Rutkiewicz na podium drugiego etapu wyścigu w Ardenach.

Sobota, 07 Kwiecień 2012, 18:54:47
Zwycięzcą 2. etapu wyścigu Circuit des Ardennes (kat. UCI 2.2) został zawodnik ekipy Glud & Marstrand, Andre
Steensen. Na mecie w Renwez pokonał współtowarzysza ucieczki, kolarza ekipy CCC Polsat Polkowice, Marka
Rutkiewicza.
Kolejny, drugi dzień wyścigu w Ardenach, to bardzo wymagający i trudny, 170 kilometrowy odcinek trasy który
prowadził wokół miejscowości Renwez, gdzie umiejscowiono start i metę 2. etapu. Większość trasy 2 etapu to bardzo
górzysty, mocno pofałdowany teren, gdzie organizatorzy umiejscowili aż pięć górskich premii.
Podczas drugiego etapu bardzo aktywnie jechał Marek Rutkiewicz, za sprawa którego zaraz po starcie od peletonu
oderwała się kilkuosobowa grupka, która dość szybko uzyskała przewagę na grupą zasadniczą. W ucieczce jechał
również lider wyścigu, Russell Downing (Endura Racing), stąd 17-osobowa grupa uciekinierów, zgodnie współpracując,
sukcesywnie utrzymywała przewagę, która wynosiła niewiele ponad 1 minutę. Niestety, skład ucieczki nie był po myśli
peletonu, który zorganizował skuteczny pościg i doprowadził do likwidacji ucieczki. Ale nie był to koniec akcji w
peletonie. Prób odjazdów było jeszcze wiele ale dopiero na podjeździe pod czwartą z górskich premii na 150 kilometrze
trasy, znowu zaatakował Marek Rutkiewicz i jego atak okazał się skuteczny. Marek wygrał górską premię i zdołał
odskoczyć od peletonu na kilka sekund. Doskoczył do niego Andre Steensen (Glud & Mastrand) i razem zaczęli
kontynuować ucieczkę mając nad peletonem kilkanaście sekund przewagi.
Na 10 kilometrów do mety, znajdowała się ostatnia z pięciu górskich premii, którą również wygrał Marek Rutkiewicz,
jadąc dalej w ucieczce z Steensenem. W pogoni za uciekinierami utworzyła się spora grupa kolarzy której przewodził
lider wyścigu, Russell Downing. Mimo szaleńczej pogoni, na 4 kilometry do metry przewaga dwójki wynosiła ponad pół
minuty i wszystko wskazywało, że ucieczka dojedzie do mety.
Na ostatnich finiszowych metrach więcej sił zachował Andre Steensen i to on został zwycięzcą 2. etapu. Po 28
sekundach na metę przyjechał Johan Mombaerts (Auber 93), a grupkę pościgową przyprowadził po 50 sek. Russel
Downing.
Po 2. etapie liderem został Andre Steensen, który wyprzedza Marka Rutkiewicza o 4 sek. i 33 sek. Johana Mombaertsa.
Na 20 miejscu znajduje się Bartłomiej Matysiak.
Marek Rutkiewicz został liderem klasyfikacji górskiej a ekipa CCC Polsat Polkowice zajmuje 4. miejsce w klasyfikacji