Autorzy: Anna Jurewicz, Wojciech Papaj

Transkrypt

Autorzy: Anna Jurewicz, Wojciech Papaj
Co możemy zrobić dla siebie i swojej
okolicy?
Scenariusz lekcji wychowawczej dla klas 4-6
Autor: Joanna Pietrasik
Cele lekcji:

Przekazanie dzieciom wiedzy o podstawowych mechanizmach wzmacniających aktywność
obywatelską w Warszawie, tutaj ze szczególnym podkreśleniem programu „Aktywna Warszawska
Młodzież”

Wzbudzenie zainteresowania podejmowaniem oddolnych działań na rzecz swojej okolicy i
rówieśników

Zbudowanie wśród dzieci przekonania, że także niepełnoletni mieszkańcy mogą współtworzyć
miasto, realizując swoje pomysły
Materiały pomocnicze: komputer, rzutnik, papier flipczartowy/ pakowy; markery; kartki a4; taśma malarska
Etapy lekcji:
1. Faza wprowadzająca – opowieść o projekcie „Warszawa Lokalnie”
Powitaj serdecznie uczniów i rozpocznij od przedstawienia uczniom idei projektu: „Warszawa Lokalnie”.
Powiedz, że „My dorośli - nauczyciele, dyrekcja i władze Warszawy zapraszamy Was do realizacji projektu,
którego celem jest otwarcie się szkoły na społeczność, okolicę oraz sprawienie aby mieszkańcy Warszawy
(młodsi i starsi) bardziej angażowali się we wspólne działania i inicjatywy miejskie.
2. Faza realizacyjna – „spotkanie z Panią Prezydent Warszawy”
Podziel całą grupę na 4-5 osobowe zespoły. Możesz zaproponować taki podział na grupy: poproś uczniów
żeby bez komunikowania się werbalnego, w zupełnej ciszy ustawili się w rzędzie od najmłodszego do
najstarszego. Możesz wyznaczyć krańce gdzie stoi najmłodszy uczeń a gdzie najstarszy. Pilnuj żeby
uczniowie ze sobą nie rozmawiali. Następnie w zależności od liczby uczniów. Podziel ‘rząd’ uczniów na
grupy.
Poproś uczniów aby w tych grupach najpierw zastanowili się co jest potrzebą dzieci w okolicy (na osiedlu, w
dzielnicy). Następnie poproś aby uczniowie namalowali plakat, który pokazuje zmiany jakie chciałyby dzieci
aby stały się rzeczywistością w ich okolicy (osiedlu, dzielnicy).
Gdy uczniowie skończą i powieszą swoje prace w widocznym miejscu poproś uczniów aby w grupach
wyobrazili sobie sytuację, że za kwadrans przychodzi do Waszej klasy Prezydent Warszawy, Hanna
Gronkiewicz – Waltz i (w ramach projektu) ma do zaoferowania na dobre i fajne projekty młodzieży – grant
w wysokości 3500 pln dla każdej grupy.
Uspokój uczniów, że każda grupa może taki grant dostać, nie będą musieli rywalizować ze sobą, tylko mogą
swobodnie współpracować i sobie pomagać.
Powiedz uczniom, że aby mogli uzyskać wsparcie muszą przedstawić Pani Prezydent pomysł na realizacje
swojego projektu.
Przekaż informacje uczniom, o projektach:

muszą dotyczyć działań, które włączają jak największą liczbę osób,

przyczyniają się do integracji społecznej i służą nie tylko członkom grup (tych, w których teraz
pracują), czyli, że są również dla innych mieszkańców

trwają od 1 do 4 miesięcy

i co WAŻNE muszą znaleźć starsze dzieci (uczące się w gimnazjum): rodzeństwo, kolegów, koleżanki
samorząd uczniowski w gimnazjum, które pomogą im w realizacji ich projektu
Wytłumacz, że teraz mają czas na przygotowanie się do tego spotkania, najpierw na zastanowienie się i
rozmowę:

Co chcieliby razem zrobić?

Co jest ważną potrzebą młodzieży, którą mogliby zaspokoić dzieci realizacji projektu i wsparciu
grantu?

Jak ten projekt będzie mógł być również dla innych mieszkańców, dzieci, młodzieży, starszych?
Następnie zadaniem grup jest wspólne przygotowanie plakatu z ich propozycjami oraz przedstawienie
swoich pomysłów całej grupie.
2
Po skończeniu pracy w grupach przez uczniów. Poproś aby uczniowie z Tobą usiedli w kręgu i opowiedzieli
pozostałym co udało im się wypracować. W razie możliwości czasowych, pozwól uczniom na dyskusję po
każdej prezentacji.
3. Faza podsumowująca – przedstawienie założeń projektu „Aktywna Warszawska Młodzież”
Następnie podziękuj za efektywną pracę i ich zainteresowanie realizacją projektów.
Powiedz uczniom, że takie wsparcie w wysokości do 3500 pln mogą uzyskać na realizację swoich pomysłów
i projektów. JEŚLI poproszą o pomoc w realizacji projektu starsze dzieci!
Przedstaw informacje o projekcie „Aktywna warszawska młodzież” zawarte w prezentacji „Miasto st.
Warszawa wspiera inicjatywy mieszkańców”, slajdy: 4-6.
Jak starczy czasu pokaż uczniom film, którego link dostępny jest na slajdzie nr 6 prezentacji „Miasto st.
Warszawa wspiera inicjatywy mieszkańców”
Jednocześnie na podstawie i przy użyciu prezentacji
„Miasto st. Warszawa wspiera inicjatywy
mieszkańców” wyjaśnij uczniom czym jest inicjatywa lokalna i budżet partycypacyjny.
Na zakończenie zachęć uczniów do sięgania po środki finansowe na realizację ich pomysłów i projektów
społecznych.
Na koniec lekcji podziękuj dzieciom za zaangażowanie i wyjaśnij pracę domową [dostępną od 25
października]
Załącznik do lekcji:

Prezentacja nr 1 „Oddolne działania młodych mieszkańców”

Prezentacja nr 2 „Miasto st. Warszawa wspiera inicjatywy mieszkańców”
Projekt „Warszawa Lokalnie” współfinansuje m.st. Warszawa
3

Podobne dokumenty