rozgrywek prowadzonych przez Lubelski Związek Koszykówki
w sezonie 2008/2009
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE.
§1
Organizatorem rozgrywek wojewódzkich jest Lubelski Związek Koszykówki z siedzibą w Lublinie; 20-101
Lublin, Al. Zygmuntowskie 4, tel./fax. (0-81) 528-01-31, e-mail: [email protected], strona internetowa
§2
Rozgrywki organizowane są na podstawie Regulaminu Współzawodnictwa Sportowego Polskiego Związku
Koszykówki, Regulaminu Wydziału Gier i Dyscypliny PZKosz oraz niniejszego Regulaminu, a zawody rozgrywane są według obowiązujących przepisów gry w koszykówkę, wydanych przez Polski Związek Koszykówki z ich ewentualnymi zmianami, podanymi w oficjalnych komunikatach PZKosz.
§3
Sprawy nie ujęte w dokumentach wymienionych w § 2, regulowane będą osobnymi komunikatami w oparciu
o Regulaminy PZKosz. Ich interpretacja naleŜy do Zarządu LZKosz.
§4
Podział na Regiony oraz system wyłaniania druŜyn młodzieŜowych do rozgrywek szczebla centralnego regulują odpowiednie dokumenty wydane przez PZKosz:
a) partnerem LZKosz w Regionie 7 jest Podkarpacki Związek Koszykówki z siedzibą w Rzeszowie, który jest Związkiem wiodącym,
b) kaŜdy Region z rozgrywek międzywojewódzkich do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski wyłania po
4 najlepsze zespoły w kaŜdej grupie wiekowej,
c) system rozgrywek międzywojewódzkich w Regionie opracuje PZK na podstawie wzajemnych postanowień i uzgodnień z LZKosz poprzez sporządzenie stosownego pisemnego porozumienia,
d) system rozgrywek wojewódzkich opracowuje LZKosz.
§5
Rozgrywki w sezonie 2008/2009 organizowane są przez LZKosz w następujących kategoriach:
§6
Za prawidłowe, zgodne z Regulaminem przeprowadzenie rozgrywek wojewódzkich odpowiedzialny jest Wydział Gier i Dyscypliny LZKosz (adres e-mail: [email protected]).
§7
1.
Spotkania prowadzą sędziowie uprawnieni do prowadzenia zawodów w sezonie 2008/2009 i wyznaczeni
4.
KS LZKosz dokonywać będzie obsad sędziowskich z uwzględnieniem minimalizowania obciąŜeń finansowych ponoszonych przez organizatorów spotkań.
W przypadku nie przybycia na spotkanie wyznaczonych sędziów, zawody zobowiązani są prowadzić
sędziowie obecni na zawodach w kolejności posiadania klas sędziowskich z wyłączeniem osób związanych ze współzawodniczącymi druŜynami (pracownik, trener, działacz).
Ekwiwalenty sędziowskie na sezon 2008/2009, na wniosek KS LZKosz, zatwierdza Zarząd LZKosz.
§8
Wszystkie zawody, z wyjątkiem ligi Ŝaków i Ŝaczek muszą odbywać się na salach zweryfikowanych przez
WGiD LZKosz, posiadających pełne wyposaŜenie techniczne, wymagane przepisami gry w koszykówkę.
§9
1.
2.
3.
Potwierdzenie udziału w rozgrywkach uzaleŜnia się od wpłat zaległości finansowych z ubiegłego sezonu
sportowego oraz dokonania opłat wpisowego i licencyjnych dla danej klasy rozgrywkowej.
Wszyscy zawodnicy biorący udział w rozgrywkach muszą posiadać licencję zawodnika oraz okresową,
a takŜe waŜne zaświadczenia lekarskie o zdolności do uprawiania koszykówki.
W rozgrywkach moŜe uczestniczyć więcej niŜ jeden zespół z klubu w danej kategorii rozgrywek.
§ 10
1.
2.
Zawodnik w rozgrywkach moŜe rozgrywać tylko jedno spotkanie tego samego dnia.
Przez określenie „uczestnictwo w meczu” naleŜy rozumieć udział zawodnika w zawodach (wejście na
boisko).
3. Zawodnik, którego nie uprawniono do gry nie moŜe reprezentować klubu pod rygorem zweryfikowania
zawodów, jako walkower dla przeciwnika.
4. We wszystkich rozgrywkach liczba zawodników reprezentujących daną druŜynę, zgłoszonych do protokołu zawodów, zdolnych do gry i obecnych na miejscu zawodów musi wynosić 10 (dziesięć), ale nie więcej niŜ 12 (dwanaście).
5. Za kaŜdego brakującego zawodnika (poniŜej 10) nakładane będą kary pienięŜne w wysokości 10,00 zł
(dziesięć).
6. Trener zespołu podpisujący protokół przed zawodami bierze pełną odpowiedzialność za jego prawidłowe
wypełnienie.
7. Za błędne wpisanie do protokołu nazwiska, imienia lub numeru licencji okresowej zawodnika, niezgodne
z przesłanym zgłoszeniem, klub ukarany zostanie karą w wysokości 10,00 zł (dziesięć) za kaŜdy błędny
wpis.
8. DruŜyny biorące udział w spotkaniu powinny występować w jednolitych, róŜniących się kolorem strojach
sportowych z przyjęciem zasady, Ŝe gospodarz występuje w ubiorach jasnych, a zespół przyjezdny
w ciemnych.
9. W przypadku posiadania przez druŜyny biorące udział w spotkaniu koszulek o podobnych kolorach,
zespół, który nie stosuje się do powyŜszej zasady musi zmienić stroje na barwy inne niŜ zespół przeciwny.
10. KaŜdy zawodnik druŜyny zobowiązany jest posiadać numer z przodu i z tyłu koszulki, zgodnie z przepisami gry (numery od 4 do 20).
11. Kapitan zespołu musi posiadać oznaczenie o odmiennej barwie z przodu na lewym ramiączku koszulki
pod rygorem kary finansowej w wysokości 10,00 zł (dziesięć).
§ 11
1.
2.
WGiD LZKosz w terminie 7 dni od dnia otrzymania zgłoszenia (z niezbędnymi załącznikami) zobowiązany jest uprawnić do gry zawodników wydając licencję okresową osobom uprawnionym.
Otrzymanie przez klub licencji okresowych uprawnia zawodników do gry z dniem jej wydania.
§ 12
1.
2.
3.
4.
Weryfikację spotkań, przeprowadza WGiD LZKosz na podstawie protokołów zawodów.
Od wszelkich decyzji wydanych przez WGiD LZKosz przysługuje odwołanie do Zarządu LZKosz.
Równocześnie z odwołaniem musi być wniesiona opłata regulaminowa w wysokości 25,00 zł (dwadzieścia pięć), oraz dołączony dowód wpłaty (kserokopia).
Bez spełnienia powyŜszych wymagań odwołanie nie będzie rozpatrywane.
§ 13
1.
2.
3.
W przypadku składania przez klub protestu dotyczącego meczu naleŜy:
a) potwierdzić w protokole zawodów podpisem kapitana druŜyny natychmiast po zakończeniu spotkania (w rubryce na ten cel przeznaczonej),
b) przekazać do WGiD LZKosz pisemne uzasadnienie, nie później niŜ w 48 godz. od zakończenia spotkania,
c) wpłacić kaucję w wysokości 200,00 zł (dwieście), a do wniosku (uzasadnienia) dołączyć dowód
wpłaty (kserokopia).
Protest będzie rozpatrywany po spełnieniu warunków podanych w punktach a, b, c.
W przypadku odrzucenia protestu kaucja przepada na rzecz LZKosz.
§ 14
1.
2.
3.
4.
Zarząd LZKosz moŜe z własnej inicjatywy (z urzędu), na wniosek WGiD LZKosz lub na prośbę Klubu
delegować na zawody Obserwatora, który zobowiązany jest złoŜyć pisemne sprawozdanie, przedstawiając przebieg zawodów od strony porządkowej, organizacyjnej i sportowej.
Sprawozdanie obserwatora LZKosz moŜe stanowić podstawę do ukarania zawodnika, klubu lub uniewaŜnienia zawodów, względnie do wszczęcia przez KS LZKosz postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu, który naruszył obowiązujące regulaminy.
Koszty (koszty podróŜy + ekwiwalent wg tabeli) Obserwatora ponosi jednostka wnioskująca o jego wyznaczenie.
Listę obserwatorów zatwierdza Zarząd LZKosz przed rozpoczęciem kaŜdego sezonu.
II. PRAWA I OBOWIĄZKI DRUśYN.
§ 15
Zespoły uczestniczące w rozgrywkach oraz trenerzy i osoby towarzyszące druŜynie obowiązane są przestrzegać postanowień regulaminów i przepisów gry pod rygorem stosowania kar regulaminowych.
§ 16
1.
2.
3.
Klub będący gospodarzem zawodów wyznacza organizatora zawodów, którego nazwisko zostaje wpisane do protokołu.
Organizator zawodów powinien przebywać w pobliŜu stolika sędziowskiego przez cały czas trwania zawodów i wypełniać wszelkie polecenia sędziów w zakresie utrzymania porządku i bezpieczeństwa.
Do obowiązków organizatora zawodów (Klubu) naleŜy:
a) powiadomić najpóźniej na 10 dni przed terminem spotkania przeciwnika oraz WGiD LZKosz o miejscu i godzinie rozgrywania meczu (w przypadku nie zamieszczenia tych informacji w terminarzu),
b) zapewnienie hotelu dla druŜyny gości na ich pisemne zapotrzebowanie - o ile wpłynie ono nie później niŜ 7 dni przed terminem spotkania,
c) planowanie spotkania w godzinach 10:00-18:00 (w soboty i niedziele) oraz 16:00-19:00 w pozostałych dniach tygodnia, chyba, Ŝe rozpoczęcie spotkania o innej godzinie ułatwi dojazd i powrót druŜynie gości i sędziom,
d) prawidłowe przygotowanie sali do gry oraz udostępnienie minimum 45 minut przed meczem oddzielnych szatni dla druŜyn i sędziów,
e) zapewnienie prawidłowego funkcjonowania wyposaŜenia technicznego w czasie zawodów,
f) utrzymanie porządku i sprawne działanie słuŜby porządkowej, zapewnienie bezpieczeństwa druŜynom biorącym udział w zawodach i sędziom,
g) stworzenie właściwej atmosfery meczu oraz dąŜenie do sportowego dopingu publiczności, a w przypadku jego zakłócenia - na Ŝądanie sędziów - do usunięcia wskazanych osób z sali. W tych przypadkach przerwa trwająca dłuŜej niŜ 15 minut upowaŜnia sędziów do zakończenia spotkania,
h) zapewnienie opieki medycznej w czasie trwania spotkania,
i) potwierdzenie delegacji druŜynom przyjezdnym i rozliczenie delegacji sędziowskich zgodnie z obowiązującymi przepisami przed rozpoczęciem meczu,
j) przesłanie (wg podanego wzoru) w dniu meczu do WGiD LZKosz, e-mailem: [email protected] lub
SMS-em: 0 515 155 365, wyniku meczu z uwzględnieniem wyników poszczególnych kwart.
§ 17
Koszty organizacji spotkań ponoszą gospodarze zawodów, a druŜyna gości uczestniczy w zawodach na
koszt własny.
§ 18
Spotkania muszą być rozegrane zgodnie z terminarzem i w godzinach podanych przez gospodarza zawodów, z uwzględnieniem § 16 pkt. 3 lit. c.
§ 19
1.
2.
3.
Zmiany terminów meczów mogą być dokonywane jedynie w wyjątkowych przypadkach i tylko za zgodą
WGiD LZKosz, po wcześniejszym uzgodnieniu między klubami, nie później niŜ 7 dni przed jego terminem.
W przypadku zgody na zmianę terminu spotkania WGiD LZKosz powiadamia KS LZKosz celem dokonania obsady sędziowskiej nie później niŜ 7 dni przed wyznaczonym spotkaniem.
PrzełoŜone zawody muszą zostać rozegrane przed zakończeniem kaŜdej rundy.
§ 20
WGiD LZKosz ma prawo, w szczególnych przypadkach, zmienić termin spotkania „z urzędu”, (np. epidemia
choroby, nałoŜenie terminów z terminami PZKosz, udział zawodników w zgrupowaniu reprezentacji, itp.).
§ 21
1.
DruŜyna wnioskująca o zmianę terminu meczu musi wpłacić kwotę 50,00 zł (pięćdziesiąt) z tytułu opłat
regulaminowych i do wniosku dołączyć dowód wpłaty (kserokopia).
2. Bez wniesienia opłaty wystąpienie o zmianę terminu zawodów nie będzie rozpatrywane.(nie dotyczy
§20).
§ 22
1.
2.
3.
Zawody naleŜy protokołować w 3 egzemplarzach na obowiązujących drukach.
Gospodarz zawodów przesyła oryginał do organizatora rozgrywek w czasie 48 godzin po zakończeniu
spotkania.
Pierwszą kopię otrzymuje druŜyna wygrywająca spotkanie, drugą kopię druŜyna pokonana.
§ 23
Kluby mają obowiązek (nie później niŜ do 10 września 2008 r.) uregulowania wpisowego do rozgrywek przed