Konspekt udostępniamy na zasadach - Hufiec Warszawa

Transkrypt

Konspekt udostępniamy na zasadach - Hufiec Warszawa
Konspekt udostępniamy na zasadach:
● zachowania informacji o autorstwie
● tylko niekomercyjnego wykorzystania
Licencja CC BY-NC
http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/
Konspekty
phm. Michał Korch
Kurs przybocznych „Amodaiwein”
ja – przyboczny
czerwiec 2012
Konspekt: ja – przyboczny
czerwiec 2012
phm. Michał Korch, HR
5 czerwca 2012
kiedy: czwartek, 7 czerwca, 16-18
1
Cele
Po zajęciach uczestnik będzie:
1. Wiedza
• znał ogólnie rolę przybocznego,
• kojarzył do czego będziemy na kursie dążyć,
• kojarzył podstawowe umiejętności potrzebne w byciu przybocznym.
2. Umiejętności
• umiał określić słabe i mocne strony własnego charakteru w kontekście „bycia przybocznym”.
3. Postawa
• miał w głowie wzór osobowy przybocznego,
• ogólnie postawił sobie cele, które chce osiągnąć podczas i dzięki temu kursowi.
• miał świadomość tego, że będąc przybocznym, daje się przykład.
2
Potrzebne materiały
• kompas, lusterko, zapałki, różowa kredka, słuchawki z mikrofonem, kalendarz, gumka zapakowane
• arkusz samooceny, znaki drogowe do przyklejania, kleje
• karteczki zawijane do ćwiczenia z przekładaniem cech na konkretne zachowania – 30 szt.
• dwie duże kartka, markery
• karteczki do notowania w kwestii autorytetów
• kartki do zapisania po co? pudełko na nie
• do rozdania: artykuł Moniki o autorytecie z „Na tropie”
• kartka od Ignacego
• laptop, głośniczki z filmem „Szeregowiec Ryan”
1
Konspekty
phm. Michał Korch
Kurs przybocznych „Amodaiwein”
ja – przyboczny
czerwiec 2012
3
Do zrobienia przed zajęciami
Powiesić przedmioty i kartkę od Ignacego w okolicy
4
Fragment fabuły, który ma się zadziać
Uczestnicy wśród przedmiotów znajdą kartkę „Pomocy!!! – Ignacy”.
5
Przebieg zajęć
[min]
15
godz.
16:00-15
25
15-40
treści
zasady
kursowe
sylwetka
przybocznego
przebieg
wypisujemy zasady, które chcemy, żeby obowiązywały na kursie na karteczkach. Po kolei mówimy, spisujemy, wywieszamy
• uczestników dzielę na pary (jak siedzą, kadra też bierze udział).
• każda znajduje w terenie jeden przedmiot z grupy: kompas, lusterko,
zapałki, kalendarz, różowa kredka, słuchawki z mikrofonem, gumka.
Zadanie brzmi: wymyślcie jak najwięcej cech lub umiejętności, które
powinien mieć dobry przyboczny, a które kojarzą wam się z wylosowanym przedmiotem. 10 min na myślenie.
• potem po kolei mówią (15 min), prowadzący na bieżąco zapisujemy
15
40-55
analiza
własnych
cech
25
55-17:20
cechy
a
konkretne
zachowania
rozdaję arkusze do samoanalizy oparte na pytaniach do samoanalizy KSI.
Trzeba się przejść, zastanowić. Naklejamy znaki drogowe: koniec zakazów,
jeśli czuję się nieźle w danym zakresie, zaś spadające skały, tam gdzie nie
czujemy się pewnie. Każdy ma do dyspozycji 5 znaków pierwszego rodzaju
i 3 drugiego.
• dzielę się szybkim spostrzeżeniem, że to nie jest tak, że wystarczy
zadeklarować, że ma się jakąś cechę, i się ją ma. I że tak naprawdę sumujemy w jakąś cechę, czy umiejętność, swoją postawę w konkretnym
przypadku.
• ćwiczenie będzie polegało na przetłumaczeniu tych cech na konkretne przykłady zachowań. Dostają karteczki – każdy myśli nad cechą,
którą uważa, że ma (znaki „koniec zakazów”) i próbuje wymyślić swoje zachowanie z przeszłości, które jest nauocznieniem tej cechy lub
umiejętności. Wpisuje nazwę tej cechy lub umiejętności na zawijaną
część kartki i jednozdaniowy opis tej sytuacji na niezawijaną część,
tak wypełnia kilka kartek (10 min).
• następnie rozdajemy losowo kartki i próbujemy po kolei z opisów sytuacji zgadywać o jaką cechę chodziło.
2
Konspekty
phm. Michał Korch
Kurs przybocznych „Amodaiwein”
ja – przyboczny
czerwiec 2012
10
20-30
cechy
budujące
autorytet
• proszę każdego o wymyślenie jednej lub kilku osób, o których może
powiedzieć, że w jakimś zakresie jest dla tej osoby autorytetem, są
karteczki do zapisywania, ale nie trzeba potem pokazywać (5 min)
• do każdego autorytetu dopisują cechy, które się na to bycie autorytetem składają
5
30-35
15
35-50
10
50-18:00
autorytet
– film
autorytet
osobiste
cele
na
kurs
fragment filmu „Szeregowiec Ryan”
dyskusja – co to znaczy autorytet? jak się go buduje? czy jest potrzebny
przybocznemu? jakie niesie obowiązki ze sobą? – rzucam kolejne pytania w
tłum. Rozdaję artykuł.
• Mówię, że te zajęcia są to najwyższa pora na to, żeby się zastanowić
nad tym, po co tu przyjechaliście. Mówię, że chodzi mi o „po co”, a nie
„dlaczego” i tłumaczę różnicę. Zwracam uwagę, że wyobraziliśmy sobie
na tych zajęciach ideał, zanalizowaliśmy siebie w tym momencie. Więc
teraz niech każdy się zastanowi, tak na prawdę po co tu jest. Co chce
na tym kursie w sobie wypracować, czego się nauczyć, co osiągnąć?
• każdy dostaje kartkę i na tej kartce notuje wymyślone rzeczy
• kartki składamy a la koperta i adresujemy do siebie – wkładamy do
„skrzynki kursowej” – zostaną rozdane na podsumowaniu kursu.
6
Załączniki
6.1
Sylwetka przybocznego
• Lustro
– wie, że harcerze na niego patrzą i biorą z niego przykład
– ma autorytet
– umie analizować
– umie siebie ocenić
– dba o siebie i o swój rozwój
Zapałki
– entuzjasta, chce pracować w kadrze drużyny
– umie motywować („zapalać”) innych, jest liderem
Kompas
– stara się wiedzieć po co coś robi i do czego dąży
– przez przykład wskazuje sposoby i drogę innym
3
Konspekty
phm. Michał Korch
Kurs przybocznych „Amodaiwein”
ja – przyboczny
czerwiec 2012
– posiada harcerskie umiejętności
Kalendarz
– jest terminowy i zorganizowany
– jest słowny
– umie planować
– umie pogodzić różne swoje obowiązki
• Słuchawki
– patrzy i słucha – analizuje i zauważa problemy
– umie nawiązywać kontakt z harcerzami
• Gumka
– jest elastyczny
– umie poradzić sobie w różnych sytuacjach
– przyciąga do siebie innych
Różowa kredka
– jest twórczy i pomysłowy
– jest wizjonerem, ma nowe pomysły
– jest pozytywnie nastawiony
4
Konspekty
phm. Michał Korch
Kurs przybocznych „Amodaiwein”
ja – przyboczny
czerwiec 2012
6.2
Arkusz samooceny przybocznego
Czy jesteś gotowy/a aby wychowywać? Zmieniać ludzi? Czy widzisz w tym co robisz wychowywanie, a nie tylko organizację? Czy umiesz ocenić zbiórkę pod kątem tego, ile Twoi
podopieczni zyskali, a nie tylko tego, czy im się podobało?
Czy odpowiadałeś/aś za przygotowanie większej imprezy dla swoich podopiecznych? Czy
czujesz się organizacyjnie gotowy/a do organizacji wyjazdu, zbiórki, udziału w organizacji
podobozu?
Czy na problemy zawsze reagujesz tak, jak należy? Naprawdę zawsze? Odpowiadając na to
pytanie, pomyśl i zanotuj na boku: jakie zachowanie Twoich harcerzy sprawia Ci problem?
Z czym nie radzisz sobie tak dobrze, jak warto sobie radzić?
Czy wiesz, na czym polega metoda harcerska i metodyka harcerska? Czy wiesz, jakimi narzędziami dysponujesz, jak je stosować?
Czy czujesz się wzorem dla Twoich harcerzy? Czy jesteś gotowy/a postawić siebie za wzór?
Czy swojej postawie, umiejętnościom, zachowaniu masz coś do zarzucenia?
Czy harcerze mogą z Tobą rozmawiać o swoich problemach? Czy umiesz poradzić im? Pomóc
im, zrozumieć?
Czy realizujesz sumiennie zadania, które do Ciebie należą, nie tylko w życiu harcerskim?
Czy znasz instruktorów w swoim hufcu? Czy wiesz, do kogo można się zwrócić z prośbą o
pomoc w określonych sprawach?
Czy robisz coś, by pomóc instruktorom poziomu hufca w prowadzeniu hufca? Czy uczestniczysz w pracach jakiegoś zespołu hufcowego?
Czy dajesz sobie radę ze sprawami kwatermistrzowskimi? Umiesz rozliczyć wyjazd, zadbać
o sprzęt?
Czy czujesz się na tyle pewnie w technikach harcerskich, żeby móc pokazywać i uczyć umiejętności harcerzy?
Czy umiesz przygotować dobrą grę?
Czy umiesz wspomóc harcerzy w zdobywaniu stopni i sprawności?
Czy łatwo jest Ci wymyślić nowe fajne pomysły na grę lub zbiórkę?
Czy umiesz mówić do harcerzy tak, aby chcieli Cię słuchać? Czy umiesz słuchać tak, żeby
chcieli mówić?
5
Konspekty
phm. Michał Korch
Kurs przybocznych „Amodaiwein”
ja – przyboczny
czerwiec 2012
6.3
Znaki do arkusza
6
Konspekty
phm. Michał Korch
Kurs przybocznych „Amodaiwein”
ja – przyboczny
czerwiec 2012
6.4
Karteczki do rozmowy o urealnianiu cech
7