SCENARIUSZ ZAJĘĆ W TERENIE. Temat

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W TERENIE. Temat
Opracowała: Krystyna Deptuła
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W TERENIE.
Temat: Drzewa wokół nas.
Cele ogólne: Utrwalenie wiadomości dotyczących budowy drzew i ich
przeznaczenia. Rozwijanie umiejętności organizacyjnych oraz współpracy pomiędzy
klasami.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- obserwować najbliższe otocznie,
- wyszukać drzewo i opisać,
- zmierzyć obwód drzewa,
- pokazać i nazwać części drzewa,
- umiejętnie współpracować w grupie i przydzielać role,
- zachować porządek w miejscu pracy,
- twórczo wykorzystać dostępne środki/pomoce,
- zachować środki ostrożności.
Formy: grupowa jednolita, grupowa zróżnicowana (jedna grupa liczy około 15 osób
z klas I – III)
Metody: obserwacja, praktycznego działania
Miejsce: park, klasa lekcyjna
Czas: około 3 godz.
Pomoce dydaktyczne: okazy naturalne – drzewa w parku, „drewutnia” z
gałązkami, pniakami, sznur/dratwa, metr krawiecki kartka do kalkowania, karta
obserwacji, instrukcja z zadaniami do wykonania, karty pracy finalnej.
Produkt opracowany w ramach Projektu systemowego „Zagraniczna mobilność szkolnej
kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych”, poddziałanie 3.3.1
1
POKL, Programu Uczenie się przez całe życie, pt:„Be Smart, My Student ! – doskonalenie zawodowe nauczycieli w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych ucznia na
przykładzie szkół europejskich”.
Autor: Krystyna Deptuła, Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu
Przebieg zajęć:
Cześć I – DOŚWIADCZALNA
1. Przypomnienie nabytych wiadomości celem nawiązania do zajęć w terenie.
Podział na grupy, przydział ról. Zapoznanie z roboczymi kartami obserwacji
(zał. nr 1) i sposobem pracy w terenie. Omówienie zasad bezpieczeństwa,
utrzymania czystości i porządku w miejscu pracy, zachowania zasad zgodnej
współpracy.
2. Wyszukanie drzewa, które mają opisać ( do wyboru : klon, dąb, kasztanowiec,
wierzba płacząca).
3. Opisanie drzewa zgodnie z poleceniami zawartymi w karcie pracy,
zaznaczenie poprawnej odpowiedzi po przeprowadzonej obserwacji i
wykonaniu odpowiednich czynności.
Karta obserwacji (zał. nr 1) opracowana na podstawie przykładów zawartych w
ćwiczeniach część 1 Elementarz XXI wieku klasa 2 wyd. Nowa Era str.82
Zajęcia w terenie można przeprowadzić na dwa sposoby:
- Grupa gromadzi informacje tylko o 1 drzewie i dzieli się swoimi
spostrzeżeniami z pozostałymi zespołami.
- Każda grupa gromadzi informacje o każdym drzewie, wzbogacając swoje
wiadomości poprzez samodzielne doświadczenia.
Część II – ZABAWOWA
(Dzieci otrzymują instrukcję z zadaniami do wykonania, zał. nr 3.)
4. Dzieci liczą drzewa na wyznaczonym terenie i w przydzielonym miejscu,
dostępnymi środkami (kamyczki, trawa, piasek itp.) zapisują/układają/usypują
liczbę policzonych drzew.
5. Na podstawie zgromadzonych wcześniej informacji, dzieci układają/budują
drzewo, wyodrębniając poszczególne elementy.
6. (Do zadania wykorzystują pniaki, gałęzie, liście, korę. Praca może być płaska lub przestrzenna w zależności
od pomysłowości grupy.)
7. Praktycznie wykorzystują gałązki, pniaki wg własnej pomysłowości i ustaleń
grupy np. układają/budują drabiny, mosty, szałasy, ptasie gniazda, miotełki,
wykonują elementy garderoby – spódnicę itp.
(Dzieci mogą wykorzystać sznurek do łączenia elementów.)
8. Czynności porządkowe. Sprzątanie miejsca pracy.
Produkt opracowany w ramach Projektu systemowego „Zagraniczna mobilność szkolnej
kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych”, poddziałanie 3.3.1
2
POKL, Programu Uczenie się przez całe życie, pt:„Be Smart, My Student ! – doskonalenie zawodowe nauczycieli w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych ucznia na
przykładzie szkół europejskich”.
Autor: Krystyna Deptuła, Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu
Część III PODSUMOWANIE ZAJĘĆ
9. Podsumowanie zajęć w klasie, uzupełnienie karty pracy finalnej ( zał. nr 2) na
podstawie zebranych informacji zawartych w roboczej karcie obserwacji oraz
własnych dodatkowych spostrzeżeń. Stworzenie albumu.
(Grupy mogą podzielić się na podgrupy wg wewnętrznych ustaleń i równolegle wykonywać poszczególne zadania
wzajemnie się wspierając.)
Produkt opracowany w ramach Projektu systemowego „Zagraniczna mobilność szkolnej
kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych”, poddziałanie 3.3.1
3
POKL, Programu Uczenie się przez całe życie, pt:„Be Smart, My Student ! – doskonalenie zawodowe nauczycieli w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych ucznia na
przykładzie szkół europejskich”.
Autor: Krystyna Deptuła, Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu