19 grudnia rozegrano III Puchar Wielkopolski w karate sportowym.
W poprzednich latach najlepsi karatecy spotykali się w Kleszczewie oraz Śremie. Impreza, która na
stałe została wpisana w kalendarz rozgrywek, tym razem odbyła się we Wrześni. Głównym jej
organizatorem był Wrzesiński Klub Karate wspierany przez lokalne samorządy. Patronat nad imprezą
objęła Polska Federacja Karate Sportowego.
Hala przy ulicy Kosynierów od rana pękała w szwach, blisko 300 zawodników z 25 klubów i liczne
grono kibiców szczelnie wypełniło trybuny. Zapachniało wielkim widowiskiem i takie można było
oglądać przez siedem godzin zmagań. Imprezę otworzył starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz,
Września gościła również prezesa Wielkopolskiego Związku Karate – Maurycego Wawrzyniaka.
Pierwsi do boju stanęli juniorzy. O medale i puchary rywalizowano na pięciu matach tatami
jednocześnie (zazwyczaj zawody rozgrywane są na czterech), co znacznie usprawniło przebieg
zawodów. W sumie w konkurencjach kata i kumite rozdano 34 komplety medali i pucharów.
Zarządzono przerwę, po której na maty wyszli seniorzy. Doświadczonych zawodników było mniej,
toteż rywalizacja trwała krócej. Po ostatniej dekoracji zawodników przeprowadzono szybkie
podsumowanie. W klasyfikacji drużynowej III Pucharu Wielkopolski zwyciężyły zespoły: UKS OSiR
Kleczew (kumite) UKS Shodan Zduny (kata).
Na macie można było również oglądać 12 reprezentantów Wrzesińskiego Klubu Karate. Najbardziej
utytułowany z nich – Mateusz Zarzecki, który w sportowym dorobku posiada m.in. srebrny i brązowy
medal Mistrzostw Europy Juniorów oraz udział w Mistrzostwach Świata Seniorów, tym razem musiał
zadowolić się 3 miejscem w kumite indywidualnym seniorów +75kg.
Walkę o finał przegrał nieznacznie z aktualnym mistrzem Polski Pawłem Kubalą. Dobrze spisały się
również dziewczęta w kata drużynowym rocznik 1998-1999, które w składzie Katarzyna Kisiel,
Aleksandra Głowacka i Maria Borowczyk zajęły 3 miejsce.
Wysokie 5 miejsce w najliczniej obsadzonej konkurencji – kata indywidualne chłopców rocznik
2000-2001 zajął Hubert Kaczmarek. Pozostali zawodnicy WKK mimo ogromnej ambicji zajęli mniej
eksponowane miejsca.
Wrzesińskie zawody były ostatnimi z cyklu 5 okręgowych imprez klasyfikacyjnych które wyłonią
Kadrę Wielkopolski na rok 2010. Świetnie zorganizowane zawody to zasługa Wrzesińskiego Klubu
Karate, zwłaszcza Arkadiusza Kaczmarka – prezesa klubu, który zadbał o każdy detal w
przygotowaniu imprezy. Był to pierwszy turniej o tak wysokiej randze we Wrześni, a miejscowi
zawodnicy, działacze i kibice mają nadzieję, że nie ostatni.