Scenariusz Lekcji - Kompetentny e
Transkrypt
Scenariusz Lekcji - Kompetentny e
Autor: Dariusz Kupski Gimnazjum Przedmiot: fizyka Klasa: 1 Czas trwania: 45 minut Rozszerzalność temperaturowa ciał Odniesienie do podstawy programowej: Wymagania ogólne: II. Przeprowadzanie doświadczeń i wyciąganie wniosków z otrzymanych wyników. III. Wskazywanie w otaczającej rzeczywistości przykładów zjawisk opisywanych za pomocą poznanych praw i zależności fizycznych. Wymagania szczegółowe: 8. Wymagania przekrojowe. Uczeń: 1) Opisuje przebieg i wynik przeprowadzanego doświadczenia, wyjaśnia rolę użytych przyrządów; 2) Wyodrębnia zjawisko z kontekstu, wskazuje czynniki istotne i nieistotne dla wyniku doświadczenia; 3) Szacuje rząd wielkości spodziewanego wyniku i ocenia na tej podstawie wartości obliczanych wielkości fizycznych. Cel ogólny: Uczeń rozumie i wyjaśnia praktyczne znaczenie rozszerzalności temperaturowej w życiu codziennym lub w technice. Cele operacyjne: Uczeń potrafi pokazać doświadczalnie przykład temperaturowej rozszerzalności ciała stałego, cieczy i gazu; Potrafi za pomocą symboli Δl i Δt lub ΔV i Δt zapisać fakt, że przyrost długości drutów, prętów lub objętości cieczy jest wprost proporcjonalny do przyrostu temperatury; Wyjaśnia znaczenie anomalnej rozszerzalności wody. Metody pracy: prezentacja multimedialna, doświadczenie, demonstracja, zadanie multimedialne z interaktywnej aplikacji Whiteboard Formy pracy: zbiorowa, w parach Środki dydaktyczne: komputer, rzutnik, tablica interaktywna, zestaw do doświadczenia „pierścień Gravesandego”, suszarka, miska z wodą, plastikowa butelka, balonik, palnik, dylatometr, aplikacja interaktywna Whiteboard wydawnictwa ZamKor www.fizyka.zamkor.pl Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 1 Przygotowanie nauczyciela: wykonanie prezentacji z przykładami zapobiegania efektom rozszerzalności temperaturowej ciał w różnych konstrukcjach. Przebieg lekcji: Część Przebieg Uwagi 1.Wprowadzenie Naprowadzenie do tematu lekcji – pokaz działania termometru cieczowego. Pytanie problemowe – dlaczego 5 min wysokość słupka cieczy zmienia się w zależności od zmiany temperatury. Podanie i zapisanie tematu lekcji. 2.Część zasadnicza ok.35 min 1. Przeprowadzenie doświadczeń w parach: a) Podgrzewanie palnikiem umieszczonego w dylatometrze, pręta b) Podgrzewanie i ochładzanie kulki przesuwanej przez pierścień Gravesandego, c) Podgrzewanie za pomocą suszarki plastikowej butelki umieszczonej wlotem w misce z wodą, d) Podgrzewanie w naczyniu z gorącą wodą butelki, na wylot której naciągnięty jest balonik. 2. Formułowanie wniosków na podstawie przeprowadzonych doświadczeń i zapis w zeszycie. 3. Wspólne oglądanie filmu prezentującego rozszerzalność temperaturową cieczy - aplikacja interaktywna Whiteboard wydawnictwa ZamKor www.fizyka.zamkor.pl str. 85. 4. Prezentacja na tablicy interaktywnej diagramów przedstawiających wydłużenia prętów wykonanych z różnych materiałów oraz przyrostów objętości różnych cieczy. 5. Przedstawienie na tablicy interaktywnej zapisu wprost proporcjonalnej zależności: Δl ~ Δt lub ΔV ~ Δt 6. Prezentacja przez nauczyciela doświadczenia przedstawiającego wygięcie taśmy bimetalowej na skutek ogrzewania i wyjaśnienie zjawiska. 7. Wyjaśnienie zjawiska anomalnej rozszerzalności temperaturowej wody. Wykonanie zadania na tablicy interaktywnej – dopasowanie właściwej Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 2 temperatury do odpowiedniej warstwy wody w jeziorze - aplikacja interaktywna Whiteboard wydawnictwa ZamKor www.fizyka.zamkor.pl zad.1, str. 88. 3.Ewaluacja/pods Podsumowanie tematu lekcji. Prezentacja przykładów umowanie zapobiegania efektom rozszerzalności temperaturowej ciał w różnych konstrukcjach budowlanych – opis i wyjaśnienia ok. 5 min uczniów. Prezentacja kilku zdjęć z przykładami przygotowana Zadanie domowe – wykonanie przez uczniów zdjęć przez z otoczenia przedstawiających przykłady rozszerzalności nauczyciela. temperaturowej ciał. Załączniki: Prezentacja w MS PowerPoint Adnotacja o prawach autorskich: Oświadczam, że w scenariuszu lekcji nie naruszone zostały prawa majątkowe ani osobiste osób trzecich. Wyrażam zgodę na wykorzystanie scenariusza lekcji w formie elektronicznej i drukowanej z podaniem autora oraz strony, z której został pobrany. Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 3