Scenariusz zajęć diagnozujących

Transkrypt

Scenariusz zajęć diagnozujących
Scenariusz zajęć diagnozujących
kształcenia zintegrowanego
w klasie III
Blok tematyczny: Poznajemy sławnych Polaków i ich dzieła.
Temat dnia: Henryk Sienkiewicz- pisarz znany nie tylko w Polsce.
Formy pracy: wykład, pogadanka, pokaz, zadań stawianych do
wykonania, metody aktywizujące.
Metody pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita
Cel ogólny:
Zapoznanie z sylwetką Henryka Sienkiewicza na podstawie wybranych
faktów z jego życia oraz twórczości.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- Zna wybrane fakty z życia Henryka Sienkiewicza i tytuły kilku
jego utworów,
- wyjaśnia, co to znaczy być dobrym człowiekiem,
- ocenia dary wróżek, wyjaśnia ich wartość i znaczenie w życiu
bohaterki utworu,
- zna podstawowe części mowy i potrafi wyszukać je w tekście,
- wyjaśnia pisownię wyrazów z „rz”,
- potrafi stopniować przymiotniki,
- grupuje czasowniki wg czasów,
- przekształca zdania pojedyncze w złożone.
Środki dydaktyczne: książki oraz portret H. Sienkiewicza,
podręcznik, zeszyt ćwiczeń, napisy, karty pracy.
Przebieg zajęć:
1) Wprowadzenie
- krótka biografia H. Sienkiewicza- wykład poparty prezentacją
wizerunku pisarza oraz wybranych książek jego autorstwa,
- wyjaśnienie kim był Nobel i uświadomienie uczniom wartości
nagrody jego nazwiska,
2) Rozszyfrowanie przez uczniów tytułu: „W pustyni i w puszczy”
-
krótka rozmowa nt. książki i filmu.
3) Głośne czytanie przez nauczyciela „Bajki” H. Sienkiewiczaanaliza utworu:
- Jakie postaci występują w tej bajce?
- Jakie dary otrzymała księżniczka?
- Który dar uważacie za najważniejszy i dlaczego?
- Co to znaczy być dobrym człowiekiem?
4) Wyszukiwanie w tekście czasowników oraz grupowanie ich
zgodnie z czasami.
5) Zabawa ruchowa.
6) Wyjaśnianie pisowni wyrazów z „rz”.
7) Stopniowanie przymiotników.
8) Przekształcanie zdań pojedynczych w złożone.
9) Kolorowanie portretu księżniczki zgodnie z objaśnieniami.
10)
Podsumowanie lekcji i ocena aktywności.
Henryk Sienkiewicz
(1846-1916) był
pierwszym polskim pisarzem, który w 1905r.
za powieść „Quo Vadis” otrzymał najwyższe
międzynarodowe
wyróżnienie-
Literacką
Nagrodę Nobla. Jego książki przetłumaczono
na wiele języków. Czytają je dorośli, młodzież
i dzieci. Na ich podstawie zrealizowano takie
filmy,
jak:
„Krzyżacy”,
„Potop”,
„Pan
Wołodyjowski”, „W pustyni i w puszczy”,
„Ogniem i mieczem”.
Henryk
Sienkiewicz
napisał
również
kilka
pięknych bajek dla dzieci.
Zmarł w Szwajcarii. Prochy pisarza w 1924r.
zostały przewiezione do Polski i złożone w
Katedrze św. Jana w Warszawie.
Mikołaj
Kopernik
astronomem,
(1473-1543)
matematykiem,
był
lekarzem
i
duchownym. Studiował w Krakowie oraz we
włoskich
miastach:
Bolonii,
Padwie
i
Ferrarze. Był związany z kilkoma polskimi
miastami,
szczególnie
Fromborkiem
i
zaś
Olsztynem.
z
Toruniem,
Odkrył,
że
Ziemia wraz z innymi planetami krąży
dookoła Słońca. Wcześniej ludzie myśleli, że
to Słońce obraca się wokół Ziemi. Jego
odkrycie
dało
początek
badaniom
przestrzeni kosmicznej wiele lat po śmierci
astronoma. O Koperniku mówimy:
„Polskie go wydało plemię,
Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię!
Jan
Matejko
najwybitniejszy
(1838-1893)
przedstawiciel
to
polskiego
malarstwa historycznego XIX wieku. Studiował
malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie i
Monachium. Tworzył dzieła, których tematem są
ważne wydarzenia z dziejów Polski, np.: „Kazanie
Skargi”,
„Bitwa
pod
Grunwaldem”,
„Hołd
pruski”. Większość z nich ma ogromne rozmiary.
Obrazy Mistrza Jana Matejki możemy podziwiać
w Warszawie- w zbiorach Muzeum Narodowego
oraz w salach Zamku Królewskiego.
W Krakowie w rodzinnym domu malarza mieści
się Muzeum Jana Matejki.
Lekcję opracowała i prowadziła mgr Beata Kałużyńska