GRA TERENOWA – „TUNEL ALKOHOLIKA”

Transkrypt

GRA TERENOWA – „TUNEL ALKOHOLIKA”
GRA TERENOWA 2015
– „TUNEL ALKOHOLIKA”
(SCENARIUSZ)
Uczestnicy: uczniowie klasy I gimnazjum
Cele:
rozwijanie umiejętności kulturalnej zabawy i dobrej współpracy w grupie;
rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
przyjęcie otwartej postawy na podejmowanie i rozwiązywanie wyznaczonych zadań;
integracja zespołu klasowego;
poznanie terenu szkoły;
zdobycie wiadomości na temat alkoholu;
poznanie zasad rywalizacji.
Miejsce: budynek szkoły
Metody: gra terenowa;
Formy: zespołowa, zbiorowa;
Pomoce: litery do ułożenia hasła, wyrazy pomocnicze, pytania, mapki.
Przebieg podchodów:
1. Spotkanie i powitanie uczestników na sali gimnastycznej.
2. Zapoznanie uczestników z regułami i obowiązującymi zasadami zorganizowanego
spotkania:
o poruszamy się w czterech grupach;
o zbieramy tylko listy w kolorze grupy;
o uczniowie otrzymują mapki, idą do oznaczonych miejsc, wykonują zadania
profilaktyczne, zbierają literki i wyrazy pomocnicze, jak najszybciej wracają
na ustalone miejsce, podają hasło i układają tunel alkoholika.
3. Podział na cztery drużyny, oznaczenie kolorów grup:
o wybór liderów;
o rozdanie mapek;
o wymarsz grup w teren;
o wykonanie przez poszukiwaczy określonych poleceń;
o powrót do opiekunów, podanie prawidłowego hasła wspólne ułożenie tunelu
alkoholika.
Konkurencje z wiedzy profilaktycznej punktowane w skali 0-5 pkt.
1
4. Podchody – przebieg:
GRUPA ŻÓŁTA
SŁOWA POMOCNICZE: napój, odbieranie logicznego myślenia, zastępowanie
rodziny, działanie pod jego wpływem.
LITERKI DO HASŁA: A L K O H O L
GRUPA RÓŻOWA
SŁOWA POMOCNICZE: trzęsące ręce, sen na dworcu lub pod płotem, brak
przyjaciół, ciągłe spożywanie alkoholu.
LITERKI DO HASŁA: A L K O H O L I K
GRUPA ZIELONA
SŁOWA POMOCNICZE: lekceważenie rodziny i innych, powracające myśli
o alkoholu, niemożność skoncentrowania się na pracy i zajęciach codziennych, ciągłe
picie alkoholu.
LITERKI DO HASŁA: U Z A L E Ż N I E N I E
GRUPA POMARAŃCZOWA
SŁOWA POMOCNICZE: brak szacunku dla siebie i innych, jazda po pijanemu, sen
na dworcach lub pod płotem, utrata pracy, agresja wobec innych, brak przyjaciół,
odsunięcie się od rodziny, utrata prawa jazdy.
LITERKI DO HASŁA: P R Z E P A Ś Ć
5. Prezentacja wykonanych zadań.
o podanie prawidłowego hasła;
o prowadzący podaje polecenie: "Człowiek, który zaczyna pić, rozpoczyna długą
drogę w kierunku tunelu. Uporządkujcie podane słowa tak, by ukazać tę
wędrówkę”.
6. Wspólny poczęstunek.
2
OPIS MAPEK:
1) sala nr8- przepis kucharski na zdrowe życie (punkty 0-5 według uznania nauczyciela, liczy się
pomysłowość i zaangażowanie wszystkich członków grupy)
2) świetlica– wykreślanka profilaktyczna (pięć haseł za każde hasło 1 pkt.)
3) sala logopedyczna–rebus profilaktyczny (za prawidłowe rozwiązanie 2 pkt.)
4) sala nr 4 –krzyżówka – (liczy się ilość haseł , za całą krzyżówkę 5 pkt., za 6-5 haseł – 4pkt.; za 4
hasła – 3 pkt.; za 3 hasła – 2 pkt.; za 2 hasła 1 pkt.)
3