Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II c

Transkrypt

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II c
Scenariusz zajęć
Kształcenie zintegrowane klasa II
Krąg tematyczny: Czy listopad musi być smutny?
Temat dnia: Czytamy różne listy
Dzień aktywności: trzeci
Nauczyciel prowadzący: Ewa Mieleszkiewicz
Cele:
- uczeń czyta cicho ze zrozumieniem treść listu
- odpowiada na pytania dotyczące treści listu
- wskazuje i zaznacza w liście poszczególne jego części
- wie, jakie wyrazy w listach pisane są wielką literą
- słucha uważnie treści wiersza czytanego przez nauczyciela
- wyszukuje i odczytuje fragmenty wiersza zgodnie z poleceniem nauczyciela
- opowiada o zmianach przyrodniczych w czasie późnej, słotnej, listopadowej
jesieni
- ma świadomość konieczności dokarmiania ptaków w okresie późnej jesieni i
zimy
- samodzielnie uzupełnia tekst z lukami wyrazami z wiersza
- rozwija zdania
- bawi się przy piosence „Chodzi listonosz”
- mierzy miarką centymetrową długość różnych przedmiotów i zapisuje wyniki
swoich pomiarów
- posługuje się jednostką miary: metr, centymetr
- rozwiązuje zadania tekstowe związane z mierzeniem długości
- współpracuje z grupą w czasie zabaw
Metody (wg W.Okonia):
• podające – rozmowa połączona z pokazem, praca z tekstem, wyjaśnienie
• praktyczne – ćwiczenia, praktyczne działanie
• waloryzacyjne – odbiór muzyki
Formy (wg W. Zaczyńskiego): indywidualna jednolita, zbiorowa jednolita,
grupowa jednolita
Środki dydaktyczne: egzemplarze listów dla każdego ucznia, plansza z budową
listu, koperty z listami – poleceniami do wykonania przez poszczególne grupy,
miarki centymetrowe (do 100cm), koperty z rozsypaną literową do zabawy „Idzie
listonosz”, metrówki i taśmy miernicze, „Już w szkole 2. Kształcenie
zintegrowane” część pierwsza – ćw.3,4 s.103 - 104, „Już w szkole 2.
Podręcznik” s. , „Już w szkole 2. Matematyka” część druga – ćw.5,6,7,8 s.7 – 8
Przebieg zajęć
1. Powitanie.
2. Wysłuchanie piosenki „Chodzi listonosz”. Sprawdzenie rozumienia treści.
3. Zabawa „Idzie listonosz” przy piosence „Chodzi listonosz”. Układanie hasła
z rozsypanki literowej na tablicy: LISTY.
4. Ciche czytanie ze zrozumieniem listów do dzieci. Analiza treści listów.
5. Zapoznanie z budową listu – plansza na tablicy:
• zaznaczanie poszczególnych elementów listu na podanym wzorze
• analiza pisowni zwrotów grzecznościowych
• wklejenia listów do zeszytów
6. Słuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza „List od Listopada”:
• sprawdzenie rozumienia treści wiersza
• wyszukiwanie i odczytywanie fragmentów wiersza dotyczących prac
listopada
• wyjaśnienie pochodzenia nazwy miesiąca
7. Samodzielne uzupełnianie tekstu z lukami wyrazami z wiersza – ćw.3 s.103.
Sprawdzenie poprawności wykonania.
8. Rozwijanie zdań – ćw.5 s.104. Odczytanie zdań.
9. Podział klasy na grupy (za pomocą kolorowych karteczek).
10.Czytanie listów do grup (oznaczonych kolorowymi znakami na kopertach),
wykonywanie poleceń w nich zawartych:
• mierzenie miarką centymetrową długości różnych szkolnych przedmiotów
• zapisywanie wyników pomiarów
• układanie na tablicy hasła: MIARY DŁUGOŚCI z rozsypanki sylabowej
przez przedstawicieli każdej z grup
• rozmowa na temat miar długości: kroki, skoki, stopy, centymetry
11. Mierzenie długości przyborów szkolnych i sali lekcyjnej za pomocą
różnych miarek.
12. Wprowadzenie pojęcia „metr”:
• wskazywanie na miarkach centymetrowych 100cm (miarki wykonane w
domu przez dzieci według podanego wzoru w ćwiczeniach)
• oglądanie metrówek i taśm mierniczych zgromadzonych na wystawce
przygotowanej przez nauczyciela
• wyjaśnienie, że 100cm to metr, wprowadzenie skrótu 1metr=1m
• mierzenie długości i szerokości sali z wykorzystaniem miarki cm
13. Rozwiązywanie zadań tekstowych – ćw.6,7,8 s.8.
14. Podsumowanie dnia. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat: Dlaczego
ludzie piszą listy?
Opracowanie: mgr Ewa Mieleszkiewicz
LITERATURA
Duraj – Nowakowa K. Integrowanie edukacji wczesnoszkolnej. Modernizacja
teorii i praktyki, Kraków 1998.