11-13.11.2016 Propozycje tras – Góry Opawskie
Transkrypt
11-13.11.2016 Propozycje tras – Góry Opawskie
PTTK OZ w Głogowie Klub Turystyki Pieszej i Górskiej „Mrówka” Plan Rajdu – G. Opawskie – Jeseniki – Góra św. Anny 11-13.11.2016 r ODJAZD AUTOBUSU Z OS. PIASTÓW ŚLĄSKICH II - 500 Dzień pierwszy – 11.11.2016 r. (piątek) Trasa krótka – godzina wyjścia 1015 Rejviz (czerwony) – Bleskovec – Chlapecke kameny – Bile skaly – Zlaty Chlum, wieża widokowa – Pod Chlumem (niebieski) – Kriżovy vrch – Źródło „U Wąsacza” – Źródła Angielskie – pomnik Priessnitza – Smetanove sady – Jesenik , rynek Czas przejścia 400 h + odpoczynki Długość trasy 12 km Suma :podejść ok.239 m , zejść ok. 564 m Trasa długa – godzina wyjścia 1000 Rejviz,pod Orlim vrchem (czerwony) – Rejviz, leśniczówka – Bleskovec – Chlapecke kameny – Bile skaly –– Zlaty Chlum, wieża widokowa (niebieski) – Certovy Kameny (żółty) - Pod Certovymi kameny (zielony) – Pod Chlumem (niebieski) - Kriżovy vrch – Źródło „U Wąsacza” – Źródła Angielskie – pomnik Priessnitza – Smetanove sady – Jesenik , rynek Czas przejścia 430 h + odpoczynki. Długość trasy 15 km Suma podejść: ok. 369 m , zejść ok. 564 m Bilety wstępu na wieżę Zlaty Chlum – dorośli 25 CZK Trasa spacerowa – godzina wyjścia 1040 Jesenik – Promenada – Lazne Jesenik – źródełka i pomniki (w tym Polski Pomnik i Źródło Polskie) - Jesenik Czas przejścia 330 h + odpoczynki. Długość trasy ok.10 km Odjazd autobusu z Jesenik – godz. 1600 Obiadokolacja – godz. 1700 Nocleg: Kompleks Hotelowy „Chrobry” , Pokrzywna 69, Telefony kontaktowe: Jadwiga Ulbin Bożena Harlender Dzień drugi – 12.11.2016 r. (sobota) Śniadanie godz. 800 Odjazd autobusu godz. 845 Trasa I – godzina wyjścia 900 Jarnołtówek (czerwony) – Grzebień – Pod Biskupią Kopą – Biskupia Kopa – Przełęcz pod Kopą (żółty) – Złodziejska ścieżka – Przełęcz pod Zamkową Górą (czerwony) – Zamkowa – Szyndzielowa Kopa - Pokrzywna Czas przejścia 400 h + odpoczynki Długość trasy 11 km Suma: podejść – ok.652 m , zejść ok.730 m Trasa II – godzina wyjścia – 0915 Zlate Hory (zielony) – Kaplica św. Rocha – Mnichuv kamen – rozejście szlaków – Biskupia Kopa (czerwonym do żółtego) – Pod Biskupią Kopą – Przełęcz pod Kopą (Mokra) – Plac K. Habla – Złodziejska Ścieżka – Przełęcz pod Zamkową (czerwony) – Zamkowa – Szyndzielowa Kopa - Pokrzywna Czas przejścia 400 h + odpoczynki. Długość trasy 11 km Suma: podejść – ok.542 m , zejść ok. 530 m Trasa III – godzina wyjścia 900 Pokrzywna ( drogą do niebieskiego) – Olszak – Żabie Oczko – Krzyżówka – Skały Karolinki – Jarnołtówek – Skały Karliki – Piekiełko - Gwarkowa Perć – Dolina Bystrego Potoku – Pokrzywna Gwarkowa Perć to stary kamieniołom, a jego pokonanie związane jest z zejściem po 35-stopniowej drabinie. Jest to jedyne takie miejsce w polskich Sudetach, które przy odrobinie dobrej woli można podciągnąć pod kategorię via ferrat, czyli „ dróg żelaznych”. Jeszcze jedna, ale już prawdziwa via ferrata znajduje się w niemieckiej części Gór Łużyckich ( Nennenfelsen) Czas przejścia 300 h + odpoczynki. Długość trasy 9 km Suma podejść – 330 m MOJA PROPOZYCJA DLA CHĘTNYCH NA CIEKAWE SPĘDZENIE GODZIN POPOŁUDNIOWYCH. PARK ROSENAU – ZAGINIONE MIASTO. ( Mamy 1 wstęp na teren parku bezpłatnie) Park czynny w godz. 900 – 1700 – propozycja wyjścia ok. godz. 1400 Atrakcje Parku: Kino 7D, Avatar, park żywiołów, sztolnia, kamienny krąg, jaskinia, wielki dmuchawiec, ogród wody, potwór z jeziora, karuzela, tawerna, lodowisko całoroczne, balon na uwięzi (odpłatność 40 zł od osoby, przy większej ilości chętnych 30 zł). Atrakcje dostępne w zależności od pogody. 1800 - obiadokolacja 2000 – 2400 - Zabawa andrzejkowa – zimna płyta, napoje we własnym zakresie Telefony kontaktowe: Jadwiga Ulbin Bożena Harlender Dzień trzeci – 13.11.2016 r. (niedziela) GÓRA ŚW. ANNY Śniadanie godz. 800 Złożenie bagaży do autobusu – 845 Odjazd autobusu do Góry św. Anny - 900 Trasa I – godzina wyjścia - 1030 SZLAK SPACEROWY IM. XAWEREGO DUNIKOWSKIEGO - ok. 4 km GÓRA ŚW. ANNY (Rynek) – rozwidlenie szlaków – wąwóz Krowiak – skrzyżowanie szlaków – amfiteatr – wapienniki – Pomnik Czynu Powstaoczego – Dom Pielgrzyma – ołtarz polowy Jana Pawła II – bazylika – GÓRA ŚW. ANNY (Rynek) Szlak okrężny o długości 3,7 km rozpoczyna się na rynku Góry św. Anny, miejscowości pątniczej, leżącej na najwyższym wzniesieniu Chełmu (404 m n.p.m.). Z rynku ulicą prof. R. Olescha udajemy się do tablicy poświęconej wybitnemu pszczelarzowi ks. Janowi Dzierżonowi. Idąc uliczką w dół, mijamy kapliczkę po prawej stronie i maszerujemy Krowiokiem – wąwozem o niezwykłym uroku. Po lewej stronie mijamy odsłonięcie skał wapiennych z tablicą edukacyjną dot. powstawaniu gleby i występujących tu skamieniałości, szlak prowadzi na prawo, do góry. Z samej góry kamiennego amfiteatru roztacza się wspaniały widok, unaoczniający wielkośd tej budowli z lat 1934-38. Schodząc po schodach na dół, po prawej stronie amfiteatru widzimy piec wapienniczy. Następnie idziemy schodami w górę do Pomnika Czynu Powstaoczego z 1955r., projektu Xawerego Dunikowskiego, upamiętniającego powstania śląskie. Stąd Aleją Jana Pawła II docieramy do ołtarza polowego, przy którym 21 czerwca 1983 r. papież odprawił uroczyste nieszpory. Dalej droga poprowadzi do barokowej bazyliki św. Anny w kompleksie klasztorno-kalwaryjskim oo. Franciszkanów, której najważniejszym zabytkiem jest gotycka figurka św. Anny Samotrzeciej (patronki Ziemi Śląskiej) z kooca XV w. Znajduje się tu również kaplica Matki Boskiej Fatimskiej (na placu Rajskim), kaplica Matki Bożej Częstochowskiej (w kościele) i Grota Lurdzka. Obok schodów stoi pomnik Jana Pawła II. Trasa II – godzina wyjścia - 1030 SZLAK FLORY I FAUNY - ok. 15 km GÓRA ŚW. ANNY (Rynek) – Wysoka –Ligota Dolna - Oleszka – Żyrowa – Góra św. Anny (wąwóz Krowiok – amfiteatr skalny– wapiennik – Pomnik Czynu Powstaoczego) – GÓRA ŚW. ANNY (Rynek) Okrężny szlak do wędrówki pieszej, jego długośd wynosi 14,8 km. Najciekawsze obiekty na szlaku to: murowany wiatrak w stylu holenderskim z połowy XIX w. w Wysokiej, zespół pałacowy i kościół z XIII/XIV w. w Żyrowej, a na Górze św. Anny kamienny amfiteatr z 1934-38, dawny piec wapienniczy, Pomnik Czynu Powstaoczego, pomnik Jana Pawła II oraz bazylika św. Anny i kalwaria annogórska. Przede wszystkim jednak szlak ten ma na celu ukazanie bogactwa flory i fauny parku krajobrazowego i dlatego biegnie głównie lasami, najpierw z Góry św. Anny do Żyrowej przez rezerwat przyrody "Lesisko", w którym gatunkiem dominującym jest buk zwyczajny, a następnie polami i lasem mieszanym z powrotem do Góry św. Anny. Odjazd autobusu do Głogowa - Góra św. Anny godz. – 1630 Telefony kontaktowe: Jadwiga Ulbin Bożena Harlender UWAGA: - Prosimy o zabranie dokumentów uprawniających do przekraczania granicy (Dowód Osobisty, Paszport); - prosimy również pamiętać o zabraniu koron. !! POWYŻSZY PLAN JEST TYLKO PROPOZYCJĄ TRAS DLA TURYSTÓW PIESZYCH!! !! PLAN MOŻE ULEC ZMIANIE Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH OD ORGANIZATORA!!