Scenariusz lekcji edukacji zdrowotnej dla klasy II gimnazjum Od

Transkrypt

Scenariusz lekcji edukacji zdrowotnej dla klasy II gimnazjum Od
Scenariusz lekcji prowadzonej w klasie II gimnazjum
Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Chorzowie
opracowanie: mgr Marta Jakubowska
Przedmiot: Edukacja zdrowotna
Temat: Od czego zależy nasze zdrowie?
Cel główny zajęć:
- wykształcenie umiejętności różnicowania czynników wpływających na zdrowie człowieka
-
kształcenie postawy dbałości o własne zdrowie
Cele operacyjne (uczeń będzie potrafił):
-
zdefiniować i posługiwać się pojęciem „zdrowie”
-
wymienić czynniki determinujące zdrowie człowieka
-
dokonać klasyfikacji czynników wpływających na zdrowie
-
przedstawić syntezę zdobytych wiadomości w formie wizualnej
Metody:
-
praca w grupach
-
mapa pojęciowa
-
rozmowa
-
gry symulacyjne
Materiały pomocnicze:
plansza pt. „Czynniki wpływające na zdrowie”
arkusze szarego papieru
flamastry
Przebieg zajęć;
Rozmowa wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza uczniów w temat, podając przykłady częstego stosowania w życiu
codziennym słowa „zdrowie”:
„pozdrawiam”
„bądź zdrów”
„życzę ci zdrowia”
„na zdrowie”
Uczniowie uzupełniają listę zwrotów własnymi przykładami.
Gry symulacyjne
Dwoje uczniów wybranych przez nauczyciela odgrywa improwizowaną scenkę według
ogólnej instrukcji: „Uczeń- nałogowy palacz ma problemy z wykonaniem ćwiczeń fizycznych
na lekcji wychowania fizycznego ”
Rozmowa kierowana
Klasa komentuje odegraną scenkę starając się odgadnąć temat lekcji (co wpływa na nasze
zdrowie?)
Praca w grupach
Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Grupy otrzymują arkusze papieru i flamastry.
Zadaniem uczniów I grupy jest wypisanie wszystkich negatywnych czynników wpływających
na zdrowie człowieka. Grupa II wylicza czynniki pozytywne. Po zakończeniu burzy mózgów
uczniowie dzielą się wynikami pracy, nauczyciel komentuje, ewentualnie uzupełnia listy
czynników.
Grupa I. Czynniki negatywne:
dymy, spaliny
zanieczyszczona woda
jedzenie słodyczy, tłustych potraw
picie alkoholu, palenie papierosów, zażywanie narkotyków
siedzenie przed telewizorem, komputerem
brak higieny ciała
choroby odziedziczone po rodzicach
czytanie książek przy złym oświetleniu
Grupa II. Czynniki pozytywne:
czyste powietrze, woda, gleba
pływanie, bieganie, jazda na rowerze
dbanie o czystość ciała i odzieży
jedzenie warzyw i owoców
spacery, codzienna gimnastyka
kontrola zdrowia u lekarza
brak papierosów, alkoholu, narkotyków
zdrowi rodzice
Mapa pojęciowa
Uczniowie z pomocą nauczyciela segregują podobne czynniki, próbują dokonać
uogólnień w ich nazewnictwie np. dymy, spaliny, zanieczyszczona woda to warunki
środowiskowe; siedzenie przed telewizorem, spożywanie dużej ilości słodyczy- to tryb życia
itd. Tak powstaje mapa pojęciowa, przedstawiająca syntezę zdobytych wiadomości.
CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE
NA ZDROWIE CZŁOWIEKA
Warunki
genetyczne
Tryb życia
Warunki
środowiskowe
Rozmowa kierowana
Na którą grupę czynników mamy największy wpływ? (tryb życia)
Na które czynniki nie mamy wpływu? (genetyka)
Zakończenie zajęć
Podsumowanie lekcji, wysunięcie wniosku: mamy duży wpływ na nasze zdrowie, bo
w głównej mierze zależy ono od naszego trybu życia.

Podobne dokumenty