W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

Transkrypt

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH
„W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH”
Scenariusz zajęcia z edukacji zdrowotnej zrealizowanego w ramach programu SZKOŁA W
RUCHU
Cele :
·
Dziecko zrozumie, że sposób odżywiania, picie wody i ruch na świeżym powietrzu to
gwarancja zdrowia
·
Dziecko w przystępnej formie zabawy samo doświadczy przyjemności ruchu
·
Dziecko pozna prawidłowe proporcje grup pokarmowych w zbilansowanej diecie
Przebieg zajęcia:
Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie:
Gdzieś niedaleko stąd żył sobie wraz z rodziną w małym mieszkanku chłopiec o imieniu
Robert. Jego dzień zaczynał się zawsze od sytego śniadania np. słodkie płatki na mleku,
bułka z masłem i dżemem lub miodem. Zwykle po śniadanku Robert robił się senny i trudno
było mu zebrać się do wyjścia, często w tym pośpiechu zapominał umyć zęby.
Drogę do szkoły zwykle pokonywał samochodem. Gdy chciało mu się pić pił napój
gazowany lub czerwoną oranżadę. Ulubionym zajęciem chłopca w szkole były codzienne
wizyty w sklepiku szkolnym gdzie już na pierwszej przerwie kupował sobie chipsy i gumy.
Najbardziej nie lubił zaś lekcji w-fu. Nie czuł się na nich pewnie, był powolny i często
słuchał śmiechu i docinków kolegów….
Pytania do tekstu:
1. Co w życiu Roberta było nie tak?
2. Co chłopiec mógłby zmienić żeby poczuć się lepiej?
3. Czego w życiu chłopca było za dużo a czego za mało?
4. Wymyślmy wspólnie kolegę dla Roberta, który da mu dobry przykład.
Zabawa ruchowa: SZYBCIK I LENIUSZEK
W tle grają dwa rodzaje muzyki szybka i bardzo wolna. Zadaniem dzieci reagować
odpowiednio na jej zmiany. Jeśli jest szybka dzieci biegają po dywanie uważając, aby się
nie zderzać. Przy wolnej ziewają i kładą na dywanie leżą nieruchomo.
Nauczyciel rozkłada na dywanie kilka „tac”( arkuszy A3 szarego papieru ) i każde
dziecko losuje sobie jedną ilustrację produktu spożywczego do pokolorowania. Dzieci
kolorują, by potem nakleić samodzielnie swój produkt na odpowiedniej tacy: produkty
mączne, tłuszcze, cukry, nabiał, mięso.
Nauczyciel pyta dzieci czy żeby być zdrowym wystarczy tylko prawidłowo jeść? Dzieci
zwracają uwagę, że do pełni zdrowia potrzebne są jeszcze higiena, ruch, picie wody i
odpoczynek.
Wspólne tworzenie wystawy pt.”W zdrowym ciele zdrowy duch”.