Oficjalny portal miejski
30 stycznia 2015
NAJPOPULARNIEJSI SPORTOWCY 2014
W Ratuszu Miejskim odbyła się dziś uroczystość rozstrzygnięcia plebiscytu na
najpopularniejszego zawodnika, trenera i działacza regionu częstochowskiego w 2014
roku.
Jak co roku, zorganizowany przez Regionalną Radę Polskiego Komitetu Olimpijskiego w
Częstochowie, częstochowską redakcję „Gazety Wyborczej”, Telewizję „Orion” i Urząd Miasta
plebiscyt prowadzony był w trzech kategoriach: najlepszy sportowiec, trener i działacz sportu #℣佐⌡⌀o
laureatach – poniżej)
Podczas uroczystości w ratuszu nagrody wręczyli im przedstawiciele władz miasta, środowiska
sportowego oraz lokalnych mediów.
Honorową statuetkę za całokształt działalności sportowejz okazji90 urodzin otrzymałJerzy
Orłowski - wychowanek Skry Częstochowa występujący na pozycji pomocnika, grał również
w Concordii Zabrze i Legii Warszawa, z którą dwukrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski,
reprezentant kraju, szkoleniowiec, długoletni działacz i wychowawca młodzieży w
częstochowskich klubach, 16 lutego obchodzić będzie 90 urodziny).
Podczas spotkania uhonorowano także częstochowskichsędziów piłki siatkowej - Ewę
Bednarek, Martę Rembielak - Kucharską, Marcina Dobrzańskiego, Bartłomieja Fortunę,
1/3
Pawła Kapicę, Artura Kucharskiego iPrzemysława Masia,którzy w 2014 roku prowadzili
zawody w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, które odbyły się w Polsce.
Wręczono także statuetki „Nadzieja częstochowskiego sportu”, którą otrzymał Maciej
Krysiak - lider drużyny młodzików Stowarzyszenia Sportowego Seniorzy - Juniorom „Siatkówka
2002”, która wywalczyła wicemistrzostwo Polski i mistrz województwa śląskiego w siatkówce
plażowej młodzikóworaz „Ambasadora częstochowskiego sportu”, którą przyznano
Krzysztofowi Kolanusowi, jedynemu Polakowi, który zawodowo skacze z klifów. Jego
największe osiągnięcie to skok z 28 metrów #℣佐⌡⌀眀 ㈀ ㄀㄀ 爀漀欀甀⌡⍃倣℣, podczas ubiegłorocznego cyklu
zawodów Red Bull Cliff Diving 2014 odbywających się na portugalskich Azorach to właśnie on
oddał najlepszy skok do wody z klifu.
Plebiscytowi patronował Prezydent Miasta Częstochowy.
Laureaci plebiscytu – zawodnicy, trenerzy, działacze
Zawodnicy (wg miejsc)
1. Karolina Klabis#℣佐⌡⌀䤀匀䐀 䄀䨀䐀 䜀漀氀⌡⍃倣℣ jedna z liderek ISD AJD Gol. Wicemistrzyni Polski
futsalu i reprezentantka Polski. (2142 głosy)
2. Kacper Adam#℣佐⌡⌀伀氀椀洀瀀椀甀猀⌡⍃倣℣ - Mistrz Polski na dystansie 1/2 Ironman. Tytuł wywalczy
podczas Enea Triathlon Poznań. Został też mistrzem świata w kategorii wiekowej do 24
lat. Zajmował miejsca w czołówce wielu triathlonowych imprez. (1760 głosów)
3.
Martyna Klekot#℣佐⌡⌀䌀稁ᤀ猀琀漀挀栀漀眀猀欀椀 䬀漀氀愀爀猀欀椀 䬀氀甀戀 匀瀀漀爀琀漀眀礀 䬀漀氀攀樀愀爀稀ⴀ䨀甀爀愀⌡⍃
brązowa medalistka Akademickich Mistrzostw Świata w Kolarstwie, które odbyły się w
lipcu w Jeleniej Górze. Wywalczyła również srebrny medal mistrzostw Polski w
kolarskich kryteriach ulicznych. (1256 głosów)
4.
Michał Kaczyński#℣佐⌡⌀䬀氀甀戀 匀瀀漀爀琀漀眀礀 䄀娀匀 䌀稁ᤀ猀琀漀挀栀漀眀愀 匀匀䄀⌡⍃倣℣ - jeden z liderów
występującej w PlusLidze drużyny. Latem 2014 roku trafił do kadry B. (444 głosy)
5. Artur Czaja#℣佐⌡⌀䌀稁ᤀ猀琀漀挀栀漀眀猀欀椀 䬀氀甀戀 䴀漀琀漀挀礀欀氀漀眀礀 圁䈀欀渀椀愀爀稀 匀䄀 䌀䬀䴀 圁䈀欀渀椀愀爀
lider drużyny Włókniarza, która sięgnęła po mistrzostwo Ligi Juniorów. Jeden z
najlepszych młodzieżowców w kraju. (323 głosy)
6. Ewa Brych- Pająk #℣佐⌡⌀䌀稁ᤀ猀琀漀挀栀漀眀猀欀椀 䬀氀甀戀 匀瀀漀爀琀漀眀礀 䈀甀搀漀眀氀愀渀椀⌡⍃倣℣ - w 2014 roku
wicemistrzynią Polski w maratonie. (210 głosów)
7.
Łukasz Kmieć#℣佐⌡⌀刀漀戀漀琀渀椀挀稀礀 䬀氀甀戀 匀瀀漀爀琀漀眀礀 刀愀欀眀 匀䄀⌡⍃倣℣ - wychowanek Rakow
utalentowany 22-letni pomocnik, były reprezentant Polski w kategoriach młodzieżowych.
Po powrocie z Górnika Zabrze podstawowy gracz częstochowskiej drużyny. #℣佐⌡⌀㄀㠀8
głosów)
8. Łukasz Grela#℣佐⌡⌀䬀氀甀戀 唀挀稀攀氀渀椀愀渀礀 䄀娀匀 䄀欀愀搀攀洀椀椀 椀洀⸀ 䨀愀渀愀 䐁䈀甀最漀猀稀愀⌡⍃倣℣ - brązo
mistrzostw Polski w kategorii 94 kg. Tytuł wywalczył podczas zawodów w Łukowie, w
tzw. grupie olimpijskiej. W MŚ zajął 17. miejsce. Został też Akademickim Mistrzem
Świata w Tajlandii. (124 głosy)
9.
Ewa Bugdoł#℣佐⌡⌀圀椀漀搁Ԁ挀礀 䰀甀搀漀眀礀 䬀氀甀戀 匀瀀漀爀琀漀眀礀 䬀洀椀挀椀挀⌡⍃倣℣ - jedna z najlepszyc
zawodniczek na długim dystansie, liderka światowego rankingu w tej konkurencji. W
rozegranych w Chinach MŚ zajęła 4 miejsce, a w Pucharze Europy w Hiszpanii - 3.
Została też mistrzynią Polski; w ubiegłym roku w plebiscycie była pierwsza. #℣佐⌡⌀㄀ 7
2/3
głosów)
10. Sławomir Talowski#℣佐⌡⌀䄀攀爀漀欀氀甀戀⌡⍃倣℣ - brązowy medalista Mistrzostw Świata w Akrobacj
Szybowcowej w klasie advanced. W klasyfikacji drużynowej wywalczył z reprezentacją
Polski złoto. Został również wicemistrzem Polski. (89 głosów)