miffy w przedszkolu - Wydawnictwo Format

Transkrypt

miffy w przedszkolu - Wydawnictwo Format
SCENARIUSZ ZAJĘĆ WOKÓŁ KSIĄŻKI
MIFFY W PRZEDSZKOLU
autor: Dick Bruna
wyd. FORMAT
Opracowanie: Aleksandra Dobrowolska (FORMAT)
www.wydawnictwoformat.pl
Zajęcia dla dzieci w wieku 2-5 lat, czas trwania: ok. 45 do 60 minut.
TEMAT: Z Miffy w przedszkolu
OBSZAR EDUKACYJNY: Odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, oswajanie
przestrzeni i codzienności przedszkolnej, pomoc w akceptacji przedszkola jako znanego i
lubianego miejsca.
CEL OGÓLNY: Uświadomienie konieczności przestrzegania określonych zasad
obowiązujących w grupie, wskazanie możliwości wspólnej zabawy, wyróżnienie rozmaitych
rodzajów aktywności w grupie, pokazanie celowości słuchania nauczyciela.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
• rozpoznaje sytuację podobną do tej, którą zna, jeśli chodzi do przedszkola; jeśli nie –
pomaga mu oswoić się z myślą, że prawdopodobnie niebawem będzie przedszkolakiem.
• rozumie konieczność wykonywania poleceń nauczyciela
• wspólnie z innymi dziećmi uczy się pracy i działań w grupie
• przygotowuje się do obowiązków przedszkolnych i szkolnych
METODA: czynna
FORMA: do wyboru – z całą grupą lub indywidualna
POMOCE: tekst książki "Miffy w przedszkolu", kolorowanki Miffy, nakładane uszy Miffy,
kredki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa ruchowa "Przedszkole".
Dzieci tworzą koło, siadają na dywanie. Nauczycielka wypowiada dowolne zdania na temat
codziennego dnia, rutynowych zadań, jak mycie zębów, jedzenie obiadu, drzemka. Kiedy
wypowiada słowo "przedszkole" dzieci klaszczą w ręce.
Ten typ działania polega na skojarzeniu znanych czynności z przedszkolem, jako miejscem,
w którym możemy i powinniśmy to robić (myjemy ręce, jemy obiad, odpoczywamy). Pomaga
dzieciom w oswojeniu się z myślą o samodzielności i podnosi umiejętności interpersonalne.
2. Dzieci poznają treść książki "Miffy w przedszkolu".
3. Nauczycielka zadaje dzieciom pytania:
- O czym opowiada książka?
- Czy Miffy poszła do przedszkola z rodzicami? Jak myślisz – czy lubi chodzić do
przedszkola? A ty?
- Jakie czynności wykonywała Miffy i jej przyjaciele? Potrafisz wymienić je po kolei z
pamięci?
- Jakie zabawki występują w wierszu?
- Co narysowała Miffy?
- Co stało się z jej rysunkiem?
- Czego słuchały dzieci, kiedy siedziały wszystkie razem? Czy wy też macie swoją ulubioną
bajkę?
4. Utrwalamy kolejność zdarzeń i przebieg akcji w książce. Po kolei powtarzamy je wszystkie,
rozmawiając przy tym z dziećmi: „czy ty też tak robisz?”, „czy umiesz już liczyć?”, „czy
próbowałaś rysować szlaczki?”, „czy lubisz śpiewać?”, itp.
5. Pokazujemy dzieciom wycięte w kartonie uszy Miffy (wg szablonu). Zakładają je i
powtarzają czynności z ilustracji z książki, udając, że są króliczkami. Zachęcamy je do
tworzenia własnych układów: "Co jeszcze mogłaby zrobić grupa króliczków?"
6. Dzieci zajmują miejsca przy stolikach. Kolorują odpowiednio wybrane obrazki z Miffy. Po
wykonanej zabawie zabierają do domu wykonane obrazki oraz uszy Miffy.
DLACZEGO WARTO POZNAĆ MIFFY? (fragm. tekstu dr Małgorzaty Cackowskiej, Uniwersytet
Gdański)
Miffy jest współczesna, nowoczesna, nieklasyczna. Wprowadza swoich odbiorców w życie
nie za pomocą metafor czy alegorii, przeżywa bowiem życie wprost. Jest aktywną, otwartą
dziewczynką – chodzi do galerii sztuki, doświadcza różnic między światem rzeczywistym a
przedstawianym, a potem sama próbuje tworzyć własną galerię z obrazami. Innym razem
poznaje przyjaciółkę o innym kolorze skóry; dzięki temu spotkaniu bohaterki, we wspólnej
zabawie, doświadczają wartości różnic kulturowych.
Choć Miffy jawi się jako indywidualność z subiektywnymi doznaniami, zaprojektowana
została tak, by dawać małym odbiorcom możliwość korzystania z jej pomysłów i wyraźnego
identyfikowania się z nią i jej codziennym życiem.
Nasza mała bohaterka książeczek jest prawdziwą nauczycielką życia, sposobów
przeżywania codzienności i celebrowania świąt. Poprzez nadaną jej przez Dicka Brunę
formę – autor świadomie dał sobie do dyspozycji tylko dwa punkty i mały krzyżyk oraz
ograniczoną skalę kolorów - Miffy potrafi być zachwycona, zainteresowana, zadziwiona,
zadowolona, smutna, refleksyjna i śpiąca, zawsze wyrażając inny stan, choć formalnie jest
jak ideogram – pozbawiony nadmiaru, dyskretnie wprowadza w świat sztuk wizualnych i za
pośrednictwem swej szczególnej konwencji artystycznej uczy małe dzieci patrzenia na dzieło
sztuki.
O AUTORZE
Dick Bruna
Dick Bruna urodził się 23 sierpnia 1927 roku w Utrechcie w Holandii, gdzie mieszka do tej
pory i nadal pracuje jako grafik, autor i ilustrator. Swoją pracą wspomaga wiele organizacji
pomocy humanitarnej, w tym UNICEF, Terre des Hommes i Czerwony Krzyż. O randze
dorobku artystycznego Dicka Bruny świadczy fakt otwarcia w 2000 roku w Centraal Museum
w Utrechcie stałej wystawy jego prac.
Styl Dicka Bruny, poczynając od pierwszej jego książki “Jabłko” (1953), aż po jedną z
ostatnich ”Kłapouch” (2006), wyznaczają przede wszystkim niezmienny minimalizm i
uniwersalna szczerość. Prostota jego twórczości pozostawia wiele miejsca dziecięcej
wyobraźni. Na rysunki Bruny składa się czarny kontur i intensywne, żywe kolory. Z jednej
strony mamy mocną, odręczną kreskę, która oddaje ciepło i zdecydowanie, z drugiej strony –
niespotykaną delikatność.
Więcej na:
www.wydawnictwoformat.pl