TURNIEJ TENISA – SINGIEL OPEN 2007

Łask, 12 września 2016 r.
FINAŁ LIGI - REGULAMIN
I. Wprowadzenie
1. Na zakończenie VII edycji Łaskiej Ligi Tenisowej przewidziane są finałowe rozgrywki
dla wszystkich chętnych zawodników, będących na liście rankingowej tego sezonu. Finał ligi
odbywać się będzie w dniach 16 – 25 września.
2. Rozgrywki będą składały się z Mastersa i Tury finałowej.
a. Masters są to rozgrywki przeznaczone dla najlepszych ośmiu chętnych zawodników z
ligi (według końcowej listy).
b. Rozgrywki tury finałowej przeznaczone są dla pozostałych zawodników.
3. W tym roku (ze względu na obecność sponsora) wpisowe do Mastersa wyniesie 8 zł
dla młodzieży i studentów do 26 lat i 12 zł dla pozostałych. Wpisowe przeznaczone jest na
nagrody dla uczestników Mastersa. Do Tury finałowej nie będzie wpisowego z powodu braku
przewidzianych nagród.
4. Każdy uczestnik finału ligi ponosi również opłaty wynikające z opłacenia kortów zgodnie z
obowiązującym Cennikiem opłat za kort.
5. Osoba potwierdzająca swój udział w finale ligi zgadza się na publikowanie swojego nazwiska,
internetowej
swojego numeru telefonu pozostałym uczestnikom ligi, a także akceptuje niniejszy regulamin .
6. Lista zapisów do finału ligi zamyka się z końcem dnia 12.09. Podstawą zapisów do Mastersa
jest uiszczenie wpisowego, jeśli z przyczyny braku kwalifikacji do Mastersa zawodnik w nim nie
zagra, zostanie mu ono zwrócone. Osoby, które nie mają pewnego startu w Mastersie proszone
są o zapisywanie się do Mastersa i Tury finałowej.
7. W przypadku zakwalifikowania się do Mastersa (tj. awansu do najlepszej ósemki rankingu lub
rezygnacji zawodnika z pierwszej ósemki i bycia następnym z kolei zawodnikiem w rankingu),
zawodnik automatycznie rezygnuje z udziału w Turze finałowej (nie dopuszcza się możliwości
rezygnacji z Mastersa w celu wzięcia udziału w Turze finałowej – rezygnując z Mastersa,
rezygnuje się z udziału w Finale Ligi).
8. Jeśli z przyczyn losowych zawodnik będzie musiał zrezygnować z udziału w Mastersie po
zamknięciu zapisów, ale przed rozegraniem swojego pierwszego meczu (jednak nie później niż
20 września). Prawo do wzięcia udziału w Mastersie przypada kolejnej osobie na liście
rankingowej, zgodnie z poprzednim punktem. Po opublikowaniu grup Mastersa, nowy
uczestnik zajmie miejsce osoby, która zrezygnowała z udziału w grze, w przeciwnym wypadku
podział na grupy wynika z wewnętrznego regulaminu Mastersa.
9. Rozdanie nagród i podsumowanie rozgrywek ligowych odbędzie się w niedzielę, 25 września.
Godzinę poda organizator w późniejszym terminie.
II. Masters
1. Rozgrywki toczą się w dwóch grupach systemem grupowym. Faza grupowa trwać będzie w
dniach 16 – 22 września. Faza pucharowa w dniach 23 – 25 września.
2. Faza grupowa: po zakończeniu zapisów opublikowany zostanie podział na grupy: według listy
porządkowej zawodników startujących (na podstawie rankingu) zostaną utworzone dwie grupy
a. Grupa czerwona – zagrają w niej zawodnicy z numerami 1, 4, 5, 8
b. Grupa złota – zagrają w niej zawodnicy z numerami 2, 3, 6, 7
3. Faza finałowa: najlepsze dwie osoby z każdej grupy zagrają półfinały, osoby z miejsc
3.-4. zagrają o miejsca 5.-8.
a. Półfinały – najlepszy zawodnik z jednej grupy gra z drugim zawodnikiem drugiej grupy.
b. O miejsca 5.-8. – trzeci zawodnik z jednej grupy gra z czwartym zawodnikiem drugiej
grupy.
1
c. Zwycięzcy i przegrani pojedynków grają mecze o miejsca 1, 3, 5 i 7.
4. O kolejności miejsc w grupie decyduje ilość punktów – w przypadku gdy dwaj zawodnicy mają
ich tyle samo, liczy się bezpośrednie spotkanie, jeżeli trzej – sety (gemy) w bezpośrednich
spotkaniach. Jeżeli to nie przyniesie rezultatu decyduje pełen bilans wszystkich pojedynków.
Super tie-break liczy się do bilansu setów, nie liczy się do bilansu gemów.
5. Terminarz meczów zostanie ustalony po opublikowaniu grup. Zawodnicy zobowiązani są
zapoznać się z terminarzem. W przypadku niedogodności związanych z terminem pojedynku,
mecz może zostać przełożony z pierwotnego terminu za zgodą obu stron i Organizatora
najpóźniej do godziny 20:00 poprzedniego dnia, przy czym mecz fazy grupowej może odbyć się
najpóźniej 22 września, a fazy finałowej w dniach 23-25 września.
6. W uzasadnionych przypadkach mecze drugiej fazy mogą zostać rozegrane po 25 września,
jednakże nie mogą być to mecze o 1. bądź 3. miejsce.
III. Tura finałowa
1. W zależności od ilości zapisanych osób rozgrywki toczyć się będą:
a. Uczestników więcej niż 8: systemem kołowym w trzech grupach A, B, C; pierwsi
zawodnicy z grup w grupie D zagrają o miejsca 1-3., drudzy, w grupie E o 4-6; pozostali
w grupie F o miejsca od 7. (przepisując rozegrane już mecze)
b. Uczestników więcej niż 5: systemem kołowym w dwóch grupach A i B (gdy 7 osób
grupy cztero- i trzyosobowe, w większej rozstawiony z numerem 1); dwóch najlepszych
zawodników z grup zagra w grupie C (o miejsca 1.-4.), pozostali w grupie D o miejsca
5.-8. (w grupach C i D przepisywane są rozegrane mecze z grup A i B)
c. Uczestników nie więcej niż 5: systemem kołowym w jednej grupie (o kolejności miejsc
zdecyduje ilość zwycięstw; w przypadku równej ilości - zdecyduje bezpośrednie
spotkanie między zainteresowanymi).
2. Podstawą ustalenia kolejności do rozstawienia jest kolejność porządkowa zgłoszonych
zawodników posortowana według listy rankingowej.
3. Uchylony. System pucharowy został zmieniony na kołowy ze względu na większą rywalizację i
większą dowolność ustalania meczów (kolejna runda nie musi czekać na zakończenie
poprzedniej). System został zamieniony w porozumieniu z zawodnikami.
4. Gdy któryś z uczestników rozgrywek Tury finałowej otrzyma prawo do udziału w Mastersie, to
dany zawodnik rezygnuje z Tury finałowej, wtedy gdy:
a. tura rozgrywa się kołowym w trzech grupach i zostaje ośmioro zawodników, drogą
losowania zawodnicy z dwuosobowej grupy są dolosowywani do pozostałych grup i
tura rozgrywa się wg punktu 1b. Gdy zostaje więcej niż ośmioro zawodników – po
prostu wykreślamy nazwisko zawodnika, alunowując jego mecze
b. tura rozgrywa się systemem kołowym w dwóch grupach – jeżeli zostaje 6 osób, to po
prostu nazwisko jest wykreślane, gdy zostaje 5 osób z dwóch grup tworzona jest jedna,
zachowując aktualnie rozegrane mecze.
5. Zawodnik – z innych przyczyn – może zrezygnować z udziału w Turze finałowej, jeśli zrobi to nie
później niż 20 września postępujemy, jak w punkcie 4.
6. Terminarz meczów zostanie ustalony po opublikowaniu grup. Zawodnicy zobowiązani
są zapoznać się z terminarzem. W przypadku niedogodności związanych z terminem
pojedynku, mecz może zostać przełożony z pierwotnego terminu za zgodą obu stron
i Organizatora najpóźniej do godziny 20:00 poprzedniego dnia, zostać może rozegrany nie
później niż w zakładanych dniach rozgrywania danej rundy, opublikowanych wraz z publikacją
grup.
7. Zwycięzca Tury finałowej zajmuje dziewiąte miejsce w Finale Ligi, kolejni uczestnicy Tury
finałowej w Finale Ligi zajmują miejsca kolejne od dziesiątego.
8. W uzasadnionych przypadkach rozgrywki mogą zostać ukończone po 25 września, jednak
muszą być znane nazwiska dwóch najlepszych zawodników tury finałowej.
IV. Spotkanie i postanowienia końcowe
2
1. Maksymalna liczba setów – 3, a więc mecze są rozgrywane do dwóch wygranych setów. W
przypadku przedłużającego się meczu i końca rezerwacji kortu na mecz bądź zmroku dopuszcza
się skrócenie trzeciego seta (rozpoczęcie go od stanu 2:2 lub rozegranie super tie-breaka),
jednak preferuje się dokończenie meczu w innym możliwym terminie.
2. Organizator nie zapewnia piłek na spotkania. W przypadku gdy żaden z zawodników ich nie
posiada, można uzyskać używane piłki od organizatora.
3. W przypadku braku sędziego głównego podczas meczu zawodnicy sami sędziują uczciwie. W
przypadku, kiedy będzie „zamieszka” na korcie powinien być zawołany sędzia naczelny, który
„rozjaśni” sprawę. Zawodnik podający liczy głośno punkty w gemie (!).
4. Podczas zamian stron kortu po 1. gemie w secie zawodnik bez żadnej przerwy przechodzi na
drugą stronę kortu. Po każdej innej zamianie stron zawodnicy mają maksymalnie 90 sek.
odpoczynku. Po zakończeniu seta przerwa trwa 120 sek.
5. Zawodnik może poprosić o poprawienie linii w ramach przerwy po zmianie stron lub po secie, a
nie po przerwie.
6. Po drugim secie (jeżeli to nie jest koniec meczu) przerwa może trwać do 5 minut.
7. Jeżeli podczas gry wystąpi jakiś uraz, zawodnik otrzymuje jednorazowo przerwę maksymalnie 5
minutową. Od razu po zakończeniu meczu, zwycięzca idzie do sędziego naczelnego, oddaje mu
piłki i podaje mu wynik spotkania.
8. Zgodnie z Regulaminem Kortów Tenisowych zawodnicy muszą uprzątnąć kort od razu po
skończonej grze. Jako uprzątnięcie rozumie się wyrównanie kortu gracą i przejechanie go
siatką.
9. Każdy zawodnik na rozdaniu nagród otrzyma dyplom za uczestnictwo. Rozdanie nagród
odbędzie się po ostatnim meczu Finału Ligi, godzinę poda sędzia naczelny.
10. W razie fatalnych warunków atmosferycznych turniej zostaje wstrzymany. Zostaje wznowiony
po gotowości kortów tenisowych.
11. Pozostałe zasady zachowania podczas meczu powinny być zgodne z przepisami gry w tenisa i
Kodeksem Postępowania Zawodnika. Dokumenty dostępne na stronie internetowej Tenisa w
Łasku.
12. Za nieprzestrzeganie Regulaminu, przepisów a także niesportowe zachowanie zawodnik
otrzymuje ostrzeżenia.
1 ostrzeżenie - ostrzeżenie
2 ostrzeżenie – kara punktu
3 i następne – kara gema.
13. Po dużej ilości ostrzeżeń zawodnik może zostać zdyskwalifikowany przez Sędziego Naczelnego.
14. Jeżeli w trakcie turnieju zawodnik straci chęć do gry i odda walkower w jakimś meczu (bez
poinformowania organizatora i/lub przeciwnika) zostaje zdyskwalifikowany z udziału w Finale
ligi.
15. W razie nieścisłości związanych z Regulaminem Finału Ligi decyzję podejmuje organizator.