Temat: W życiu tak ważna jest rodzina

Transkrypt

Temat: W życiu tak ważna jest rodzina
Renata Deptuła
Scenariusz lekcji dla uczniów kl. V
Temat: W
życiu tak ważna jest rodzina...
CELE:
Uczeń:
 potrafi wyrazić własną opinię na temat przedstawienia
 zna i nazywa wartości
 rozumie treść przedstawienia
 wyciąga wnioski z obejrzanego spektaklu
 efektywnie współpracuje w grupie
METODY:
• heureza
• problemowa
FORMY PRACY:
• praca w grupach
• zespołowa
POMOCE:
• arkusze papieru
• flamastry
• słownik języka polskiego
PRZEBIEG:
1. Nasze wrażenia po obejrzeniu przedstawienia „Świetliki” – wypowiedzi
uczniów.
Zwrócenie uwagi na scenografię, kostiumy, rolę światła w przedstawieniu.
2. Uczniowie w kilkuosobowych grupach wypisują w formie słoneczka
skojarzenia związane z rodziną, np.
miłość
RODZINA
ogień
dom
wspólne sprawy
zaufanie
więź
Po zakończeniu zadania następuje prezentacja efektów pracy na forum klasy.
Z czym najczęściej kojarzy się rodzina?
3. W jaki sposób przedstawiona jest rodzina Świetlika?
Luźne wypowiedzi uczniów, np.
Rodzina codziennie skupia się przy ogniu. Ojciec lata do pracy. Matka z
dzieckiem czekają na niego w domu. Kiedy syn podrasta, ojciec uczy go
dorosłości, latania. Wszyscy bardzo się kochają.
4. Etapy życia rodziny.
Uczniowie w grupach wypisują kolejne etapy w życiu rodziny. Po zakończeniu
zadania wspólne omawianie i porządkowanie powstałych zapisów.
•
•
•
•
•
•
MAŁŻEŃSTWO
NARODZINY DZIECKA
WYCHOWANIE DZIECKA
DOJRZEWANIE POTOMKA
WKRACZANIE DZIECKA W ŚWIAT DOROSŁYCH
POWSTANIE NOWEJ RODZINY
5. Człowiek dojrzewa w rodzinie. Jakie są etapy dojrzewania Świetlika? Czym
się one charakteryzują?
Wyjaśnienie za pomocą słownika języka polskiego znaczenia słowa
„dojrzałość”. Wspólne szukanie odpowiedzi na postawione pytania.
Wypełnianie tabelki.
DZIECIŃSTWO
 nieporadność
 naiwność
 dziwienie się
światu
 zabawa
 ssanie kciuka
MŁODOŚĆ
 ciekawość świata
 dociekanie
 energia
 wybryki
 lekkomyślność
 zauroczenia
DOJRZAŁOŚĆ
 „oswojenie
świata”,
pogodzenie się z
nim
 odpowiedzialność
 mądrość
6. Niezapominajka
Zadanie dla grup: Wpiszcie w płatki niezapominajki, co wam się kojarzy ze
śmiercią. Dookoła niezapominajki, napiszcie skojarzenia związane z tym
kwiatem.
Oto przykład wykonania zadania:
PIĘKNO
SMUTEK
BÓL
TĘSKNOTA
PAMIĘĆ
ŚMIERĆ
BŁĘKIT
CIERPIENIE
ROZSTANIE
PAMIĘĆ
NIEBO
WIOSNA – NOWE ŻYCIE
Po wykonaniu zadania uczniowie dzielą się swoimi refleksjami.
7. Podsumowanie - wyciągnięcie wniosków.
Życie jest dojrzewaniem w rodzinie, poznawaniem świata, poszukiwaniem
szczęścia, dochodzeniem do prawdy, do pogodzenia się ze światem i uznania
praw nim rządzących.
Wiedzę o życiu przekazują nam mądrzy dorośli, kochający nas bliscy.