Twierdzenie Pitagorasa. Cele

Transkrypt

Twierdzenie Pitagorasa. Cele
Scenariusz lekcji matematyki w klasie II
Maria Różańska
Temat: Twierdzenie Pitagorasa.
Cele:
Uczeń :
• oblicza pola kwadratów,
• dostrzega i zapisuje związki między polami kwadratów, bokami trójkąta
prostokątnego,
• używa języka matematycznego.
Metody:
• ćwiczenia,
• poszukująca.
Formy pracy:
• praca w grupach,
• praca z całą klasą.
Środki dydaktyczne:
• karty z poleceniami,
• podręcznik str. 121- 125,
• plansza z trójkątami,
• plansza z tabelą do zapisu.
Tok lekcji:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Powtórzenie:
- własności trójkąta prostokątnego
Na przygotowanej planszy uczniowie rozpoznają trójkąty prostokątne,
nazywają jego boki, podają własności kątów.
- obliczania pola kwadratu..
3. Praca w grupach..
Uczniowie w grupie rysują trójkąty prostokątne o bokach:
I
3cm,4cm, 5cm,
II
6cm,8cm,10cm,
III
5cm,12cm,13cm,
IV
4,5cm,6cm, 7,5cm,
Następnie rysują odpowiednie kwadraty o bokach równych bokom swoich
trójkątów. Dokonują obliczeń.
4. Prezentacja.
Wyniki swoich obliczeń każda grupa zapisują na tablicy (planszy)
5. Formułowanie wniosku.
Uczniowie, dokonując obserwacji wpisów w tabelce, powinni zauważyć
zależność:
a2 + b2 = c2
6. Formułowanie i zapisanie treści twierdzenia Pitagorasa.
7. Podsumowanie.
Praca w grupie. Każda grupa otrzymuje od nauczyciela dwie koperty (jedna
zawiera trójkąty prostokątnych, druga kwadraty).
Uczniowie z otrzymanych elementów budują „majtki pitagorejskie”.
8. Praca domowa.
• Podręcznik zadanie 1 str. 125,
• Uczniowie otrzymują polecenie zebrania informacji – o greckim myślicielu
Pitagorasie (twórcy twierdzenia)
• Zadanie dodatkowe-dowód twierdzenia Pitagorasa
www.wsipnet.pl/oip/matematyka/geometria/pitag/img//flash.htm
Plansza z tabelą do zapisu
Przyprostokątna
a
Przyprostokątna
b
Przeciwprostokątna
c
Pole kwadratu przyległego
do
przyprostokątnej a
a2
Pole kwadratu przyległego
do
przyprostokątnej b
b2
Pole kwadratu przyległego
do
przeciwprostokątnej c
c2

Podobne dokumenty