Scenariusz

Transkrypt

Scenariusz
Scenariusz zajęć pozalekcyjnych.
Temat: Trening twórczego myślenia.
Czas trwania zajęć: 45 min.
Miejsce i aranżacja przestrzeni: sala lekcyjna, ławki zsunięte w jeden
segment, łatwy dostęp do wizualizera, dobra widoczność tablicy.
Liczba uczestników: 7 - 10.
Grupa wiekowa: dowolna
CELE
DYDAKTYCZNE I WYCHOWAWCZE ZAJĘĆ
Uczestnik:
- rozwija umiejętność twórczego myślenia,
- pobudza wyobraźnię twórczą,
- dostrzega potrzebę integrowania wiedzy z poszczególnych
przedmiotów,
- rozwija zdolność kojarzenia, spostrzegawczość,
- rozwija ekspresję słowną,
- przezwycięża bariery poznawczo – emocjonalne i motywacyjne,
utrudniające aktywność twórczą,
- rozwija pogodne i optymistyczne podejście do problemów,
- rozwija umiejętność współpracy w grupie, integruje się z grupą.
Forma organizacyjna: grupowa, indywidualna.
Metody: pogadanka, problemowa, praktycznego działania.
Środki dydaktyczne: identyfikatory, kartki, długopisy, plansze do zadań,
encyklopedia, wizualizer (wykorzystanie wizualizera uwolni od pisania na
tablicy, ułatwi prezentację efektów pracy całej grupy, pozwoli
prowadzącemu zająć miejsce przy uczestnikach umożliwiając lepszy
kontakt i kontrolę przebiegu zajęć).
PRZEBIEG ZAJĘĆ
ZADANIE
FAZA REALIZACYJNA
FAZA WPROWADZAJĄCA
Zadanie 1.
Dopisz
epitet.
Zadanie 2.
Mądrość
życiowa.
CZYNNOŚCI
UCZESTNIKA
CZYNNOŚCI
PROWADZĄCEGO
UWAGI
Losuje identyfikator
z imieniem osoby z
grupy,
dopisuje
„nazwisko”
do
imienia
kolegi,
oddaje identyfikator
„właścicielowi”
mówiąc np.: „Jesteś
Ambitny”.
Czuwa nad losowaniem
identyfikatorów,
prowadzi
pogadankę/instrukcję do
zadania, zaznacza, że
dopisane
„nazwisko”
musi
jak
najtrafniej
opisywać POZYTYWNĄ
cechę kolegi.
Takie
rozpoczęcie
zajęć wprowadzi
uczestników w
dobry
nastrój,
podniesie
poczucie
własnej
wartości,
zmotywuje
do
wysiłku
intelektualnego.
Odczytuje aforyzm Krótko
podkreśla
przygotowany
w mądrość
zawartą
w
domu,
podaje każdym aforyzmie.
autora i wyjaśnia
dlaczego zrobił on
na nim wrażenie.
Odpowiada
Podaje
instrukcję
skojarzeniem
na rozpoczyna zabawę.
Zadanie 1.
słowo
jakie
wypowiedział
Skojarzenia.
prowadzący,
następna osoba na
słowo,
które
wypowiedział
kolega przed nim
itd., np.: kot –
mruczenie
–
piosenka…
Na
zajęcia
uczestnicy
muszą
przygotować
na
kartkach
aforyzm
o
tematyce
naukowej.
i Zwrócić uwagę
na jednostajne
tempo.
Losuje rolę, czyta
Zadanie 2.
tekst
bez
wstępnego
Kim jestem? - przygotowania ale z
odgrywanie dostosowaniem
roli.
intonacji głosu oraz
mimiki i gestów do
wylosowanej
roli,
pozostali
próbują
odgadnąć jaką rolę
gra czytający.
Wybiera
fragment
z
gazety, niby przypadkowy
ale stara się aby zawierał
zdania opisowe, które
łatwo wyrazić na różne
sposoby.
Losuje kartkę z
nazwą tematu (np.
matematyka,
przyroda, muzyka
itp.), kładzie ją pod
wizualizerem
i
zaczyna opowiadać
historię
na
wylosowany temat,
kiedy czuje, że
kończy
mu
się
inwencja wymienia
imię
innego
uczestnika,
który
musi kontynuować
opowieść
płynnie
zmieniając temat.
Tworzy
definicje
akcentując
zaskakujące cechy
definiowanej
rzeczy, a pomija te
oczywiste.
Przeprowadza losowanie,
podaje instrukcję oraz
temat
przewodni
opowieści, dba o to by
nazwy
przedmiotów
kolejno pojawiały się na
tablicy,
prosząc
uczestnika
o
umieszczenie
nazwy
swojego przedmiotu pod
wizualizerem.
FAZA REALIZACYJNA
Zadanie 3.
Integracja
dziedzin –
tworzenie
„toczącej”
się.
opowieści.
Zadanie 4.
Definicje na
wesoło.
Wyświetlić
tekst na tablicy
umożliwiając
gestykulację,
wyciszyć
wszelkie
zachowania,
które
onieśmielają
uczniów
(szyderstwa,
ironia).
Zwrócić uwagę
aby uczestnicy
tworzyli
w
miarę spójną
opowieść oraz
aby
ostatnia
osoba
opowiedziała
finał historii.
Na przykładzie dowolnej Zapisywać
encyklopedii
prowadzi pomysły
pogadankę na temat uczniów.
naukowego definiowania
pojęć, zwraca uwagę, że
przedmioty mogą być
również opisywane w
nietypowy,
wręcz
humorystyczny sposób,
przedstawia
kilka
przykładów
„nienaukowych” definicji
np: Sieć – powietrze
powiązane sznurkami itp.
Wykorzystując
Czuwa nad prawidłowym
Zadanie 5.
produkty z zadania sporządzaniem
4 uczestnicy tworzą krzyżówki.
Krzyżówka z krzyżówkę, kolejno
definicji na dopisując hasła.
wesoło.
FAZA PODSUMOWUJĄCA
Zadanie 1.
Określenie
odczuć
udziału w
zajęciach,
analiza
przeżyć i
wyłowienie
związków
między
zadaniami
a
sytuacjami
życiowymi.
Zadanie 2.
Zadanie
domowe:
Przygotuj
krzyżówkę z
definicjami
na wesoło.
Bierze udział
dyskusji.
w Prowadzi
dyskusję
zadając pytania, unika
wyciągania wniosków za
innych,
wspólnie
z
uczestnikami zastanawia
się, jakie znaczenie może
mieć to, czego dziś
doświadczyli
w
codziennym życiu
Zapisuje
treść
zadania
do
wykonania
na
następne zajęcia.
Objaśnia
zadanie
domowe, podkreśla, że
zadanie
domowe
to
odwrotność zadania 5,
tzn.
należy
podać
definicje a zostawić puste
miejsca
na
wpisanie
haseł.
Uczestnicy
dopisują hasła
przekazując
sobie planszę,
za
każdym
razem
efekt
jest
prezentowany
na tablicy za
pomocą
wizualizera.
Nie
należy
zmuszać
do
dzielenia
się
wrażeniami,
unikać pytań,
na które można
odpowiedzieć
Tak lub NIE,
gospodarować
czasem
tak
aby
wszyscy
chętni mogli się
opowiedzieć,
delikatnie
przerywać
monologi
odbiegające od
tematu,
stosować
zwroty
typu:
„Nauczyłem
się,
że…,
Zdziwiło mnie,
że…, miałem
trudność z…,
itp.”
Zaznaczyć, że
przygotowana
krzyżówka
będzie
wykorzystana
na zajęciach z
inną
grupą
(motywacja do
starannego
wykonania
zadania).

Podobne dokumenty