaka nie mogło pobić wielu bardzo znanych
zawodników. Ostatecznie Mateusz Taciak ukończył rywalizację w jeździe na czas, na wysokim,
11.miejscu.
Bardzo dobry czas przejazdu uzyskał kolejny specjalista od czasówek z ekipy
„pomarańczowych”,Branislau Samiolau. Pokonał dystans w czasie 30 minut i 39 sek. co dało mu
ostatecznie 28.miejsce.
Najlepszy czas przejazdu, uzyskał mistrz Belgii, Kristof Vandewalle (Trek Factory Racing). Pokonał
on trasę czasówki w doskonałym czasie 29 min. 18 sek., co zapewniło mu zwycięstwo na ostatnim,
7.etapie wyścigu Tour de Pologne.
Lider wyścigu, Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) uzyskał czas przejazdu 29 min. i 57 sek., co pozwoliło mu
zachować przewagę nad rywalami z Movistaru i zostać zwycięzcą 71. Tour de Pologne.
Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) zajął 55.miejsce z czasem przejazdu 31 min.9 sek., co
spowodowało, że wypadł z TOP 10 i zajął ostatecznie w generalce 11.miejsce.
Wyniki 7. etapu, Kraków – Wieliczka – Kraków (25 km jazda indywidualna na czas):
1. Kristof Vandewalle (Trek Factory Racing)
najlepszym "góralem"
Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) po samotnym ataku na podjeździe w Bukowinie wygrywa 6.etap Tour de
Pologne i obejmuje prowadzenie w generalce. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) finiszuje na
12.miejscu a Maciek Paterski wygrywa klasyfikacje górską wyścigu.
Królewski, 6.etap tegorocznej edycji wyścigu Tour de Pologne został rozegrany na trasie z Bukovina
Terma Hotel Spa do Bukowiny Tatrzańskiej a długość jego wynosiła 174 kilometry. Na początek
kolarze pokonywali trzy krótkie, 5-kilometrowe pętle które prowadziły przez Zakopane. Następnie
wjechali na dużą, prawie 40-kilometrową pętlę, którą musieli pokonać aż czterokrotnie. Właśnie na
tej rundzie, która znana była kolarzom z ubiegłego roku, znajdowały się najtrudniejsze podjazdy z
górskimi premiami na Zębie, Gliczarowie i Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie usytuowana została
również meta etapu.
Na pierwszych kilometrach trasy, kiedy trasa prowadziła jeszcze po stosunkowo płaskim terenie,
dochodziło do wielu ataków i prób odjazdów. Peleton skrupulatnie kasował wszystko i nie dopuszczał
do żadnego ucieczki. Przed podjazdem na pierwszą górska premię pod Ząb, zaatakowali Maciej
Paterski (CCC Polsat Polkowice), lider klasyfikacji górskiej i Damiano Caruso (Cannondale).
Doskoczył do nich Christain Meier (Orica) i w trojkę rozpoczęli podjazd na górską premię. Jak
przystało na najlepszego „górala”, Maciej Paterski zaatakował przed premią i zdobył komplet
punktów umacniając się na pozycji lidera klasyfikacji górskiej. Po pokonaniu premii górskiej do
uciekającej trójki doskoczyło kilku kolarzy i utworzyła się ośmioosobowa w składzie: Maciej Paterski
(CCC Polsat Polkowice), Damiano Caruso (Cannondale), Christain Meier (Orica), Sergey Lagutin
(Rusvelo), Alexis Vuillermoz (Ag2r), Sergiei Chernetcki (Katusha), Davide Malacarne (Europcar) i
Johannes Froehglinger (Giant).Ósemka uciekinierów dość szybko wypracowała przewagę, która pod
koniec pokonywania pierwszej rundy wynosiła około 5 minut. Na górskich premiach, których podczas
dzisiejszego etapu było aż osiem, Maciek Paterski konsekwentnie wygrywał premia za premią. Kiedy
wygrał piątą, było już wiadomo, że ilość zdobytych punktów gwarantuje mu zwycięstwo w
klasyfikacji górskiej wyścigu.
Na ostatnie okrążenie uciekinierzy wjechali z 50 sekundową przewagę i było już pewne, że
niebawem zakończy się ich przygoda. Ekipa Tinkoff-Saxo w pełni kontrolowała przebieg rywalizacji i
na podjeździe pod Gliczarów narzuciła mocne tempo, co pozwoliło mocno zredukować i tak mocno
przerzedzony peleton. W 35-osobowej czołowej grupie kręcili m.in. Marek Rutkiewicz i Davide
Rebellin (CCC Polsat Polkowice).
Ostatnie finałowe metry to popis możliwości Rafała Majki (Tinkoff-Saxo), który samotnie zaatakował i
z łatwością odjechał rywalom. Tak jak poprzedniego dnia w pogoń za Majka ruszyli kolarze ekipy
Movistar: Intxausti i Izaguirre. Nie zdołali dogonić Majkę, który z 10 sekundowa przewaga minał
linie mety w Bukowinie Tatrzańskiej zostając zwycięzcą 6.etapu. Drugi finiszował Benat Intxausti, a
trzeci był Ion Izaguirre (obaj Movistar).
Na 12. miejscu, ze stratą 27 sekund, linie mety minął Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice), a
na miejscu 19-tym zakończył etap, Davide Rebellin.
Rafał Majka został liderem klasyfikacji generalnej. Marek Rutkiewicz zajmuje 10.miejsce.
Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice) najlepszy “góral” Tour de Pologne.
Pologne
Marek Rutkiewicz, Bartłomiej Matysiak, Maciej Paterski, Mateusz Taciak, Grzegorz
Stępniak, Branislau Samoilau, Davide Rebellin i Tomasz Marczyński wystartują w 71. edycji
Tour de Pologne. Rozpocznie się ona za 10 dni, 3 sierpnia w Gdańsku.
Wyścig dookoła Polski będzie dla CCC Polsat Polkowice czwartym wyścigiem zaliczanym do cyklu
UCI WorldTour, po Wyścigu dookoła Katalonii, Amstel Gold Race oraz Tour de Suisse.
Podczas pierwszych czterech, stosunkowo płaskich etapów naszego narodowego touru, główne role
powinni odgrywać sprinterzy. Będzie to zatem okazja dla Grzegorza Stępniaka, by zaprezentować
swoje umiejętności na finiszu. Dobrze w takim terenie czują się również bardzo szybcy i lubiący
aktywną jazdę Bartłomiej Matysiak, aktualny mistrz Polski oraz Maciej Paterski, zwycięzca
wyścigu Tour of Norway.
Piątego dnia rywalizacji peleton wjedzie w góry. W trudnym terenie walczyć będzie pozostała
czwórka kolarzy w “pomarańczowym”. Marek Rutkiewicz znakomicie zna specyfikę Tour de
Pologne, gdyż wystartuje w nim już po raz dwunasty. Białorusin Branislau Samoilau jest obecnie w
bardzo dobrej dyspozycji, na co wskazuje zwycięstwo etapowe i 4. miejsce w końcowej klasyfikacji
generalnej w bardzo wymagającym Sibiu Cycling Tour, które zakończyło się w niedzielę, 20
lipca. Davide Rebellin był w tym wyścigu jeszcze wyżej, bo uplasował się na drugiej pozycji. Włoch
prezentuje wysoką formę praktycznie przez cały sezon.
Co prawda Tomasz Marczyński startował w lipcu tylko w Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków
(2-5.07), ale jest to typ zawodnika, który potrafi przygotować się do ważnego wyścigu tylko poprzez
treningi. Finał Tour de Pologne to jazda indywidualna na czas w Krakowie. W tej konkurencji
specjalizuje się Mateusz Taciak, brązowy medalista tegorocznych mistrzostw Polski z Zawonii.
W rezerwie na 71. Tour de Pologne (3-9.08) pozostają Jarosław Marycz, Adrian Honkisz i Nikolay