Mechanika gruntów - projekt (all included)
Transkrypt
Mechanika gruntów - projekt (all included)
N Rodzaj ID/IL r gruntu Stan gr. K Фu(n) l. [°] Фu(r) [°] Cu(n) kPa γ(n) kN/ m3 γ(r) kN/m3 γ'(n) kN/ m3 NC ND NB 1 Pπ 0.34 mw - 29.6 26.64 - 16,5 14,85 11,8 23,13 12,6 4,32 2 Пp 0.19 mw C 15.1 13.59 16 21,0 18,9 13,1 10,09 3,43 0,44 3 Po 0.49 w - 38.5 34.65 - 19,0 17,1 12,8 44,15 31,37 15,7 4 Gπ 5 Ps 0.56 0.68 m m C 9.0 - 33.7 8.1 30.33 7 - 17,1 18,05 11,9 12,8 7,65 30,25 2,15 18,45 0,12 7,66 6 Gπz 0.07 m A 24.0 21.6 43 19,0 20,0 5 21,5 19,35 12,6 16,65 7,57 1,85 Temat projektu h1=0.00 Mi Ti h7=1.05 Ni 1 h2=2.50 h3=4.00 2 h8=5.50 Mi Ni h9=7.25 Mi Ni 3 h4=6.40 ZWG h5=9.10 h10=10.90 4 h6=13.40 6 5 Ława fundamentowa nr.1 W podłożu stwierdzono występowanie pospółki, których I(n)D = 0,49. Przyjęta granica przemarzania wynosi 0,8m. Parametry geotechniczne - ciężar objętościowy γ(r) = 17,1 kN/m3 - kąt tarcia wewnętrznego Фu(n) = 29,6˚ Obciążenia: Nr1 = 162 kN/m Mr1 = 13,1 kNm/m Dane materiałowe do wymiarowania ρ − ρd e = ;n= (dla piasku pylastego) ρ = (1-n)·( ρs- ρw) ; e = S ρd 1+ e 1 e= ρ S − ρ d 2,65 − 1,90 0,39 e = = = 0,39 ; n = = 0,28 ρd 1 + e 1 + 0,39 1,90 ρ·g = (1-0,28)·(2,65- 1)=1,18·10= 11,8 (piasek pylasty) e= ρ S − ρ d 2,66 − 2,10 e 0,26 = = 0,26 ; n = = = 0,21 ρd 1 + e 1 + 0,26 2,10 ρ·g = (1-0,21)·(2,66- 1)=1,31·10= 13,1 (pył piaszczysty) ρ − ρ d 2,65 − 2,05 0,29 e = = 0,29 ; n = = = 0,22 e= S 2,05 ρd 1 + e 1 + 0,29 ρ·g = (1-0,22)·(2,65- 1)=1,28·10= 12,8 (pospółka) ρ − ρ d 2,68 − 1,90 0,41 e e= S = = = 0,41 ; n = = 0,29 ρd 1 + e 1 + 0,41 1,90 ρ·g = (1-0,29)·(2,68- 1)=1,19·10= 11,90 (glina pylasta) ρ − ρ d 2,65 − 2,05 e 0,29 = = 0,29 ; n = e= S = = 0,22 ρd 1 + e 1 + 0,29 2,05 ρ·g = (1-0,22)·(2,65- 1)=1,28·10= 12,8(piasek średni) ρ − ρ d 2,71 − 2,00 0,35 e e= S = = = 0,35 ; n = = 0,26 ρd 1 + e 1 + 0,35 2,00 ρ·g = (1-0,26)·(2,71- 1)=1,26·10= 12,6(Glina pylasta zwięzła) Wstępne przyjęcie wymiarów fundamentu i głębokości posadowienia Głębokość posadowienia 2m. Wysokość ławy 0,4m; szerokość 2,5m. Obliczenia ciężarów ławy i gruntu na odsadzkach. Wartości charakterystyczne obciążeń. - Ciężar ławy G1n = 0,4·2,5·24,0 = 24 kN/m - Ciężar gruntu nad odsadzkami G2n = 1,6·1,1·21 = 36,96 kN/m = G3n Wartość obliczeniowa sumy ciężarów fundamentu, gruntu nad odsadzkami Gr = ∑ Gin·γffi = 24·1,1+36,96·1,2+36,96·1,2 = 115,1 kN/m Sprawdzenie, czy wypadkowa od obciążeń stałych znajduje się w rdzeniu podstawy N1 = Nr1+Gr = 162+115,1= 277,1kN/m Moment wypadkowej obciążeń podłoża względem środka podstawy ławy M1 = Mr1 – Gr2·r2+ Gr3·r3 = 13,1 – 36,96·1,2·0,7+36,96·1,2·0,7 = 13,1 kNm/m Mimośród obciążenia podłoża względem środka podstawy ławy M 13,1 B 2,5 = 0,04m ≤ = = 0,42m e1 = 1 = N1 277,1 6 6 2 Wypadkowa obciążeń znajduje się w rdzeniu podstawy. Sprawdzenie warunku stanu granicznego podłoża. Warunek obliczeniowy: Nr < m·QfNB QfNB – pionowa składowa obliczeniowego oporu granicznego podłoża gruntowego. Obliczenie składowej pionowej oporu granicznego podłoża: -wpływ mimośrodu obciążenia podłoża eB = e2 = 0,04m B = B − 2 ⋅ e B = 2,5 − 2 ⋅ 0,04 = 2,42m QfNB = B B B (r ) B ⋅ L 1 + 0,3 ⋅ ⋅ N C ⋅ cu ⋅ iC + 1 + 1,5 ⋅ N D ⋅ ρ D( r ) ⋅ g ⋅ Dmin ⋅ iD + 1 − 0,25 ⋅ N B ⋅ ρ B( r ) ⋅ g ⋅ B ⋅ iB L L L Obciążenie podłoża obok ławy fundamentowej Dmin (r ) ρ D( r ) ⋅ g ⋅ Dmin = ∑ ρ Di ⋅ g ⋅ hi obciążenie od podłoża. 0 ρ D( r1) ⋅ g = γ (pn ) ⋅ γ f = 21,0 ⋅ 0,9 = 18,9kN / m 3 = ρ D( r2) ⋅ g Dmin = 2,0 m ρ D( r ) ⋅ g ⋅ Dmin = 18,9 ⋅ 0,9 + 13,1 ⋅ 0,4 + 12,8 ⋅ 0,7 = 31,21 kPa. Współczynniki nośności podłoża Фu(r) = 34,65 ND=31,37; NC=44,15; NB=15,7 Wpływ odchylenia wypadkowej obciążenia podłoża od pionu H 0 =0 tgδ = r1 = N r1 162 tg Фu(r) = tg13,5° = 0,69 tgδ/ tg Фu(r)=0/0,69 = 0 wtedy : iD = iC = iB = 1 Ciężar objętościowy gruntu pod ławą fundamentową (odległość B od poziomu posadowienia ). ρ B( r ) ⋅ g = ρ B( n ) ⋅ g ⋅ γ m = 11,9kN / m 3 (poziom pospółki – odległość B=2,5m) Opór graniczny podłoża B B B ⋅ L 1 + 1,5 ⋅ N D ⋅ ρ D( r ) ⋅ g ⋅ Dmin ⋅ i D + 1 − 0,25 ⋅ N B ⋅ ρ B( r ) ⋅ g ⋅ B ⋅ i B L L QfNB =2,42 [(1,0) ⋅ 31,37 ⋅ 31,21 ⋅1 + (1,0) ⋅15,7 ⋅11,9 ⋅ 2,42 ⋅1] =3463,47 kN/m 3 Sprawdzenie warunku obliczeniowego Nr = N1 = 277,1 kN/m < 0,9·0,9·3463,47= 2805,41 kN/m Szerokość podstawy ławy fundamentowej jest wystarczająca. Sprawdzenie stanu granicznego nośności w poziomie stropu warstwy gliny pylastej Podłoże: żwir średnio zagęszczony IL(n) = 0,56 Parametry wytrzymałościowe gliny pylastej: Ф(r)u = 8,1° NC = 7,65 ND = 2,15 NB = 0,12 Wymiary fundamentu zastępczego: h = 3,58-2 = 1,58 <B = 2,5 m wtedy (dla gruntów spoistych gdy h <B mamy b = h : 4 b=1,58/4 = 0,4 m, B’ = B+b = 2,5+0,4 = 2,9 m L’ = L+b = 42+0,4= 42,4 m D’min = 3,58 m Obliczeniowe obciążenie podstawy zastępczego fundamentu o wymiarach B’·L’ = 2,9·42,4 = 122,96 N’r = L·Nr+B’·L’·∑ρhi·g·hi ρh1(r)·g·h = 31,21 kN/m2 ρh2(r)·g·h = 12,8·1,58=20,22 kN/m2 Nr’ = 42,0·277,1+2,9·42,4·(31,21+20,22) = 11638,2+6323,8= 17962 kN Moment obciążeń względem środka podstawy ławy zastępczej Mr’ = L·(M1) = 42m · 13,1 kNm/m = 550,2 kNm eB’ = M r' 550,2 = = 0,03m N r' 17962 B ' = B'−2eB' = 2,90 − 2 ⋅ 0,03 = 2,84m Współczynniki nachylenia wypadkowej obciążenia Wpływ odchylenia wypadkowej obciążenia podłoża od pionu H ⋅L 0 tgδ = r1 = =0 17962 N 'r tg Фu(r) = tg8,1° = 0,14 tgδ/ tg Фu(r)=0/0,14 = 0 wtedy : iD = iC = iB = 1 4 Obciążenie podłoża obok zastępczej ławy ρ D( r') ⋅ g ⋅ D' min = 31,21 + 20,22 = 51,43kPa Obliczeniowy ciężar objętościowy gruntu ρ B( r' ) ⋅ g = ρ B( n' ) ⋅ g ⋅ γ m = 11,9 ⋅ 0,9 = 10,71kN / m 3 ( glinapylasta ) cu(r) = 6,3 Opór graniczny podłoża dla zastępczego fundamentu: B' B' B' (r ) B '⋅L ' 1 + 0,3 ⋅ ⋅ N C ⋅ cu ⋅ iC + 1 + 1,5 ⋅ N D ⋅ ρ D( r ) ⋅ g ⋅ D' min ⋅i D + 1 − 0,25 ⋅ N B ⋅ ρ B( r ) ⋅ g ⋅ B '⋅i B L' L' L' QfNB = 2,84·42,4·((1,0)7,65·6,3·1+(1,0)·2,15·51,43·1+(1,0)·0,12·10,71·2,84·1)=120,42·189,3=22795,5 m·QfNB’ = 0,81·22795,5= 18464,4 17962kN < 18464,4kN warunek nośności podłoża w poziomie gliny pylastej (ława zastępcza) jest spełniony. Fundament I h 8=5.50 Mi N G3n G2n 2,00 i 1,60 h 9=7.25 2 G1n 3 h 10=10.90 4 6 Ława fundamentowa nr.2 W podłożu stwierdzono występowanie pospółki, których I(n)D = 0,34. Przyjęta granica przemarzania wynosi 0,8m. Parametry geotechniczne - ciężar objętościowy γ(r) = 17,1 kN/m3 - kąt tarcia wewnętrznego Фu(r) = 34,65˚ 5 Obciążenia: Nr1 = 80 kN/m Mr1 = 16 kNm/m Wstępne przyjęcie wymiarów fundamentu i głębokości posadowienia Głębokość posadowienia 2m. Wysokość ławy 0,4m; szerokość 2,5m. Obliczenia ciężarów ławy i gruntu na odsadzkach. Wartości charakterystyczne obciążeń. - Ciężar ławy G1n = 0,4·2,5·24,0 = 24,0 kN/m - Ciężar gruntu nad odsadzkami G2n = 1,6·1,1·21 = 36,96 kN/m = G3n Wartość obliczeniowa sumy ciężarów fundamentu, gruntu nad odsadzkami Gr = ∑ Gin·γffi = 24,0·1,1+36,96·1,2+36,96·1,2 = 115,1 kN/m Sprawdzenie, czy wypadkowa od obciążeń stałych znajduje się w rdzeniu podstawy N1 = Nr1+Gr = 80+115,1= 195,1kN/m Moment wypadkowej obciążeń podłoża względem środka podstawy ławy M1 = Mr1 – Gr2·r2+ Gr3·r3 =16 – 36,96·1,2·0,7+36,96·1,2·0,7 = 16 kNm/m Mimośród obciążenia podłoża względem środka podstawy ławy M B 2,5 16 e1 = 1 = = 0,08m ≤ = = 0,42m N1 195,1 6 6 Wypadkowa obciążeń znajduje się w rdzeniu podstawy. Sprawdzenie warunku stanu granicznego podłoża. Warunek obliczeniowy: Nr < m·QfNB Obliczenie składowej pionowej oporu granicznego podłoża: -wpływ mimośrodu obciążenia podłoża eB = 0,08m B = B − 2 ⋅ eB = 2,5 − 2 ⋅ 0,08 = 2,34m QfNB = B B B (r ) B ⋅ L 1 + 0,3 ⋅ ⋅ N C ⋅ cu ⋅ iC + 1 + 1,5 ⋅ N D ⋅ ρ D( r ) ⋅ g ⋅ Dmin ⋅ iD + 1 − 0,25 ⋅ N B ⋅ ρ B( r ) ⋅ g ⋅ B ⋅ iB L L L Obciążenie podłoża obok ławy fundamentowej Dmin (r ) ρ D( r ) ⋅ g ⋅ Dmin = ∑ ρ Di ⋅ g ⋅ hi obciążenie od podłoża. 0 ρ D( r1) ⋅ g = γ (pn ) ⋅ γ f = 21,0 ⋅ 0,9 = 18,9kN / m 3 = ρ D( r2) ⋅ g Dmin = 2,0 m 6 ρ D( r ) ⋅ g ⋅ Dmin = 18,9 ⋅ 0,9 + 13,1 ⋅ 0,4 + 12,8 ⋅ 0,7 = 31,21 kPa. Współczynniki nośności podłoża Фu(r) = 34,65 ND=31,37; NC=44,15; NB=15,7 Wpływ odchylenia wypadkowej obciążenia podłoża od pionu H 0 tgδ = r1 = =0 N r1 80 tg Фu(r) = tg34,65° = 0,69 tgδ/ tg Фu(r)=0/0,69 = 0 wtedy : iD = iC = iB = 1 Ciężar objętościowy gruntu pod ławą fundamentową (odległość B od poziomu posadowienia ρ '(Br ) ⋅ g = ρ B( n ) ⋅ g ⋅ γ m = 12,8kN / m 3 (poziom pospółki – odległość B=1,5m) Opór graniczny podłoża B B B ⋅ L 1 + 1,5 ⋅ N D ⋅ ρ D( r ) ⋅ g ⋅ Dmin ⋅ i D + 1 − 0,25 ⋅ N B ⋅ ρ B( r ) ⋅ g ⋅ B ⋅ i B L L QfNB =2,34 [(1,0) ⋅ 31,37 ⋅ 31,21 ⋅1 + (1,0) ⋅15,7 ⋅12,8 ⋅ 2,34 ⋅1] =3391,4 kN/m Sprawdzenie warunku obliczeniowego Nr = N1 = 143,78 kN/m < 0,9·0,9·3391,4 kN/m = 2747,0 kN/m Szerokość podstawy ławy fundamentowej jest wystarczająca. Sprawdzenie stanu granicznego nośności w poziomie stropu warstwy gliny pylastej Podłoże: żwir średnio zagęszczony IL(n) = 0,56 Ф(r)u = 8,1° NC = 7,65 ND = 2,15 NB = 0,12 Wymiary fundamentu zastępczego: h = 3,60-2 = 1,60 <B = 2,5 m wtedy (dla gruntów spoistych gdy h > B mamy b = h : 4 b=1,60/4 = 0,4 m, B’ = B+b = 2,5+0,4 = 2,9 m L’ = L+b = 42+0,4= 42,4 m D’min = 3,60 m Obliczeniowe obciążenie podstawy zastępczego fundamentu o wymiarach B’·L’ = 2,03·42,53 = 86,33 N’r = L·Nr+B’·L’·∑ρhi·g·hi ρh1(r)·g·h = 31,21 kN/m2 ρh2(r)·g·h = 12,8·1,60=20,48 kN/m2 Nr’ = 42,0·195,1+2,9·42,4·(31,21+20,48) = 8194,2+6355,8 = 14550 kN 7 Moment obciążeń względem środka podstawy ławy zastępczej Mr’ = L·(M1) = 42m · 16 kNm/m = 672 kNm eB ’ = M r' 672 = = 0,05m ' N r 14550 B ' = B'−2eB' = 2,9 − 2 ⋅ 0,05 = 2,8m Współczynniki nachylenia wypadkowej obciążenia Wpływ odchylenia wypadkowej obciążenia podłoża od pionu H ⋅L 0 tgδ = r1 = =0 N 'r 14550 tg Фu(r) = tg8,1° = 0,14 tgδ/ tg Фu(r)=0/0,14 = 0 wtedy : iD = iC = iB = 1 Obciążenie podłoża obok zastępczej ławy ρ D( r') ⋅ g ⋅ D' min = 31,21 + 20,48 = 51,69kPa Obliczeniowy ciężar objętościowy gruntu ρ B( r' ) ⋅ g = ρ B( n' ) ⋅ g ⋅ γ m = 12,6 ⋅ 0,9 = 11,34kN / m 3 ( glinapylastazwięazw) cu(r) = 6,3 Opór graniczny podłoża dla zastępczego fundamentu: B' B' B' (r ) B '⋅L ' 1 + 0,3 ⋅ ⋅ N C ⋅ cu ⋅ iC + 1 + 1,5 ⋅ N D ⋅ ρ D( r ) ⋅ g ⋅ D' min ⋅i D + 1 − 0,25 ⋅ N B ⋅ ρ B( r ) ⋅ g ⋅ B '⋅i B L' L' L' QfNB = 2,9·42,4·((1,0)7,65·6,3·1+(1,0)·2,15·51,69·1+(1,0)·0,12·11,34·2,9·1)=123,0·163,3=20085,9 m·QfNB’ = 0,81·20085,9 = 16269,6 14550kN < 16269,6kN warunek nośności podłoża w poziomie gliny pylastej (ława zastępcza) jest spełniony. 8 Fundament II Mi N 2 3 i G3n G2n G1n ZWG 4 Stopa fundamentowa nr.3 Piaski pylaste ID(n)=0,34 - ciężar objętościowy γ(r) = 14,85 kN/m3 - kąt tarcia wewnętrznego Фu(n) = 29,6˚ (z rys.3) Obciążenia: Nr3 = 1622,0 kN Hr3 = 170 kN Mr3 = 31,0 kNm Przyjęcie wstępnych wymiarów stopy i głębokości posadowienia: Przyjęto: B = 2,5m L =3,0 m Głębokość posadowienia 1,0m. Obliczenia ciężarów stopy i gruntu. Gr1= γ(r)·V·γf = 24·(2,5·3,0·0,4+0,5·0,5·1,6)·1,1 = 24·(3,4)·1,1 = 89,8 kN - ciężar gruntu: Gr1 = γ(r)·(B·L·h-V)·γf = 14,85·(2,5·3,0·1,6– 0,4)·1,1 = 14,85·(11,4)·1,1 = 186,2 kN Wartość obliczeniowa sumy ciężarów fundamentu, gruntu nad odsadzkami Gr = ∑ Gri = 89,8+186,2 = 276 kN Sprawdzenie, czy wypadkowa od obciążeń stałych znajduje się w rdzeniu podstawy N3 = Nr3+Gr = 1622,0+276 = 1898 kN 9 Moment wypadkowej obciążeń podłoża względem środka podstawy fund. M3 = Mr3 = 31 kNm Mimośród obciążenia podłoża względem środka podstawy ławy M 31,0 L 3,0 eL = 3 = = 0,016m ≤ = = 0,50m N 3 1898 6 6 Wypadkowa obciążeń znajduje się w rdzeniu podstawy. Sprawdzenie warunku stanu granicznego podłoża. Parametry geotech.: - piasek pylasty mw ID(n) = 0,34 γ(r) = 14,85 kN/m3 Ф(r)u = 26,64° Współczynniki nośności podłoża ND = 12,6 NB = 4,32 ρ D( r ) ⋅ g ⋅ Dmin = 14,85 ·1,0 = 14,85 kPa. Ciężar objętościowy gruntu pod stopą fundamentową (odległość B od poziomu posad.) – pyły piaszczyste. IL(n) = 0,19 ρ B( r ) ⋅ g = ρ B( n ) ⋅ g ⋅ γ m = 18,9kN / m 3 Zredukowana długość fundamentu: L = 3,0 − 2 ⋅ 0,016 = 2,96 Współczynniki wpływu nachylenia wypadkowej H 170 tgδ = r 3 = = 0,104 N r 3 1622,0 tg Фu(r) = tg26,64° = 0,50 tgδ/ tg Фu(r)=0,104/0,50 = 0,208 wtedy : iD =0,84 ; iB = 0,73 Opór graniczny podłoża : B B Q fNL = B ⋅ L 1 + 1,5 ⋅ N D ⋅ ρ D( r ) ⋅ g ⋅ Dmin ⋅ iD + 1 − 0,25 ⋅ N B ⋅ ρ B( r ) ⋅ g ⋅ L ⋅ i B L L 2,5 2,5 Q fNL = 2,5 ⋅ 2,961 + 1,5 ⋅ 4,32 ⋅18,9 ⋅ 3,0 ⋅ 0,73 ⋅12,6 ⋅14,85 ⋅ 0,84 + 1 − 0,25 2,96 2,96 Q fNL = 7,4 ⋅ [(2,25) ⋅157,17 + (0,791) ⋅178,8] = 7,4 ⋅ 495,06 = 3663,4kN Warunek obliczeniowy: Nr < m·QfNL Nr = N3 = 1898 kN < 0,81·3663,4 = 2967,4 kN Warunek nośności podłoża został spełniony. Sprawdzenie stanu granicznego nośności w poziomie stropu warstwy pospołki Podłoże: Pospółka ID(n) = 0,49 ρ ( r ) ⋅ g = 17,1kN / m 3 10 Ф(r)u =38,5 Współczynniki nośności podłoża ND=31,37; NC=44,15; NB=15,7 Wymiary fundamentu zastępczego: h = 4,95-2,0 = 2,95 >B = 2,5 m wtedy (dla gr. niespoistych gdy h> B mamy b = 2h : 3 b=1,96 m B’ = B+b = 2,5+1,96 = 4,46 m L’ = L+b = 3,0+1,96 = 4,96 m D’min = 4,95 m Obliczeniowe obciążenie podstawy zastępczego fundamentu o wymiarach B’·L’ = 4,46·4,96= 22,12 m2 N’r = L·Nr+B’·L’·∑ρhi·g·hi (r) ρh1 ·g = 17,1 kN/m3 Nr’ = 1898 +4,46·4,96·(17,1·2,95) = 1898+1115,9 = 3013,9 kN Moment obciążeń względem środka podstawy ławy zastępczej Mr’ = (M1) = 31,0 kNm = 31,0 kNm eB ’ = M r' 31,0 = = 0,01m ' N r 3013,9 B ' = B'−2eB' = 4,46 − 2 ⋅ 0,01 = 4,44m Współczynniki nachylenia wypadkowej obciążenia Wpływ odchylenia wypadkowej obciążenia podłoża od pionu H ⋅ L 170 ⋅ 3 = 0,17 tgδ = r1 = 3013,9 N 'r tg Фu(r) = tg34,65° = 0,69 tgδ/ tg Фu(r)=0,17/0,69 = 0,246 wtedy : iD = 0,6; iC = 0,6; iB = 0,55 Obciążenie podłoża obok zastępczej ławy ( w poziomie posadowienia fundamentu rzeczywistego wynosi 14,85 kPa) ρ D( r') ⋅ g ⋅ D' min = 14,85 ⋅ 2 + 2,95 ⋅17,1 = 29,7 + 50,45 = 80,15kPa Obliczeniowy ciężar objętościowy gruntu (poziom gliny pylastej) ρ B( r' ) ⋅ g = ρ B( n' ) ⋅ g ⋅ γ m = 11,9kN / m 3 Opór graniczny podłoża dla zastępczego fundamentu: 11 B' B' B' Q fNB ' = B '⋅L ' 1 + 0,3 ⋅ N C ⋅ cur ⋅ iC + 1 + 1,5 ⋅ N D ' ⋅ ρ D( r ) ⋅ g ⋅ D ' min ⋅i D + 1 − 0,25 ⋅ N B ⋅ ρ B( r' ) ⋅ g ⋅ B ⋅ i B L' L' L' 4,46 4,46 Q fNB ' = 4,46 ⋅ 4,96 1 + 1,5 ⋅ 31,37 ⋅ 80,15 ⋅ 0,6 + 1 − 0,25 ⋅15,7 ⋅11,9 ⋅ 4,46 ⋅ 0,55 4,96 4,96 Q fNB ' = 22,12 ⋅ [(2,34 ) ⋅1508,6 + (0,77 ) ⋅ 458,3] = 85892,3kN m·QfNB’ = 0,81·85892,3= 69572,8kN 3013,9 kN < 69572,8 kN Stopa fundamentowa Mi=31kNm Ni=1622,0kN Ti=170,0 kN G1n G2n 1 G3n 2 ZWG 3 4 5 warunek nośności podłoża w poziomie stropu pospółki jest spełniony. 12 Stany naprężeń w podłożu pod ławą fundamentową nr.1 1.Parametry geotechniczne: (n) γ (n) = ρ ·g; (n) M = M 0( n ) β gdzie M0 – edometryczny moduł ściśliwości pierwotnej β – wskaźnik skonsolidowanego gruntu 2. Podział podłoża na warstwy (hi = 0,5 m) na podst. tabl. 3 oraz rys. 7 PN-81/B-03020 Rodzaj gruntu Symbol Gruntu spoistego ID(n) IL(n) ρ(n)·g M0(n) β M(n) kN/m3 MPa - MPa Po Gπ Gπz C A 0,49 0,56 0,07 19,0 20,05 21,5 155 14 - 1,00 0,60 0,90 155 23 - Obciążenie przekazywane przez ławę nr.1 wynosi q1 = 110,85 kPa. Odprężenie podłoża wykopem obliczono ze wzoru: σ zρ = σ oρ ⋅η z rys. Z2-11 η = 4 ⋅η1 Naprężenia pierwotne w poziomie posadowienia: σ oρ = γ ( n ) ⋅ H = 13,1 ⋅ 1,4 + 12,8 ⋅ 0,6 = 26,02kPa Naprężenia wywołane obciążeniem przekazywanym przez ławę nr 1. (fundament sztywny) σ zq1 = q1 ⋅η1 Naprężenia wtórne (kol.9); naprężenia dodatkowe (kol.10) σ zs = σ zρ σ zs = σ zq1 σ zd 1 = σ zq1 − σ zs σ zρ ≤ σ zq1 σ zρ ≥ σ zq1 Wartości odprężenia podłoża, obciążenia, naprężeń wtórnych i dodatkowych pod stopą fundamentową nr.3 13 Wykop, σ oρ = 26,02kPa Obszar L B z Ława fundamentowa nr.1 η σ zρ [m] 1 0,00 1-2-3-4 42 = 16,8 2,5 η1 z B 2 3 0,00 0,250 1-2-3-4 - 4 1,00 kPa 5 26,02 z B 6 0,00 1,00 2,00 3,00 4,00 5,00 6,00 7,00 0,40 0,80 1,20 1,60 2,00 2,40 2,80 0,912 0,840 0,600 0,440 0,340 0,220 0,168 23,73 21,85 15,60 11,44 8,84 5,72 4,37 0,40 0,80 1,20 1,60 2,00 2,40 2,80 0,228 0,210 0,150 0,110 0,085 0,055 0,042 42 = 16,8 2,5 η1 σ zq1 σ zs σ zd 1 7 1,00 kPa kPa 8 9 110,85 26,02 kPa 10 84,83 0,80 0,45 0,27 0,17 0,11 0,075 0,05 88,68 49,88 29,92 18,84 12,19 8,31 5,54 64,95 28,03 14,32 7,4 3,35 2,60 1,17 23,73 21,85 15,60 11,44 8,84 5,72 4,37 Ława fundamentowa I - naprężenia Mi Ni 2 [kPa] ZWG 84.83 3 4 64.95 1.0 28.03 2.0 14.32 3.0 4.0 5.0 6 6.0 7.0 7.40 3.35 2.60 1.17 14 z hi γi(n) γi(n)· hi σ zρ σ zρ 0,3· σ z ρ σ zd 1 [kPa] 26,02 [kPa] 7,80 [kPa] 84,83 23,73 21,85 15,60 11,44 8,84 5,72 4,37 11,64 15,48 19,26 23,04 26,82 30,66 34,44 64,95 28,03 14,32 7,4 3,35 2,60 1,17 0,00 2,0 - 26,02 [kPa] 26,02 1,00 2,00 3,00 4,00 5,00 6,00 7,00 1,0 1,0 1,0 1,0 1,0 1,0 1,0 12,8 12,8 12,6 12,6 12,6 12,6 12,6 12,8 12,8 12,6 12,6 12,6 12,6 12,6 38,82 51,62 64,22 76,82 89,42 102,22 114,82 Obliczenie osiadania ławy fundamentowej nr.1 Osiadanie obliczono metodą odkształceń jednoosiowych podłoża (metoda analogu edometrycznego). Osiadanie całkowite si warstwy podłoża o grubości hi σ zsi ⋅ hi si = si’’+ si’ gdzie si’’= λ ⋅ M osiadanie w zakresie naprężeń wtórnych i σ zdi ⋅ hi osiadanie w zakresie naprężeń dodatkowych (wpływ sąsiednich fundamentów) si’= M oi Osiadania całkowite fundamentu: sk = z max ∑s z =0 i zmax – głębokość na której spełniony jest warunek σ zmax d = 0,3 ⋅ σ zρ max w wyniku interpolacji sąsiednich wartości z tabeli pow. otrzymałem zmax = 3,3 m. Rodzaj z gruntu Po 0,00 1,0 0,6 Gπ 1,00 0,7 σzs σzd i hi σ zsi [cm] 26,02 23,73 22,45 18,10 14,36 84,83 64,95 42,8 19,81 12,25 1 2 3 4 100 60 100 70 24,87 23,09 20,27 16,23 Mi [kPa] si’’ 155000 155000 23333 23333 0,01 0,01 0,08 0,05 suma 0,15 σzdi Moi s i’ kPa [cm] 74,89 53,87 31,30 16,03 155000 155000 14000 14000 0,04 0,02 0,22 0,08 suma 0,36 si = si’’+ si’=0,15+0,36=0,51 cm. 15 Stany naprężeń w podłożu pod ławą fundamentową nr.2 1.Parametry geotechniczne: (n) γ (n) = ρ ·g; (n) M = M 0( n ) β 2. Podział podłoża na warstwy (hi = 1,0 m) na podst. tabl. 3 oraz rys. 7 PN-81/B-03020 Rodzaj gruntu Symbol Gruntu spoistego ID(n) IL(n) M0(n) β M(n) MPa - MPa Po Gπ Ps C - 0,49 0,56 0,68 155 14,0 130 1,00 0,60 0,90 155 23,3 144,4 Obciążenie przekazywane przez ławę nr.2 wynosi q2 = 78,04 kPa. Odprężenie podłoża wykopem obliczono ze wzoru: σ zρ = σ oρ ⋅η z rys. Z2-11 η = 4 ⋅η1 Naprężenia pierwotne w poziomie posadowienia: σ oρ = γ ( n ) ⋅ H = 18,9 ⋅ 0,61 + 12,8 ⋅1,39 = 29,32kPa Naprężenia wywołane obciążeniem przekazywanym przez ławę nr 2. (fundament sztywny) σ zq1 = q1 ⋅η1 Naprężenia wtórne; naprężenia dodatkowe σ zs = σ zρ σ zs = σ zq1 σ zd 1 = σ zq1 − σ zs σ zρ ≤ σ zq1 σ zρ ≥ σ zq1 Wartości odprężenia podłoża, obciążenia, naprężeń wtórnych i dodatkowych pod stopą fundamentową nr.2 16 Wykop, σ oρ = 29,32kPa Obszar L B z Ława fundamentowa nr.2 η σ zρ [m] 1 0,00 1-2-3-4 42 = 16,8 2,5 η2 z B 2 3 0,00 0,250 4 1,00 kPa 5 29,32 z B 6 0,00 1,00 2,00 3,00 4,00 5,00 6,00 7,00 0,40 0,80 1,20 1,60 2,00 2,40 2,80 0,912 0,840 0,600 0,440 0,340 0,220 0,168 26,73 24,62 17,59 12,90 9,96 6,45 4,92 0,40 0,80 1,20 1,60 2,00 2,40 2,80 0,228 0,210 0,150 0,110 0,085 0,055 0,042 1-2-3-4 - 42 = 16,8 2,5 η2 σ zq 2 σ zs σ zd 2 7 1,00 kPa 8 78,04 kPa 9 29,32 kPa 10 48,72 0,80 0,45 0,27 0,17 0,11 0,075 0,05 62,43 35,12 21,07 13,26 8,58 5,85 5,54 26,73 24,62 17,59 12,90 8,58 5,85 4,92 35,7 10,5 3,48 0,36 0 0 0,62 Ława fundamentowa II - naprężenia Mi Ni ZWG 2 [kPa] 3 48.72 35.7 10.5 4 3.48 0.36 5 17 z hi γi(n) γi(n)· hi σ zρ σ zρ 0,3· σ z ρ σ zd 2 [kPa] 29,32 [kPa] 8,79 [kPa] 48,72 26,73 24,62 17,59 12,90 9,96 6,45 4,92 12,63 16,20 19,77 23,34 27,18 31,02 34,86 35,7 10,5 3,48 0,36 0 0 0,62 0,00 2,0 - 29,32 [kPa] 29,32 1,00 2,00 3,00 4,00 5,00 6,00 7,00 1,0 1,0 1,0 1,0 1,0 1,0 1,0 12,8 11,9 11,9 11,9 12,8 12,8 12,8 12,8 11,9 11,9 11,9 12,8 12,8 12,8 42,12 54,02 65,92 77,82 90,62 103,42 116,22 Obliczenie osiadania ławy fundamentowej nr.2 Osiadanie obliczono metodą odkształceń jednoosiowych podłoża (metoda analogu edometrycznego). Osiadanie całkowite si warstwy podłoża o grubości hi σ zsi ⋅ hi si = si’’+ si’ gdzie si’’= λ ⋅ M osiadanie w zakresie naprężeń wtórnych i σ zdi ⋅ hi osiadanie w zakresie naprężeń dodatkowych (wpływ sąsiednich fundamentów) si’= M oi Osiadania całkowite fundamentu: sk = z max ∑s z =0 i zmax – głębokość na której spełniony jest warunek σ zmax d = 0,3 ⋅ σ zρ max w wyniku interpolacji sąsiednich wartości z tabeli pow. otrzymałem zmax = 1,78 m. Rodzaj z gruntu Po 0,00 1,0 0,6 Gπ 0,18 σzs σzd i hi [cm] 29,32 26,73 25,47 24,99 48,72 35,7 20,58 16,05 1 2 3 σ zsi Mi [kPa] 100 28,02 155000 60 26,1 155000 18 25,23 23333 suma si’’ σzdi 0,02 0,01 0,02 0,05 Moi s i’ kPa [cm] 42,21 28,14 18,31 155000 155000 14000 0,03 0,01 0,02 suma 0,06 si = si’’+ si’=0,05+0,06=0,11 cm. 18 Stany naprężeń w podłożu pod stopą fundamentową nr.3 1.Parametry geotechniczne: (n) γ (n) = ρ ·g; (n) M = M 0( n ) β 2. Podział podłoża na warstwy hi = 1,0 m. Rodzaj gruntu Pπ Пp Po Gπ Ps Symbol Gruntu spoistego IL(n) ID(n) C C - 0,34 0,19 0,49 0,56 0,68 M0(n) β M(n) MPa - MPa 50 28 155 13 130 0,80 0,60 1,00 0,60 0,90 62,5 46,7 155 21,7 144,4 Obciążenia jednostkowe przekazywane przez stopę nr.3 wynosi q3 = 253,06 kPa Odprężenie podłoża wykopem obliczono ze wzoru: σ zρ = σ oρ ⋅η η = 4 ⋅η1 Naprężenia pierwotne w poziomie posadowienia: σ oρ = γ ( n ) ⋅ H = 1,6 ⋅14,85 + 0,4 ⋅18,9 = 31,32kPa Naprężenia wywołane obciążeniem przekazywanym przez stopę nr 3. (fundament sztywny) σ zq 3 = q3 ⋅η 3 Naprężenia wtórne ; naprężenia dodatkowe σ zs = σ zρ σ zs = σ zq 3 σ zd 3 = σ zq 3 − σ zs σ zρ ≤ σ zq 3 σ zρ ≥ σ zq 3 Wartości odprężenia podłoża, obciążenia, naprężeń wtórnych i dodatkowych pod stopą fundamentową nr.3 19 Wykop, σ oρ = 31,32kPa Obszar L B z Stopa fundamentowa nr.3 η σ zρ [m] 1 0,00 1-2-3-4 3,0 = 1,2 2,5 η3 z B 2 3 0,00 0,250 1-2-3-4 - 4 1,00 kPa 5 31,32 z B 6 0,00 1,00 2,00 3,00 4,00 5,00 6,00 7,00 8,00 9,00 10,00 0,40 0,80 1,20 1,60 2,00 2,40 2,80 3,20 3,60 4,00 0,912 0,840 0,600 0,440 0,340 0,220 0,168 0,140 0,108 0,100 28,56 26,30 18,79 13,78 10,64 6,89 5,26 4,38 3,38 3,13 0,40 0,80 1,20 1,60 2,00 2,40 2,80 3,20 3,60 4,00 0,228 0,210 0,150 0,110 0,085 0,055 0,042 0,035 0,027 0,025 3,0 = 1,2 2,5 η3 σ zq 3 7 1,00 σ zs σ zd 3 kPa kPa kPa 8 9 10 253,06 31,32 221,74 0,80 202,44 28,56 173,88 0,45 113,87 26,30 87,57 0,27 68,32 18,79 49,53 0,17 43,02 13,78 29,24 0,11 27,83 10,64 17,19 0,075 18,97 6,89 12,08 0,05 12,65 5,26 7,39 0,04 10,12 4,38 5,74 0,038 9,61 3,38 6,23 0,025 6,32 3,13 3,19 Stopa fundamentowa III - naprężenia Mi=31kNm Ti=170,0 kN Ni=1622,0kN [kPa] 1 221.74 173.88 1.0 2 87.57 2.0 3.0 29.24 7.0 12.08 7.39 8.0 5.74 9.0 6.23 10.0 ZWG 17.19 5.0 6.0 49.53 3 4.0 4 3.19 11.0 5 20 z γi(r) hi γi(n)· hi σ zρ σ zρ 0,3· σ z ρ σ zd 3 [kPa] 31,32 [kPa] 9,39 [kPa] 221,74 28,56 26,30 18,79 13,78 10,64 6,89 5,26 15,06 20,73 26,40 31,53 35,10 38,67 42,24 173,88 87,57 49,53 29,24 17,19 12,08 7,39 0,00 2,0 - 31,32 [kPa] 31,32 1,00 2,00 3,00 4,00 5,00 6,00 7,00 1,0 1,0 1,0 1,0 1,0 1,0 1,0 18,9 18,9 18,9 17,1 11,9 11,9 11,9 18,9 18,9 18,9 17,1 11,9 11,9 11,9 50,22 69,12 88,02 105,12 117,02 128,92 140,82 Obliczenie osiadania stopy fundamentowej nr.3 Osiadanie obliczono metodą odkształceń jednoosiowych podłoża (metoda analogu edometrycznego). Osiadanie całkowite si warstwy podłoża o grubości hi σ zsi ⋅ hi si = si’’+ si’ gdzie si’’= λ ⋅ M osiadanie w zakresie naprężeń wtórnych i σ zdi ⋅ hi osiadanie w zakresie naprężeń dodatkowych (wpływ sąsiednich fundamentów) si’= M oi Osiadania całkowite fundamentu: sk = z max ∑s z =0 i zmax – głębokość na której spełniony jest warunek σ zmax d = 0,3 ⋅ σ zρ max w wyniku interpolacji sąsiednich wartości z tabeli pow. otrzymałem zmax = 3,9 m. Rodzaj z gruntu Пp 0,00 1,0 2,0 3,0 Po 3,90 σzs σzd i hi σ zsi [cm] 31,32 221,74 28,56 173,88 1 26,30 87,57 2 18,79 49,53 3 14,29 31,27 4 100 100 100 90 29,94 27,43 22,54 16,54 Mi [kPa] si’’ 46700 0,06 46700 0,06 46700 0,05 155000 0,01 suma σzdi 0,18 Moi s i’ kPa [cm] 197,81 130,72 68,55 80,8 28000 28000 28000 155000 0,7 0,4 0,24 0,04 suma 1,38 si = si’’+ si’=0,18+1,38=1,56 cm. 21 Obliczenia dla posadowienia głębokiego Ława fundamentowa nr 2. W podłożu stwierdzono występowanie pospółki, której stopień zagęszczenia wynosi I(n)D = 0,49. Przyjęta granica przemarzania wynosi 0,8m. Parametry geotechniczne: - ciężar objętościowy γ(n) = 19,0 kN/m3 - kąt tarcia wewnętrznego Фu(n) = 38,5˚ (z rys.3) Obciążenia: Nr2 = 80 kN/m Mr2 = 16 kNm/m Wymiary fundamentów i głębokość posadowienia Głębokość posadowienia 2,0 m. Wysokość ławy 0,4m; szerokość 2,5 m Długość ściany wynosi 42 m, jej grubość 0,30 m; ciężar objętościowy muru γ(n)m = 24 kN/m3 - do projektowania przyjęto : - beton ławy B 15 (γ(n)b=24 kN/m3 - pale wiercone Wolfsholza; średnica pali d = 0,4m. Przyjęcie rozmieszczenia pali; zestawienie obciążeń. Mr = 16 kNm/m Nr = 80 kN/m - Ciężar ławy G1n = 0,4·2,5·24,0 = 24,0 kN/m G1r = 0,4·2,5·24,0·1,1 = 26,4 kN/m - Ciężar gruntu nad odsadzkami G2n = 1,1·1,6·21,0 = 36,96 kN/m = G3n G2r = 1,1·1,6·21,0·1,2 = 44,35 kN/m = G3r Wartość obliczeniowa sumy ciężarów fundamentu, gruntu nad odsadzkami Gr = ∑ Gin·γffi = 24,0·1,1+36,96·1,2+36,96·1,2 = 115,1 kN/m N2 = Nr2+Gr = 80+115,1= 195,1 kN/m Zaniedbując we wstępnych obliczeniach ciężar gruntu wyznaczam moment wypadkowej obciążeń względem osi ściany. M 16 e1 = r 2 = = 0,08m N 2 195,1 Przyjęto przesunięcie układu palowego względem osi ściany o es = 8 cm. Mimośród wypadkowej obciążeń względem środka ciężkości układu palowego. M − N r 2 ⋅ 0,08 − G2 r ⋅ 0,62 + G3r ⋅ 0,78 16 − 80 ⋅ 0,08 + 44,35 ⋅ 0,62 − 44,35 ⋅ 0,78 e = r2 = N r + G1r + G2 r + G3r 80 + 26,4 + 44,35 + 44,35 22 16 − 6,4 + 27,5 − 34,6 = 0,01 ≈ 0 195,1 W dalszych obliczeniach przyjęto, że wszystkie pale będą jednakowo obciążone. Siła przypadająca na pal od obciążeń obliczeniowych wynosi: e= Rr = (Nr2+Gr)·lo = (80+115,1)·1,5= 292,65 kN lo – odległość osiowa pali. Przyjęcie długości i obliczenie nośności pala 0,9·Nt > Rr+Grp+Tr Nt – nośność pala na wciskanie Rr – siła osiowa w palu od obc. zewn. I ciężaru oczepu. Grp – obl. ciężar pala Tr – obliczeniowe obciążenie pojedyńczego pala negatywnym tarciem gruntu.(pomijam) Dla pali wierconych (wyciąganych) Sp = 1,0 Ss = 0,8 (dla pyłów piaszczystych) Sp = 1,0 Ss = 0,9 (dla pospółki) Sp = 1,0 Ss = 0,8 (dla glin pylastych) Sp = 1,0 Ss = 0,8 (dla piasków średnich) Pole podstawy pala (d=0,4m) π ⋅ D 2 π ⋅ 0,4 2 = = 0,126m 2 A= 4 4 23 Wyznaczam wartości współczynników q (jednostkowego granicznego oporu gruntu pod podstawą pala) i ti (wartość jednostkowego oporu gruntu wzdłuż pobocznicy pala). Przy wyznaczaniu współczynników ti oraz q należy określić poziomy 0,00, od których wyznaczać się będzie średnie zagłębienie poszczególnych warstw gruntu i zagłębienie pala. Warstwa I, pospółka, ID(n)=0,49 Dla ID(n)=0,33 t5 = 74 kPa (n) Dla ID =0,67 t5 = 110 kPa Wtedy dla I(n)D=0,44 0,49 − 0,33 t5=74+(110-74) = 90,94kPa 0,67 − 0,33 dla średniej głębokości zalegania 2,80m 2,80 tI = t2,80 = 90,94· = 50,92kPa 5 Warstwa II, glina pylasta IL(n)=0,56 Dla IL(n)=0,50 t5 = 25 kPa (n) Dla IL =0,75 t5 = 11 kPa Wtedy dla I(n)L=0,56 0,75 − 0,56 t5=11+(25-11) = 21,64kPa 0,75 − 0,50 dla średniej głębokości zalegania 5,05 m tII = t5,00= 21,64 kPa Warstwa III , piaski średnie ID(n)=0,68 Dla ID(n)=0,67 t5 = 74 kPa Dla ID(n)=1,00 t5 = 132 kPa (n) Wtedy dla I D=0,60 0,68 − 0,67 t5=74+(132-74) = 75,75kPa 1,0 − 0,67 tIII = t5= 75,75 kPa 24 Obliczenie współczynnika q Średnica pala wynosi D=0,4m; głębokość krytyczna hci = 10 m. Założono, że podstawa pala będzie znajdować się w piaskach średnich: - dla pospółki o ID(n)=0,33 q10 = 2150 kPa -dla pospółki o ID(n)=0,67 q10 = 3600 kPa wtedy dla ID(n) = 0,49 q10 = 2150 + (3600 − 2150) 0,49 − 0,33 = 2832,4kPa 0,67 − 0,33 - dla poziomu podstawy (końca) pala, oznaczając przez x zagłębienie pala w piaskach średnich poniżej poziomu – 4,5 m mierzonego od poziomu -2,00m. q 2832,4 qx = (4,5+x) 10 = (4,5 + x) ⋅ = 1274,58 + 283,24 ⋅ x 10 10 Powierzchnie boczne pala w obrębie poszczególnych warstw Asi = π·D·hi = π·0,4·hi = 1,26·hi AsI = 1,26·1,6 = 2,01 m2 AsII = 1,26·2,90= 3,65 m2 AsIII = 1,26·x Obliczeniowe wartości jednostkowych wytrzymałości q(r) i t(r) - pod podstawą q(r) = 0,9·qx = 0,9·(1274,58+283,24·x) - na pobocznicy tI(r) = 0,9·50,92 = 45,82 kPa tII(r) = 0,9·21,64 = 19,47 kPa tIII(r) = 0,9·75,75 = 68,17 kPa Wyznaczenie długości pala: lp = 5,76+x Ciężar obliczeniowy pala (dla części trzonu pala poniżej z.w.g należy uwzględnić hydrostatyczny wypór wody γ’b(n) = 24-10 = 14 kN/m3 π ⋅ D2 ⋅ γ f ⋅ (l nw ⋅ γ b( m ) + l pw ⋅ γ 'b( n ) ) 4 lnw – długość pala nad wodą lpw – długość pala pod wodą lnw = 0,00 m lpw = (5,76+x) Grp = 3,14 ⋅ 0,4 2 Grp = ⋅1,1⋅ (5,76 + x) ⋅14) = 0,138 ⋅14 ⋅ (5,76 + x) = 11,12 + 1,93x 4 25 Równanie, z którego otrzymuje się x (zagłębienie pala w piaskach średnich): 0,9 ⋅ ( S p ⋅ q ( r ) ⋅ Ap + m1 ⋅ ∑ S si ⋅ t i( r ) ⋅ Asi ) ≥ Rr + Grp + Tr zakładając wstępnie, że strefy naprężeń nie nachodzą na siebie (m1 = 1), otrzymujemy: 0,9 ⋅ [1,0 ⋅ (1274,58 + 283,24 x) ⋅ 0,126 + 1,0 ⋅ (0,9 ⋅ 45,82 ⋅ 2,01 + 0,8 ⋅19,47 ⋅ 3,65 + 0,8 ⋅ 68,17 ⋅1,26 x ] = 270,3+93,96·x ≥ 292,65+11,12+1,93·x po rozwiązaniu, otrzymano x = 0,36 m. Obliczona długość pala lp = 6,12 m Przyjmuję lp = 6,20 m (1,70 pod poziomem spągu warstwy nośnej). Sprawdzenie nośności pala w grupie: Osiowy rozstaw pali r = 1,92 m; R = 1,55/2 = 0,78 m r 1,92 = = 2,46 ; wtedy wartość wsółczynnika redukcyjnego m1 = 1 R 0,78 Strefy naprężeń na siebie nie nachodzą, nośność pala jest równa nośności pala pojedyńczego. Przyjęta długość jest wystarczająca. 26 Posadowienie na palach Ścianka szczelna 27 Jednostkowe parcia czynne i bierne : ea ( z ) = q ⋅ K a + γ ⋅ z ⋅ K a − 2 ⋅ c ⋅ K a e p ( z) = q ⋅ K p + γ ⋅ z ⋅ K p + 2 ⋅ c ⋅ K p gdzie: z – głębokość poniżej naziomu γ – ciężar objętościowy gruntu c – spójność gruntu φ K a = tg 2 45 − 2 φ K p = tg 2 45 + 2 φ − kąt tarcia wewnętrznego gruntu Współczynniki do obliczania parcia i odporu gruntu γ(n) Rzędna m 5,50-9,10 9,10- 3 kN/m 12,8 19,0 Ф(n) c Ka Kp 2 ⋅ c ⋅ Ka [°] 38,5 9,0 kPa 0 7 0,232 0,729 4,29 1,37 0 12,39 0 19,18 (q z +γ ( n )i⋅z ) ⋅ K a 2 ⋅ c ⋅ Ka 2⋅c⋅ Kp kPa Parcie gruntu ęRzędna m 5,50 9,10 9,10 12,3 γ(n) Ф(n) 3 kN/m 12,8 12,8 19,0 19,0 Ka Odległość od stropu warstwy Obciążenie n −1 ea(z) q z = q + ∑ γ ( n )i⋅hi 1 [°] 38,5 38,5 9,0 9,0 kPa 0,232 0,232 0,854 0,854 m 0 3,6 0 3,2 kPa 0 0 46,08 46,08 kPa 0 10,69 39,35 91,29 0 0 12,39 12,39 0 10,69 26,96 78,9 28 ea ( z ) = q ⋅ K a + γ ⋅ z ⋅ K a − 2 ⋅ c ⋅ K a e p ( z) = q ⋅ K p + γ ⋅ z ⋅ K p + 2 ⋅ c ⋅ K p Odpór gruntu od rzędnej 9,10 m γ(n) Ф(n) Kp kN/m3 [°] 19,0 9,0 19,0 9,0 kPa 1,37 1,37 ęRzędna m 9,10 12,3 Kp·γ Odległość od stropu warstwy Kp·γ·z 2⋅c⋅ K p ep(z) 0 83,29 kPa 19,18 19,18 19,18 102,47 m 26,03 26,03 0 3,20 Wypadkowa parcia i odporu e(z) = ep(z)-ea(z) Nr. Paska hi paska i 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [m] 0,6 0,6 0,6 0,6 0,6 0,6 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,2 ei ei+1 1,78 3,56 5,34 7,12 8,9 7,78 2,86 2,02 6,91 11,82 16,72 21,64 23,57 kPa 3,56 5,34 7,12 8,9 7,78 2,86 2,02 6,91 11,82 16,72 21,64 23,57 ei + ei+1 0,5·hi·(ei+ei+1) Parcie 5,34 8,9 12,46 16,02 16,68 10,64 2,44 8,93 18,73 28,54 38,36 45,21 2,67 4,45 6,23 8,01 8,34 5,32 1,22(do4,4m) 0,5·hi·(ei+ei+ 1) Odpór 4,46 9,36 14,27 19,28 22,60 29 Wypadkowa parcie i odporu 1 Parcie 2 3 4 26,96 10,69 5 7,78 6 RA [kPa] 19,18 Odpór 7 8 9 10 11 12 78,9 13 23,57 102,47 30