4. Scenariusz lekcji dla szkoły podstawowej

Transkrypt

4. Scenariusz lekcji dla szkoły podstawowej
4. Scenariusz lekcji dla szkoły podstawowej
Temat: Piramida Zdrowego Żywienia dla dzieci.
Cel: Zapoznanie uczniów z Piramidą Zdrowego Żywienia dla dzieci w wieku szkolnym.
Metody: pogadanka, zajęcia praktyczne.
Czas trwania: 45 min.
Środki dydaktyczne: plakat z Piramidą Zdrowego Żywienia dla dzieci, karton, flamastry, wycinki
z gazet, czasopism, ulotek lub innych opracowań ze zdjęciami lub rysunkami produktów spożywczych i potraw.
Przebieg lekcji:
1. Pogadanka na temat Piramidy Zdrowego Żywienia dla dzieci (około 5 min).
Nauczyciel omawia z uczniami kolejne piętra piramidy, dzieci na głos podają przykłady produktów
z każdej grupy (jak najwięcej przykładów). Nauczyciel zwraca uczniom uwagę na różnorodność
produktów i podkreśla konieczność urozmaicania diety. Nauczyciel zwraca także uwagę uczniów
na podstawę piramidy, gdzie znajdują się postacie uprawiające różne rodzaje aktywności fizycznej.
Każdy uczeń wymienia, jaki rodzaj aktywności fizycznej lubi.
2. Zajęcia praktyczne – wykonanie własnej, klasowej piramidy oraz konkurs na jej nazwę (około
25 min).
• Uczniowie z pomocą nauczyciela przerysowują kształt piramidy na duży karton lub na tablicę.
• Uczniowie umieszczają nazwy poszczególnych grup produktów znajdujących się na kolejnych
pięciu piętrach piramidy, tj. produkty zbożowe, warzywa i owoce, produkty mleczne, produkty
białkowe, tłuszcze.
• Uczniowie wypełniają piramidę wyciętymi zdjęciami i obrazkami, przyklejają je klejem do kartonu – powstaje kolorowa piramida.
3. Omówienie poszczególnych pięter – grup produktów (około 10 min).
• Uczniowie głośno wymieniają produkty na przyklejonych zdjęciach i sprawdzają, czy produkty są
dobrze pogrupowane.
4. Konkurs na nazwę klasowej piramidy (około 5 min).
• Uczniowie podają propozycję (np. Zdrówcia, Nasza Piramida Zdrowia), następnie odbywa się
głosowanie. Piramidę można powiesić w klasie w widocznym miejscu.
Instytucja realizująca:
Instytucja współfinansująca:
Partnerzy: