Materiały do zajęć (1)
Problemy
A. Napisz program pytający użytkownika o dwie liczby rzeczywiste: α i β, a następnie obliczający i
wyświetlający wartość wyrażenia 1 + esinα - 2cosβ. Załóż, że wartości podawane przez użytkownika
są w stopniach. Przy wyświetlaniu wyniku zastosuj zaokrąglenie do trzech miejsc po przecinku.
Podaj wartosc alfa: 180
Podaj wartosc beta: 90
Wynik: 1.000
B. Napisz program pytający uzytkownika o dwie wartości rzeczywiste: a i b, a następnie
rozwiązujący równanie ax + b = 0 i wyświetlający wyniki. Postaraj się rozważyć wszystkie
przypadki, tj. jedno rozwiązanie, nieskończenie wiele rozwiązań, brak rozwiązań. Wynik, o ile jest
jednoznaczny, wyświetl z zaokrągleniem do trzech miejsc po przecinku.
Podaj a: 2
Podaj b: 4
Jedno rozwiązanie: x = -2.000
C. Napisz program pytający użytkownika o trzy wartości rzeczywiste: a, b i c, a następnie
rozwiązujący równanie ax2 + bx + c = 0. Dla uproszczenia: jeśli użytkownik wprowadzi a = 0,
wyświetl łańcuch “To nie jest równanie kwadratowe, użyj programu B!” i zakończ program. W
pozostałych przypadkach rozpatrz wszystkie możliwości, tj. brak rozwiązań rzeczywistych, jedno
rozwiązanie rzeczywiste, dwa rozwiązania rzeczywiste. Rozwiązania wyświetl z zaokrągleniem do
x2 = 1.000
D. Napisz program pytający użytkownika o dwie liczby całkowite skra i asseco – punkty drużyn
PGE Skra Bełchatów i Asseco Resovia SSA Rzeszów w secie siatkówki (nie tiebreaku!), a
następnie wykrywający i wyświetlający, która z czterech możliwych sytuacji ma miejsce:
set nie jest jeszcze rozstrzygnięty (np. skra = 23, asseco = 23),
podane wartości nie tworzą poprawnego wyniku (np. skra = 18, asseco = 35).
Podaj punkty Skry: 25
Podaj punkty Asseco: 18
Set rozstrzygniety, wygrala Skra.
Uwaga 1: Set siatkówki rozpoczyna się od wyniku 0:0. Każda zmiana wyniku sprowadza się do
zdobycia jednego punktu przez jedną z drużyn. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza spełni oba
warunki: “mam przynajmniej 25 punktów” oraz “mam przynajmniej dwa punkty więcej niż
przeciwnik”.
Uwaga 2: Jak widać, set siatkówki może teoretycznie trwać w nieskończoność, np. jak najbardziej
poprawnym wynikiem jest 123456789:123456788.