SCENARIUSZ LEKCJI GODZINY WYCHOWAWCZEJ

Transkrypt

SCENARIUSZ LEKCJI GODZINY WYCHOWAWCZEJ
SCENARIUSZ LEKCJI GODZINY WYCHOWAWCZEJ
Osoba prowadząca: .................................................
Data: ..........................................
Temat lekcji: Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - papierosom mówimy "nie"!
Klasa: .........................................
Ilość godzin: 1 godzina lekcyjna
Cel ogólny zajęć: Uczeń poznaje negatywne skutki palenia tytoniu.
Cele szczegółowe lekcji w postaci zoperacjonalizowanej:
Uczeń:
 wie, kiedy odbywa się Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
 wymienia negatywne skutki palenia tytoniu
 wie, czym jest palenie bierne
 potrafi podać negatywne skutki palenia biernego
 potrafi wymienić substancje znajdujące się w dymie papierosowym
 opisuje, na czym polega zachowanie asertywne
 potrafi odmówić zapalenia papierosa
Metody pracy z uczniami:
 pogadanka
 omówienie prezentacji multimedialnej
 opis
 objaśnienie
 burza mózgów
 wykonywanie plakatów
Środki dydaktyczne potrzebne na lekcji:
 prezentacja multimedialna
 tablica interaktywna
Strona 1
 cztery kartki papieru formatu A2
 kredki, flamastry, markery
 tablica szkolna
Formy pracy z uczniami:
 indywidualna
 grupowa
Przebieg zajęć:
I FAZA WSTĘPNA
1. Sprawdzenie listy obecności.
2. Podanie tematu lekcji.
3. Podanie celów lekcji.
II FAZA GŁÓWNA
1. Na podstawie prezentacji multimedialnej:
a) krótkie opowiedzenie o Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu
b) pogadanka z uczniami na temat negatywnych skutków palenia tytoniu
c) burza mózgów na temat czym jest palenie bierne i jego skutki
d) przedstawienie uczniom co zawiera dym tytoniowy
e) objaśnienie czym jest zachowanie asertywne i przedstawienie trzech metod asertywnego
odmawiania
2. Podzielenie uczniów na cztery grupy (każda grupa ma kartkę papieru A2 i przybory do
rysowania):
- pierwsza grupa rysuje plakat propagujący niepalenie papierosów - plakat może przedstawiać rysunek
zniechęcający do palenia, uczniowie mogą także wypisać negatywne skutki palenia itp.
Strona 2
- druga grupa wykonuje plakat na temat palenia biernego np. pisze krótko, czym jest palenie bierne
i wypisuje kilka skutków tego palenia oraz rysunek itp.
- grupa trzecia przygotowuje plakat obrazujący, jakie substancje zawiera dym tytoniowy np. rysuje
papierosa i dym papierosowy, a na nim substancje toksyczne zawarte w dymie papierosowym itp.
- grupa czwarta zapisuje na plakacie, czym jest zachowanie asertywne, do tego np. rysunek dwóch
osób i krótki dialog między nimi, gdzie jedna osoba proponuje papierosa, a druga asertywnie
odmawia, do tego może być także hasło: papierosom mówimy "nie" itp.
Nauczyciel koordynuje pracę uczniów, może naprowadzić, podać uczniom jakiś pomysł na plakat np.
któryś z powyższych. Plakaty uczniowie podpisują z przodu w lewym dolnym rogu kartki, podając
klasę oraz swoje imiona i nazwiska. Nauczyciel zbiera plakaty i umieszcza je na gablotach na
korytarzach oraz w sali swojej klasy.
III FAZA KOŃCOWA
1. Podsumowanie zajęć przez nauczyciela.
2. Podziękowanie uczniom za lekcję.
Scenariusz zajęć oraz prezentację multimedialną opracowała Agata Socha
Strona 3

Podobne dokumenty