lekcja otwarta KONSPEKT LEKCJI CharakterystykaAni Shirley

Transkrypt

lekcja otwarta KONSPEKT LEKCJI CharakterystykaAni Shirley
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE I GIMNAZJUM
TEMAT LEKCJI:
Przygotowujemy materiał literacki i językowy do charakterystyki Ani Shirley
ZAGADNIENIA PROGRAMOWE:
I.1.2 .– Uczeń wyszukuje w wypowiedzi potrzebne informacje oraz cytuje odpowiednie fragmenty
tekstu.
III.1.1. – Uczeń tworzy spójne wypowiedzi ustne oraz pisemne (charakterystyka postaci literackiej).
III.1.2 – Uczeń stosuje zasady organizacji tekstu.
OPERACYJNE CELE LEKCJI:
Uczeń wymienia elementy kompozycyjne charakterystyki, krótko opisując zakres treściowy każdego
z nich.
Przypisuje bohaterce konkretne cechy umysłu, usposobienia i charakteru.
Pracując z tekstem, wyszukuje fragmenty potwierdzające posiadanie przez postać danej cechy.
Podaje synonimy słowa Ania (bohaterka).
METODY PRACY:
pogadanka, praca z tekstem, metoda oglądowa
FORMY PRACY:
indywidualna, grupowa, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
tekst lektury Droga do Zielonego Wzgórza Budge Wilson, karta pracy, prezentacja multimedialna
PLANOWANY PRZEBIEG LEKCJI:
1. Pogadanka nt. znanych gimnazjalistom dłuższych i krótszych form wypowiedzi.
2. Omówienie kompozycji charakterystyki i zawartości treściowej każdej z części pracy.
3. Praca w grupach – uzupełnianie tabeli z cechami bohaterki.
4. Sprawdzenie efektów pracy zespołów – wspólne przypisanie cech Ani Shirley, poparte przykładami jej
zachowania.
5. Podanie synonimów słowa Ania.
6. Obejrzenie galerii zdjęć i ilustracji ukazujących życie małej Kanadyjki.
7. Podanie zadania domowego:
Napiszę charakterystykę Ani Shirley w oparciu o zebrany materiał literacki i językowy.
8. Nagrodzenie najaktywniejszych uczniów.

Podobne dokumenty