tutaj.
Transkrypt
tutaj.
„Rajd Włóczykija” Góry Stołowe 7-9 maj 2010r. Góry Stołowe: masyw górski w Sudetach Środkowych, na styku z Sudetami Wschodnimi. Wypiętrzone przed 30 milionami lat są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Płyty z górnokredowych piaskowców ciosowych ułoŜone są poziomo – stąd nazwa gór, bo płaskie jak stół. Zachodnia część Gór Stołowych leŜy na terenie Republiki Czeskiej i nosi nazwę WyŜyna Broumovska. Północnozachodni skraj pasma w okolicach Mieroszowa – Gorzeszowa – Krzeszowa – Chełmska – Okrzeszyna nosi nazwę Zaworów. W 1993 na terenie Gór Stołowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych. Szczeliniec Wielki: Na najwyŜszy, płaski jak (popękany) stół, wierzchołek Gór Stołowych (919 m) wiodą 664 kamienne stopnie. Wykonał je pod koniec XVIII w. sołtys Karłowa, Franz Pabel, udostępniając publiczności niezdobyty dotąd masyw. Zbiórka przed rajdem odbędzie się 7 maja o godzinie 03:50 (rano!) na dworcu głównym PKP w Pile (przed kasami). Osoby jadące z Poznania spotykają się o godzinie 6:10 koło KFC na Dworcu Głównym w Poznaniu (czekamy tam do 6:30 po czym idziemy na peron, z którego odjedziemy do Kłodzka (odjazd 6:45). Z Piły wyjeŜdŜamy o 4:19 pociągiem osobowym do Poznania, gdzie przesiadamy się na pociąg do Kłodzka. Tam nastąpi kolejna przesiadka po której dojedziemy bezpośrednio do celu podróŜy a mianowicie do Duszników Zdrój Piła główna 4:19 Poznań, przyjazd 6:22, odjazd 6:45 -przesiadka Kłodzko, przyjazd 11:25, odjazd autokarem 11:35 -przesiadka Duszniki Zdrój 12:45 UWAGA DOTYCZĄCA WSZYSTKICH TRAS Czas przejść jest czasem umownym, średnim czasem przejścia danego odcinka w warunkach letnich!!!. _______________________TRASA RAJDU_______________________ DZIEŃ I Wariant pierwszy – opcja dla leniwców (Czas przejścia ok. 4 h) Ze stacji PKP w Dusznikach Zdrój idziemy niebieskim szlakiem aŜ do Lisiej Przełęczy, mijając po drodze Mostową Wodę i Skały Puchacza. Z Lisiej przełęczy idziemy ciągle niebieskim szlakiem kierując się w stronę Szczelińca Wielkiego. Niebieskim szlakiem dochodzimy do asfaltu poczym zmieniamy szlak na Ŝółty i po schodach (664 stopnie) wędrujemy prosto do schroniska na Szczelińcu Wielkim. Wariant drugi - opcja dla ambitnych (czas przejścia ok. 7 h – przewidywany czas dojścia do schroniska idąc nawet zgodnie z planowanym czasem, po godz. 20:00!) Z dworca PKP w Dusznikach Zdrój idziemy niebieskim szlakiem aŜ do Lisiej Przełęczy, przy drodze asfaltowej kierujemy się w stronę Błędnych Skał na szlak Ŝółty (10 min. Przejścia). Po czym zmieniamy szlak na czerwony i idąc Głównym Szlakiem Sudeckim dochodzimy do Błędnych Skał. Za Błędnymi Skałami przechodzimy na szlak zielony i idziemy w kierunku Szczelińca Wielkiego mijając po drodze Ostrą Górę i Pasterkę (na Pasterce przechodzimy na szlak Ŝółty). UWAGA – Na Szczeliniec Wielki są dwie drogi wejścia: 1) Po schodach tak jak w wariancie pierwszym 2) „Od dupy strony” szlakiem Ŝółtym, tak jak w wariancie drugim DZIEŃ II Wariant pierwszy - opcja, dla tych którzy dnia poprzedniego nie szli przez Błędne Skały (czas przejścia ok. 7 h.) Ze Szczelińca Wielkiego schodzimy Ŝółtym szlakiem do Pasterki, tam zmieniamy szlak na zielony, którym bezpośrednio dotrzemy do Błędnych Skał. Tam schodzimy na Główny Szlak Sudecki (szlak czerwony) i dochodzimy do drogi asfaltowej. Przecinamy asfalt i wchodzimy na szlak zielony, którym idziemy w kierunku Polanicy Zdrój. Tym szlakiem dojdziemy do Batorowa. Tam spędzimy drugi nocleg w Schronisku Batorów. Wariant drugi – (czas przejścia ok. 8,5 h, jest to tylko nasza propozycja, w tym rejonie gór istnieje bardzo wiele szlaków z których kaŜdy moŜe ułoŜyć sobie swoją wersję wędrówki). Ze Szczelińca schodzimy Ŝółtym szlakiem do Pasterki, po czym wchodzimy na szlak zielony i idziemy na Ostrą Górę. Z Ostrej Góry szlakiem niebieskim idziemy w kierunku Machovskiej Lhoty i zmieniamy szlak na Ŝółty. TymŜe szlakiem dochodzimy do BoŜanovsky spieak po czym zmieniamy szlak na czerwony. Idąc szlakiem czerwonym po ok. 45 minutach skręcamy w prawo na szlak Ŝółty (okrąŜając wokół NPR Broumavskie Stery). Szlakiem Ŝółtym dochodzimy ponownie do BoŜanovsky Spiek i zmieniamy szlak na czerwony dochodząc do Machowsky Kriz. W tym miejscu zmieniając szlak na niebieski dochodząc do Pasterki. Tam następuje kolejna zmiana szlaku tym razem na Ŝółty który zaprowadzi nas do Karłówek. Z tego miejsca idziemy szlakiem czerwonym kierując się juŜ w stronę schroniska Batorów, po drodze jeszcze dwukrotnie zmieniamy szlaki, najpierw z czerwonego na niebieski i następnie z niebieskiego na Ŝółty. DZIEŃ III Tak samo dla wszystkich (czas przejścia ok. 1 h) Ze Schroniska schodzimy asfaltem do miejscowości Szczytna, gdzie czekać będzie na nas podstawiony autokar. __________________________POWRÓT_______________________________ Ze Szczytna do Kłodzka zabierze nas podstawiony przez organizatorów autokar. W Kłodzku wsiadamy do pociągu osobowego którym dotrzemy do Wrocławia, następnie przesiadamy się do pociągu IR którym udamy się do Poznania. Tu nastąpi kolejna przesiadka, tym razem na pociąg osobowy, którym dotrzemy bezpośrednio do Piły. Kłodzko główne odjazd 15:23 Wrocław przyjazd- 17:29 odjazd- 17:40 Poznań przyjazd- 19:58 odjazd- 20,45 Piła 22:42 -przesiadka -przesiadka _________________________CO ZABRAĆ_____________________________ -Kompas i mapa!!- mapa koniecznie!!jeŜeli zamierzamy chodzi w grupie to chociaŜ jedną, koszt takiej mapy to 10 zł, a moŜe uratować nam tyłek! -Wygodne obuwie za kostkę oraz obuwie do schroniska( klapki, japonki …) -Kurtkę przeciwdeszczową-wiatrową -Ciepłą odzieŜ -Śpiwór -Latarka( czołówka)- KONIECZNIE -Jedzonko, kubek, menaŜka -Gitarę lub inny instrument( osoba która zabierze gitarę otrzyma miłą niespodziankę od organizatorów) -Środki przeciwbólowe, plastry itp. PAMIĘTAJMY, śE WSZYSTKO CO ZABIERZEMY MUSIMY NOSIĆ NA WŁASNYCH PLECACH!!!. ___________________INFORMACJE DODATKOWE____________________ Będąc w Parku Narodowym Gór Stołowych oraz w schroniskach nie zapominajmy o kulturze osobistej. Na trasie nie schodzimy ze szlaków, a śmieci zabieramy ze sobą. W schroniskach kaŜdy odpowiada za ewentualne szkody. Góry tworzą specyficzny klimat tylko wtedy, kiedy poruszamy się we własnym tempie. Dlatego teŜ nigdy nie chodzimy w jednej duŜej grupie, tylko tworzymy niewielkie zgrane grupki, które zdane są na same siebie. Dlatego teŜ kolejny raz apelujemy o ZABRANIU MAPY I TELEFONU KOMÓRKOWEGO. Istnieje moŜliwość wykupienia pościeli w schroniskach, lecz prosimy o wcześniejsze poinformowanie o tym organizatorów. __________________________KONTAKTY_____________________________ www.czogori.pila.pl __________________________KOSZTY________________________________ [email protected] Całkowity koszt rajdu to 105 zł dla osób jadących z Piły i 100 zł dla osób jadących z Poznania, cena obejmuje podróŜ pociągiem w dwie strony, oraz dwa noclegi. Cena nie obejmuje kosztów wyŜywienia oraz ubezpieczenia. Termin zapisów do 25 kwietnia. Tel. komórkowy: 507567056- Piotr Bucik 661216800- Michał Ratajczyk Nr ratunkowy GOPR: 601 100 300 lub 985 Międzynarodowy nr ratunkowy: 112