`have got` mieć

Transkrypt

`have got` mieć
KONSPEKT LEKCJI
PRZEDMIOT: Język angielski
POZIOM: dzieci 10-letnie, I poziom nauczania
TEMAT LEKCJI: Czasownik ‘have got’ mieć – zdania twierdzące i przeczące.
CELE LEKCJI:
Cel główny:

wprowadzenie czasownika ‘have got’- odmiana przez osoby, główne zasady tworzenia
zdań twierdzących i przeczących,

nauka słownictwa opisującego wygląd zewnętrzny
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:

poprawnie zapisać oraz wymawiać wprowadzone słownictwo,

odmienić czasownik ‘have got’ przez osoby,

tworzyć zdania twierdzące i przeczące
Uczeń rozumie: polecenia wydawane przez nauczyciela i właściwie na nie reaguje
Uczeń poznaje: nowe słownictwo i wyrażenia związane z wyglądem zewnętrznym
METODY NAUCZANIA:
gramatyczno-tłumaczeniowa, komunikacyjna
POMOCE DYDAKYCZNE: podręcznik ‘New Friends 2’, s.22-23, ćwiczenia ‘New Friends
2’, s. 16, magnetofon i płyta CD
FORMY PRACY: praca indywidualna, praca zbiorowa
1
PRZEBIEG LEKCJI:
I FAZA POCZĄTKOWA
1. Czynności organizacyjne – powitanie, sprawdzenie listy obecności.
2. Podanie uczniom tematu lekcji oraz zapisanie go na tablicy i w zeszytach.
3. Rozgrzewka językowa: How are you today?, przypomnienie słownictwa z
poprzednich lekcji.
4. Sprawdzenie pracy domowej.
5. Zapisanie tematu i podanie celów lekcji.
II FAZA ŚRÓDLEKCYJNA
1. Nauczyciel odtwarza dwukrotnie z płyty CD nagranie 1.26, podręcznik s. 22.
Uczniowie słuchają, a następnie czytają z podziałem na role podany tekst. Zadaniem
uczniów jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na wyrazy opisujące ludzi oraz na
formę czasownika ’have got’ w tekście.
2. Sprawdzenie zrozumienia tekstu przez uczniów – ćwiczenie 2, s.23.
3. Nauczyciel zapisuje na tablicy najważniejsze informacje dotyczące czasownika ‘have
got’ - mieć (zastosowanie, budowa zdania twierdzącego i przeczącego, forma pełna
oraz skrócona; odmiana przez osobę ze szczególną uwagą na 3 os. liczby
pojedynczej).
Uczniowie zapisują w zeszytach przykładowe zdania: She`s got long hair.- Ona ma
długie włosy. We`ve got blue eyes.- My mamy niebieskie oczy.
4. Uczniowie uzupełniają podane zdania właściwą formą czasownika ‘have got’ ćwiczenie 3, s. 23.
5. Mówienie o swoim koledze/koleżance z grupy, następnie odgadywanie, kto to jest.
III FAZA KOŃCOWA
1. Podsumowanie lekcji: Dzieci samodzielnie próbują skonstruować kilka zdań o sobie:
np. I have got a blonde hair and blue eyes. I have got two brothers and one sister. I have
got a dog.
2. Ocena aktywności uczniów.
3. Zadanie domowe: Zadania: 1,2,3, s. 16 – ćwiczenia.
Opracowała: Marzena Sbirenda
2