występujących w polskich klubach piłkarskich oraz zasad zmian przynależności klubowej (z
- Inne przepisy PZPN i Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Katowicach.
§2
1. W rozgrywkach Klasy „A” bierze udział 16 drużyn.
§3
1. Zawody rozgrywane są w terminach i czasie rozpoczęcia wyznaczonym przez Wydział Gier
Śl. ZPN Podokręg Bytom i podanym terminarzu rozgrywek.
2. W wyznaczonych terminach „sobota-niedziela” gospodarz ma prawo do zmian dnia
rozgrywania zawodów (sobota na niedzielę i odwrotnie) oraz wyznaczenia godziny ich
rozpoczęcia w przedziale czasowym pomiędzy godziną 11:00 a 18:00 gdy zawody rozgrywane
są przy świetle dziennym i 11:00 a 20:00, gdy zawody rozgrywane będą przy świetle
elektrycznym.
3. W wyznaczonych terminach w dni świąteczne (wolne od pracy) gospodarz ma prawo zmiany
godziny rozpoczęcia zawodów w przedziale 11:00 – 18:00. Na zmianę godziny rozgrywania
meczu w dniu, który nie jest dniem wolnym od pracy klub musi uzyskać zgodę przeciwnika i
przedstawić ją 14 dni przed terminem zawodów.
4. W wyznaczonym terminie „sobota-niedziela” wielkanocna zawody rozgrywane są
obligatoryjnie w sobotę wielkanocną, a gospodarz ma prawo wyznaczenia godziny ich
rozpoczęcia w przedziale czasowym między 11:00 a 13:00.
5. W przypadku wystąpienia o zmianę innych terminów rozgrywek podanych w oficjalnym
terminarzu rozgrywek zainteresowany klub musi uzyskać pisemną zgodę drużyny przeciwnej na
proponowane zmiany.
6. Gospodarz zawodów o wszelkich zmianach w terminarzu zobowiązany jest powiadomić
drużynę przeciwną, Wydział Gier prowadzący rozgrywki, Kolegium Sędziów w terminie nie
krótszym niż 14 dni przed pierwotną datą zawodów (list polecony, fax, e-mail zwrotnie
potwierdzony przed odbierającego). W przeciwnym wypadku klub musi uzyskać pisemną zgodę
drużyny przeciwnej i W.G. prowadzącego rozgrywki.
7. Dwie ostatnie kolejki rozgrywek obligatoryjnie musza się odbyć zgodnie z terminarzem
rozgrywek podanym przez W.G.
BOISKA (obiekty sportowe)
§4
1. Zawody o mistrzostwo Klasy „A” mogą być rozgrywane tylko na boiskach zweryfikowanych
do określonej klasy rozgrywkowej na dany sezon – położonych w miejscu siedziby klubu –
określonej w jego statucie. Weryfikację boisk przeprowadzają weryfikatorzy powołani przez
W.G. Śl. ZPN Podokręg Bytom.
2. Ważność weryfikacji boiska określa się dla Klasy „A” na dwa sezony rozgrywkowe, przy czym
okres jej ważności musi być zgodny z okresem ważności licencji. Brak ważnej weryfikacji
boiska jest podstawą do zawieszenia licencji.
3. Klub jest w pełni odpowiedzialny za przygotowanie boiska do zawodów.
4. Klub, który nie dopełnił tego obowiązku i z winy którego zawody nie doszły do skutku, ponosi
konsekwencje regulaminowe oraz pokrywa przeciwnikowi wszystkie koszty związane z
przyjazdem na nie odbyte zawody.
5. W rozgrywkach Klasy „A” nie może występować drużyna klubu, który decyzją właściwych
organów ZPN nie otrzymał licencji na występowanie w Klasie „A” w sezonie 2015/2016.
ZAWODNICY
§5
1. W meczach mistrzowskich mogą występować zawodnicy po ukończeniu 16 roku życia i są
wprowadzeni do systemu Extranet na podstawie właściwie wypełnionego formularza
zgłoszeniowego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach W.G Śl. ZPN Podokręg Bytom
może uprawnić do gry reprezentanta kraju po ukończeniu przez niego 15 roku życia, po
wcześniejszym uzyskaniu zgody rodziców lub opiekunów oraz pozytywnej opinii Wydziału
Szkolenia i przychodni sportowo-lekarskiej.
2. W Zawodach mistrzowskich Klas „A” w trakcie całego meczu musi brać udział jeden zawodnik
młodzieżowy. (zawodnika młodzieżowego w sprawozdaniu oznaczamy literą „M”)
3. Zgodnie z Uchwałą nr VI/94 Zarządu PZPN z dnia 20.05.2010r. w sprawie zmiany wieku
zawodnika młodzieżowego przyjmuje się, iż zawodnikiem jest osoba urodzona w 1995 roku i
młodsza.
4. Karta identyfikacyjna wydana przez PZPN jest dokumentem na podstawie, którego może zostać
potwierdzona tożsamość zawodnika. Zawodnicy nie posiadający kart identyfikacyjnych muszą
mieć dokument ze zdjęciem, pozwalający stwierdzić tożsamość zawodnika (np. dowód
osobisty, paszport, legitymacja szkolna itp.)
§6
1. Klub posiadający drużyny w kilku klasach rozgrywkowych może wystawić swoich zawodników
do gry o mistrzostwo poszczególnych klas zgodnie z następującymi zasadami:
a) jeżeli w jednym terminie gra o mistrzostwo lub puchar drużyna klasy wyższej, pozostali,
nie biorący udziału w meczu zawodnicy tej drużyny, mogą brać udział w zawodach klasy
niższej;
b) jeżeli drużyna klasy wyższej nie rozgrywa w danym terminie zawodów o mistrzostwo lub
puchar, zawodnicy tej drużyny, którzy grali w poprzedniej kolejce mistrzostw więcej niż połowę
meczu, nie mogą uczestniczyć w zawodach klasy niższej w tym terminie. Prawo do gry w
drużynie klasy niższej przysługuje tym zawodników dopiero w następnej kolejce (terminie)
mistrzostw, nie więcej jednak jak trzech zawodników;
c) zawodnik traci prawo do gry w drużynach klas niższych po rozegraniu 2/3 spotkań
mistrzowskich w klasie wyższej;
d) do liczby rozegranych meczów mistrzowskich zalicza się zawodnikowi występ w meczu bez
względu na długość czasu jego obecności na boisku.
2. Zawodnik może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swojego klubu, w tym samym
terminie, jeżeli w pierwszym spotkaniu grał nie więcej niż połowę czasu gry (przepis ten nie
dotyczy bramkarza);
3. Jeżeli zawodnik brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze
przekraczającym połowę czasu gry może wystąpić w kolejnym spotkaniu innej drużyny
swojego klubu, dopiero po upływie 48 godzin od zakończenia tego meczu (przepis nie dotyczy
bramkarzy);
4. Zawodnik do lat 19 może w tym samym terminie uczestniczyć w 2 meczach swego klubu w
łącznym wymiarze czasu gry odpowiadającemu jednym zawodom w klasie rozgrywkowej do
której został zgłoszony zgodnie z kategorią wiekową, przy założeniu, że w pierwszym meczu
wystąpił nie więcej niż polowe czasu gry. Postanowienia ust. 3 stosuje się odpowiednio.
5. Zawodnicy wpisani do sprawozdania z zawodów musza posiadać aktualne karty badań
lekarskich. Karta badania lekarskiego jest ważna na okres na jaki wystawi ją lekarz, nie dłużej
jednak niż przez okres sześciu miesięcy licząc od daty badania.
SĘDZIOWIE
§7
1. Sędziów do prowadzenia zawodów mistrzowskich Klasy „A” wyznacza Kolegium Sędziów Śl.
ZPN Podokręg Bytom.
2. Sędzia asystent przyjmujący kartkę wymiany zawodników sprawdza prawidłowość wpisanych
danych zawodników oraz faktyczną minutę gry w momencie dokonywania zmiany. W
przypadku błędnych zapisów poleca osobie funkcyjnej zgłaszającej zmianę skorygowania
błędnych zapisów, a szczególnie czasu gry w momencie dokonywania zmiany.
3. Sędzia główny zawodów zobowiązany jest do przechowywania kartek zmian zawodników 14
dni po rozegranym meczu.
4. Sędziowie prowadzący zawody zobowiązani są do wprowadzenia do ekstranetu wyniku meczu
poprzez wysłanie wiadomości SMS na otrzymany z ekstranetu numer w ciągu 15 minut po jego
zakończeniu, oraz wpisania sprawozdania do systemu EXTRANET w ciągu 24 godzin.
Niedopełnienie w/wym. formalności pociąga za sobą konsekwencje dyscyplinarne, określone przez
Wydział Dyscypliny.
§8
1. Jeżeli wyznaczony do prowadzenia zawodów sędzia związkowy z jakichkolwiek powodów
będzie nieobecny, kapitan drużyny gospodarzy musi co najmniej na 5 minut przed wyznaczoną
godziną rozpoczęcia zawodów zawiadomić o tym kapitana drużyny gości, wzywając go do
przedstawienia kandydata do prowadzenia spotkania.
2. Kapitanowie obu drużyn uzgadniają między sobą wybór jednego kandydata na sędziego. W
przypadku gdy jeden z kandydatów jest sędzią związkowym przysługuje mu prawo
prowadzenia zawodów. W innych przypadkach o wyborze sędziego decyduje losowanie
przeprowadzone w obecności kapitanów obu drużyn.
3. Fakt wyboru musi być potwierdzony w sprawozdaniu przed rozpoczęciem zawodów –
własnoręcznymi podpisami kapitanów drużyn. Za dostarczenie prawidłowego sprawozdania z
tych zawodów odpowiedzialny jest gospodarz zawodów lub organizator zawodów.
Sprawozdanie powinno być dostarczone w ciągu 48 godzin do organu prowadzącego rozgrywki.
4. Jeżeli z wyznaczonej przez Kolegium Sędziów trójki sędziowskiej nie stawi się sędzia
zawodów, jego funkcję automatycznie przejmuje sędzia asystent uprzednio wytypowany przez
Kolegium Sędziów.
5. Prowadzenie zawodów z jednym sędzią asystentem jest niedopuszczalne. W przypadku nie
stawienia się jednego ze związkowych sędziów asystentów, kapitan drużyny gospodarzy
obowiązany jest przedstawić sędziemu kandydata na sędziego asystenta.
6. Po każdych zawodach sędzia zobowiązany jest do wypełniania całego sprawozdania z zawodów
ściśle wg wymogów W.G. i Kolegium Sędziów Śl. ZPN Podokręg Bytom.
7. Niezależnie od sposobu wyznaczania sędziego zastępczego, zawody musza być rozegrane jako
mistrzowskie, a jakakolwiek umowa kapitanów drużyn, że rozegrają ja jako towarzyskie – jest
nieważna.
ZASADY ROZGRYWEK
§9
1. Czas trwania zawodów wynosi 2x45 minut gry z obowiązkowa przerwa pomiędzy obiema
częściami gry. Czas trwania przerwy nie może przekroczyć 15 minut.
2. Zawodnicy mają prawo do minimum 5 minut przerwy pomiędzy obiema częściami gry. Sędzia
nie ma prawa do jej skrócenia w przypadku, gdy choćby jeden zawodnik nie wyrażał na to
zgody.
§10
1. Drużyny biorące udział w mistrzostwach Klasy „A” uprawnione są – bez konieczności
stwierdzenia kontuzji – do wymiany czterech zawodników w tym bramkarza przez cały okres
trwania gry.
§11
1. Przed rozpoczęciem zawodów kierownicy obu drużyn obowiązani są do wręczenia sędziemu
zawodów nas 30 minut przed zawodami, wypełnionego drukowanymi literami załącznika do
sprawozdania z wyszczególnieniem imion, nazwisk i numerów oraz daty urodzenia
zawodników co potwierdzają własnoręcznym podpisem kapitan i kierownik drużyny danego
zespołu
2. Kluby będące gospodarzem zawodów obowiązane są zapewnić 3 egzemplarze sprawozdań
sędziowskich. Kierownicy drużyn kwitują odbiór wypełnionych sprawozdań własnoręcznym
podpisem.
§12
Zawody organizuje sekcja piłki nożnej Klubu będącego gospodarzem /w terminarzu wymienieni na
pierwszym miejscu/.
§13
Zawody należy zweryfikować jako przegrane 0:3 na niekorzyść:
a) drużyny zawieszonej w prawach członkowskich lub w prawach uczestnictwa w rozgrywkach i
zawodach, zgodnie z §22 Uchwały Zarządu PZPN z dnia 3 i 7 lipca 2008r. w sprawie organizacji
rozgrywek w piłkę nożną;
b) drużyny, która z własnej winy nie staje do zawodów lub spóźni się więcej niż 15 minut
c) drużyny, która nie przygotowała boiska do gry stosownie do postanowień §6 ust. 3 i 5
Uchwały Zarządu PZPN z dnia 3 i 7 lipca 2008r. w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożna
(tekst jednolity);
d) drużyny gospodarza, jeżeli nie dostarczy do gry przepisowej piłki lub w razie uszkodzenia nie
zastąpi jej w wyznaczonym czasie z zastrzeżeniem art. 2 pkt 9 i 10 Postanowień PZPN –
Przepisy gry w piłkę nożna;
e) drużyny gospodarza w przypadku, gdy na boisko wtargnie publiczność i nie zostanie usunięta
w ciągu 5 minut lub w razie powtórnego jej wtargnięcia;
f) drużyny, która nie zgodzi się na prowadzenie zawodów przez sędziego wyznaczonego zgodnie
z przepisami;
g) drużyny, w której brał udział zawodnik nieuprawniony do gry albo potwierdzony lub
uprawniony na podstawie przedłożonych przez klub niewiarygodnych dokumentów;
h) drużyny, w której brał udział zawodnik nieuprawniony z tytułu przepisów o opiece lekarskiej;
i) drużyny, która przed zakończeniem zawodów opuści boisko do gry, lub w której liczba
zawodników będzie mniejsza niż 7
j) drużyny, której trener prowadził zespół podczas rozgrywek mistrzowskich w trzecim i
kolejnych meczach nie posiadając ważnej licencji trenerskiej po uprzednim, dwukrotnym
orzeczeniu kary finansowej przez właściwy Wydział Dyscypliny zgodnie z Uchwałą nr VII/190
Zarządu PZPN z dnia 6 maja 2009r.;
k) drużyny, której zawodnik, członek kierownictwa lub trener, w czasie zawodów czynnie
znieważył któregokolwiek z sędziów prowadzących zawody, które z tego powodu zostały
przerwane;
l) drużyny, której kibic przed lub w czasie trwania zawodów czynnie znieważył któregokolwiek
sędziego prowadzącego zawody, które z tego powodu zostały przerwane;
m) drużyny, której kibice wtargnęli na pole gry i z tego powodu zawody zostały zakończone
przez sędziego przed upływem ustalonego czasu gry;
n) drużyny, której kibice swym zachowaniem spowodowali przerwanie i zakończenie meczu
o) drużyny, której zawodnik wykluczony z gry przez sędziego nie opuścił boiska w ciągu 2
minut;
p) drużyny, która nie dostarczy sędziemu sprawozdania z meczu, zawierającego skład
zawodników
q) drużyny, w składzie której występowało co najmniej 2 zawodników u których stwierdzono
pozytywne wyniki badań antydopingowych lub odmówili poddania badaniom;
r) drużyny, w składzie której brał udział zawodnik powołany na zgrupowanie kadry narodowej,
ale w nim nie uczestniczył bez zgody lekarza kadry.
s) drużyny, w której z winy klubu w ciągu meczu lub jego części wystąpiła mniejsza od
wymaganej liczba zawodników młodzieżowych.
§14
1. Drużyny, które w rozgrywkach sezonu 2015/2016 zajmą pierwsze i drugie miejsce awansują
bezpośrednio do Klasy Okręgowej. Drużyna która zajmie miejsce szesnaste spada bezpośrednio
do Klasy „B”
2. Ilość drużyn spadających może się zwiększyć o ilość drużyn spadających z klas wyższych.
a) Zasadę uzupełniania składu Klasy „A” do 16 drużyn w przypadku rezygnacji którejś z drużyn
oraz szczegółowe zasady spadków i awansów określi osobna uchwała Zarządu Śl. ZPN
Podokręg Bytom.
§15
W przypadku uzyskania równej ilości punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu
decyduje:
1. Przy dwóch zespołach:
a) ilość zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,
b) przy równej ilości punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami
w spotkaniach tych drużyn,
c) korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
d) przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego
cyklu rozgrywek.
e) przy dalszej równości, większa ilość bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego
cyklu,
f) w przypadku, gdy dwoma zespołami o jednakowej ilości punktów są zespoły zajmujące
pierwsze i drugie miejsce w tabeli, a także zespoły, których kolejność decyduje o spadku lub
kwalifikacji do barażu, stosuje się wyłącznie zasady określone w punktach a, b i c, a jeżeli one
nie rozstrzygną o kolejności, zarządza się jedno spotkanie barażowe na neutralnym boisku
wyznaczonym przez Wydział Gier.
3. Przy więcej niż dwóch zespołach przeprowadza się dodatkową punktację pomocniczą spotkań
wyłącznie między zainteresowanymi drużynami, kierując się kolejno zasadami podanymi w pkt
a, b, c.
3. Zawody barażowe:
a) W przypadku remisu dogrywka 2x15 minut.
b) jeżeli w czasie dogrywki nie nastąpi rozstrzygniecie, sędzia zawodów zarządza wykonanie
rzutów karnych według obowiązujących przepisów.
§16
1. Trenerem prowadzącym zespól Klasy „A” może być wyłącznie osoba, która posiada ważna
licencję trenera kategorii:
a. PRO
b. UEFA A
c. PZPN A
d. UEFA B
e. PZPN B
2. Licencję trenera uprawniającą do prowadzenia zespołu Klasy „A” może uzyskać trener, który w
wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach uzyska zgodę Wydziału Szkolenia Śl. ZPN na
przyznanie licencji w trybie szczególnym.
OBOWIĄZKI GOSPODARZA ZAWODÓW
§17
Gospodarz zawodów zobowiązany jest do zapewnienia podczas całego meczu opieki medycznej
oraz noszy wraz z ich obsługą.
§18
Klub organizujący zawody oprócz przygotowania boiska do gry według obowiązujących
przepisów, stworzenia warunków bezpieczeństwa na widowni i płycie stadionu, utrzymania
porządku na boisku przed, w czasie i po zawodach, zobowiązany jest do:
a) powołania odpowiedniej liczby służb informacyjnych i porządkowych
SPRAWY DYSCYPLINARNE
§19
1. Klub ukarany zawieszeniem lub dyskwalifikacją nie może brać udziału w zawodach
mistrzowskich. Wyjątek stanowi zawieszenie za należności finansowe. W tym przypadku
zawody należy rozegrać, jednak klub zawieszony traci zdobyte punkty i bramki, a
przeciwnikowi zalicza się wynik uzyskany na boisku.
2. Za wykroczenia i przewinienia klubów, ich zawodników, trenerów, działaczy i kibiców, stosuje
się kary zawarte w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN z dnia 27.05.2014r. – Uchwała
Walnego Zebrania Sprawozdawczego PZPN z dnia 09.06.2015r.
3. Usunięcie przez sędziego w czasie meczu z ławki przeznaczonej dla zawodników rezerwowych
którejkolwiek ze znajdujących się tam osób jest równoznaczne z wykluczeniem z gry
/czerwona kartka/ i podlega karze automatycznemu odsunięciu od prowadzenia zespołu osób
funkcyjnych do czasu rozpatrzenia sprawy przez Wydział Dyscypliny.
4. Kary przewidziane w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN można wymierzyć kierownictwom
klubów przyjezdnych za niewłaściwe zachowanie się ich kibiców na stadionie przeciwnika
przed meczem, w czasie gry i po zawodach, w wyniku czego doszło do poważnych zakłóceń
porządku.
5. Kluby - jeżeli posiadają drużyny seniorów w różnych klasach rozgrywkowych – obowiązane są
prowadzić na podstawie załączników do sprawozdań meczowych, szczegółową ewidencję
żółtych i czerwonych kartek. Ewidencje kartek należy prowadzić oddzielnie dla każdej klasy
rozgrywkowej, tzn. zawodnikowi liczy się żółte kartki oddzielnie w Klasie „A” i oddzielnie w
innych klasach rozgrywkowych.
6. Kara dyskwalifikacji wymierzona ilością meczów za przewinienia popełnione w rozgrywkach
mistrzowskich musi być wykonana w tej klasie rozgrywek, w której została wymierzona lub w
tej klasie rozgrywek do której drużyna awansowała bądź została zdegradowana. Do czasu
wykonania tej kary zawodnik nie może uczestniczyć w żadnych zawodach mistrzowskich.
7. W przypadku dyskwalifikacji czasowej w wymiarze powyżej 3 miesięcy lub na stałe –
zawodnik nie może uczestniczyć w żadnych zawodach piłkarskich, ani pełnić jakichkolwiek
funkcji związanych z działalnością w piłce nożnej.
8. Zawodnik, który w czasie zawodów mistrzowskich Klasy „A” otrzyma napomnienie żółtą