Moje spotkanie z biblioteką szkolną

Transkrypt

Moje spotkanie z biblioteką szkolną
Beata Milewska
Zespół Szkół Handlowo – Ekonomicznych w Białymstoku
Moje spotkanie z biblioteką szkolną
(scenariusz lekcji bibliotecznej przeprowadzonej w bibliotece szkolnej)
1. Temat: “Moje spotkanie z biblioteką szkolną”.
2. Czas trwania zajęć: 45 min
3. Klasa: pierwsza klasa technikum
4. Cel główny lekcji: zapoznanie uczniów z biblioteką szkolną
a) cele szczegółowe:

przedstawienie i omówienie najważniejszych zadań biblioteki,

przedstawienie i omówienie pomieszczeń biblioteki (wypożyczalnia, czytelnia),

omówienie różnego rodzaju dokumentów gromadzonych przez bibliotekę,

omówienie działań podejmowanych i realizowanych w bibliotece szkolnej,
b) cele operacyjne:

uczeń zna regulamin wypożyczalni i czytelni,

uczeń wie jak korzystać ze stanowisk komputerowych,

uczeń wie, jak wypożyczyć książkę,

uczeń wie w jakich miejscach znajdują się informacje o działaniach realizowanych w
bibliotece szkolnej;
5. Środki dydaktyczne:

regulamin wypożyczalni i czytelni,

regulamin korzystania z komputerów,

zbiory biblioteki,

komputer z dostępem do Internetu,
6. Metody:

elementy wykładu,

pogadanka, dyskusja,

praca w zespołach

praca indywidualna
7. Formy:

zbiorowa

indywidualna
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów i podanie tematu zajęć.
2. Prezentacja biblioteki - oprowadzenie po pomieszczeniach biblioteki szkolnej (wypożyczalni i
czytelni) oraz omówienie ich funkcji.
3. Zapoznanie z regulaminem biblioteki szkolnej.
Nauczyciel dzieli uczniów na 5 zespołów. Każda grupa otrzymuje regulamin wypożyczalni, czytelni
i regulamin korzystania ze stanowisk komputerowych. Zadaniem każdego zespołu jest odpowiedź na
następujące pytania:
a) Kto może korzystać z biblioteki szkolnej?
b) Co musi zrobić czytelnik, gdy zgubi lub zniszczy książkę?
c) Do kiedy należy zwrócić wszystkie wypożyczone książki?
d) Kiedy można korzystać ze zbiorów znajdujących się w czytelni?
e) Kiedy i w jakim celu można korzystać ze stanowisk komputerowych znajdujących się w bibliotece
szkolnej?
4. Omówienie wolnego dostępu do półek . Nauczyciel wyjaśnia uczniom na czym polega wolny
dostęp do półek i podkreśla, że w naszej bibliotece jest wolny dostęp po półek.
Czytelnik:
ma swobodny dostęp do książek,
może samodzielnie odszukać książkę na półce,
może przeglądać książki przy regale,
samodzielnie wybiera książkę
5. Przedstawienie działań realizowanych w bibliotece szkolnej:
a) konkursy czytelnicze (nauczyciel zachęca uczniów do brania udziału w konkursach
organizowanych w bibliotece szkolnej; wskazuje miejsca, gdzie umieszczane są informacje o
konkursach - tablica biblioteki szkolnej na korytarzu, tablica ogłoszeń w wypożyczalni, strona
internetowa szkoły - zakładka “Biblioteka”);
b) akcje, wystawy (nauczyciel wskazuje tablicę, na której znajdują się informacje o różnych akcjach
przeprowadzanych w bibliotece);
c) pokazanie uczniom zakładki “Biblioteka”, która znajduje się na stronie szkoły (nauczyciel
podkreśla, że na naszej stronie internetowej na bieżąco umieszczane są wszelkie informacje,
działania organizowane w bibliotece)
d) nauczyciel wspomina o współpracy biblioteki szkolnej z Fundacją “Pomóż Im”,
6. Nauczyciel na zakończenie spotkania rozdaje uczniom kartki i prosi o wypełnienie tych karteczek:
Jakie książki czytasz najchętniej? (Wstaw znak X
w kratkę).
1. Fantastyczne 
2. Historyczne 
3. Przygodowe 
4. Obyczajowe 
5. Horrory 
6. Przyrodnicze 
7. Dokumentalne 
8. Inne, czyli jakie …………………………….