Imię i nazwisko :
Uprawnienia:
Data:
1 Czy prośbą nieuzasadnioną jest prośba o zmianę nieregulaminową?
2 Czy poprawna jest kolejność podpisów w protokole po meczu: sekretarz, kapitanowie ,sędziowie liniowi ,S2, S1?
3 SI zauważył przed wznowieniem gry, nieregulaminowe zastąpienie z udziałem libero. Czy sędzia w momencie
uderzenia piłki przez zagrywającego odgwiżdze błąd ustawienia?
4 Jeśli po zakończonej wymianie SII sygnalizuje dotknięcie piłki w bloku , czy sędzia pierwszy może jej nie uznać, gdy
sam nie widział dotknięcia piłki przez blok?
5 Czy po podpisaniu protokołu zawodów przez trenera i kapitana, skład zespołu nie może być zmieniony?
6 Czy patrząc od stolika sekretarza znajdują się w kolejności: krzesło I trenera,sygnalizator , tabliczki do zmian,
krzesło II trenera ,9 krzeseł?
7 Czy pole rozgrzewki ma wymiar około 1 m x 1 m?
8 Atakiem jest każde zagranie, w wyniku którego piłka kierowana jest na stronę przeciwnika ?
9 Zawodnik zespołu A wszedł z tabliczką w strefę zmian, w celu dokonania zmiany. Jednakże zawodnik który miał być
zmieniony początkowo protestował i nie chciał zejść z boiska. Sędzia pierwszy ocenił, że sytuacja opóźnia grę i nałożył
na zespół sankcje za opóźnianie, równocześnie udzielił zgody na przeprowadzenie zmian zawodników?
10 Czy do obowiązków sędziego pierwszego należy decyzja w czasie meczu czy piłka spełnia wymogi regulaminowe?
11 Trener jest jednocześnie zawodnikiem zespołu. Czy w czasie, gdy jest on na boisku (inny zawodnik jest grającym
kapitanem), ma prawo żądać przerw dla odpoczynku?
N
12 Czy trzeba uzyskać zgodę sędziego pierwszego na grę w okularach lub szkłach kontaktowych?
13 Czy każdy asystent trenera musi mieć licencję trenerską?
14 Czy oceniając odbicie piłki sędzia pierwszy powinien brać pod uwagę ruch zawodnika przed odbiciem oraz dźwięki
N
22 Sędziowie liniowi sygnalizują kontakt pilki z sufitem poprzez uniesienie pionowo chorągiewki?
T
N
23 Czy przed sygnałem na zagrywkę sędzia I musi upewnić się, że zawodnik zagrywający ma piłkę w rękach?
N
15 Czy trener może pytać sekretarza w przerwie między wymianami o to kto zagrywa w jego zespole oraz, o ilość
dokonanych zmian?
16 Czy trener musi podpisać się na kartce z ustawieniem w obecności sędziego drugiego?
17 Czy do obowiązków sędziego drugiego należy odgwizdywanie spełnionego ataku, jeśli zawodnik uderzył znajdującą się
całkowicie powyżej górnej taśmy siatki piłkę, wystawioną palcami sposobem górnym przez Libero, znajdującego się
w swojej strefie ataku?
18 Czy SI powinien odgwizdać błąd zasłony ,gdy zawodnik wykonuje zagrywkę z wyskoku(będąc widocznym dla
przeciwnika),a pozostali zawodnicy linii ataku zespołu zagrywającego podczas wykonywania zagrywki, wymachują
rękami,skaczą lub poruszają się na boki,lub stoją w grupie,by zasłonić lot piłki(piłka z zagrywki przelatuje nad nimi)?
19 Do strefy zmian weszło dwóch zawodników. S II zauważył, że jeden z nich uczestniczył już w grze w tym secie
(wchodził na zmianę). Czy jego zmiana jest odrzucana i podlega sankcjom za opóźnianie( II zmiana jest przyznana)?
20 Czy sędzia pierwszy może odgwizdywać błędy nie leżące w jego kompetencjach (np.błąd ustawienia zespołu
odbierającego)?
21 Czy zmiana narzucona dotyczy zarówno zawodnikow kontuzjowanych, jak i wykluczonych lub zdyskwalifikowanych?
24 Czy jest to prośba nieuzasadniona, jeżeli trener zespołu poprosił o przerwę na odpoczynek po sygnale sędziego I na
zagrywkę (sędzia II nie przyznał przerwy)?
25 Zespół A dokonał zmiany zawodników. W czasie kolejnej wymiany na boisko wpadła piłka i sędziowie przerwali grę
oraz nakazali powtórzenie wymiany. Przed kolejnym sygnałem sędziego na zagrywkę, do strefy zmian wszedł zawodnik
z zespołu B, co stanowiło prośbę o zmianę zawodników. Czy sędziowie powinni przyznać zmianę?
26 Zawodnik linii obrony znalazł się przy siatce i przy ataku przeciwnika wyciągnął do góry ręce (ale poniżej górnej taśmy
siatki). Piłka odbiła się od jego rąk i wpadła w boisko przeciwnika. Czy było to prawidłowe zagranie?
27 Zawodnik ustawienia początkowego nr 2 został w czasie 5-tego seta zmieniony przez zawodnika nr 5, po czym
nastąpiła zmiana powrotna. Przy stanie 10:12 trener nacisnął sygnalizator, wykonał ręczną sygnalizację i zażądał
zmiany narzuconej zawodnika nr 2 na nr 5. Zawodnik nr 2 nie zdradzał dotychczas żadnych symptomów kontuzji lub
choroby. Czy sędziowie winni dopuścić do zmiany?
28 S II odgwizdał błąd stopy zawodnika zagrywającego.SI zgodnie z przepisami sygnalizuje "błąd obustronny"?
29 Tuż przed zakończeniem II seta zerwała się lampa nad boiskiem. Boisko uległo uszkodzeniu. Po interwencji technicznej
można było wznowić grę na innym boisku, ale wciąż na tej samej hali. Przerwa trwała 2 godziny. Czy II set winien
zostać anulowany?
30 Czy w rozgrywkach PZPS jest dozwolone, by - jeżeli jeden z kapitanów zażąda osobnej rozgrzewki - każdy z zespołów
rozgrzewał się przy siatce kolejno po sobie przez 3 minuty (zespoły rozgrzewały się wcześniej na sali treningowej)?
Podpis: ………………………………….