Konspekt lekcji
Transkrypt
Konspekt lekcji
Konspekt lekcji I. II. Metryczka konspektu: Autor: Sebastian Gajos Wiek uczniów: druga klasa liceum ogólnokształcącego. Temat: Energia mechaniczna - zadania. Cel ogólny: zapoznanie uczniów z typowymi zadaniami z zakresu energii mechanicznej. Cele szczegółowe: o Uczeń zna definicję oraz sens fizyczny energii. o Uczeń zna wielkości fizyczne takie jak energia potencjalna sprężystości, energia kinetyczna oraz energia potencjalnej ciężkości. o Uczeń zna zasadę zachowania pędu i energii. o Uczeń potrafi podać przykłady występowania rożnych form energii w przyrodzie. Czas realizacji: ok. 45 min. Metody i techniki: praca grupowa. Formy pracy: praca z całą klasą. Środki dydaktyczne: brak. Interakcja z innymi przedmiotami: brak. Plan lekcji: 1. Faza przygotowawcza: a) Sprawdzenie listy obecności uczniów; b) Omówienie wiadomości z ostatniej lekcji; c) Sprawdzenie pracy domowej; d) Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji. 2. Faza realizująca: a) Zanotowanie tematu lekcji; b) Sformułowanie przykładowych zadań oraz ich omówienie. 3. Faza końcowa: a) Przypomnienie najważniejszych wiadomości, które pojawiły się w trakcie realizowania zajęć lekcyjnych; b) Zanotowanie pracy domowej. III. Szczegółowy przebieg lekcji: Czynności nauczyciela Zad 1 Wiadro z wodą zaczepione stalową linką na kołowrocie opisanym na rys. podczas jednego obrotu kołowrotem zmieniono energie potencjalną wiadra. Wyznacz zmianę energii potencjalnej wiadra znają wartość siły zewnętrznej oraz promienia R. Rozwiązanie: wyznaczamy warunek równowagi dla kołowrotu: Qr = FR zauważamy że podczas jednego obrotu kołowrotem wiadro zostanie podniesione o wartość: h = 2π ⋅ r wyznaczamy zmianę energii potencjalnej: ∆E = mgh = mg ⋅ 2πr = Q ⋅ 2π ⋅ r zgodnie z warunkiem równowagi kołowrotu: ∆E = 2πFR Zad 2 Kulkę o masie m1rzucono pionowo w dół z wysokości h i z prędkością V0. Kulka ta zderza się idealnie niesprężyście z płytką o masie m2 umieszczoną na sprężynie. W wyniku tego zderzenia sprężyna się ugnie o odcinek x. Oblicz stałą sprężystości k. Czynności ucznia Rozwiązanie: obliczmy prędkość kuli tuż przed zderzeniem z płytką, korzystając z zasady zachowania energii mechanicznej: m1Vo2 mV2 + m1 gh = 1 2 2 2 m1V02 + m1 gh = V02 + 2 gh m1 2 V = w zderzeniu niesprężystym kulki i płytki jest spełniona zasada zachowania pędu: m1V = (m1 + m2 )V x Vx = m1 V02 + 2 gh m1 + m2 zlepione z sobą kulka i płytka mają energie kinetyczną Ek: m1 + m2 2 Vx 2 m1 + m 2 m12 V02 + 2 gh m12 V02 + 2 gh Ek = ⋅ = 2 2(m1 + m 2 ) (m1 + m2 )2 Ek = ( ) ( energia kinetyczna i energia potencjalna grawitacji Ep2 zamienia się na energie potencjalną sprężystości Ep1 1 E p1 = kx 2 2 E p 2 = (m1 + m2 )gx E k + E p 2 = E p1 ) m12 (V02 + 2 gh ) 1 + (m1 + m2 )gx = kx 2 2(m1 + m2 ) 2 z ostatniej zależności wyliczamy k i rozwiązanie będzie miało ostateczną postać: k= ( ) m12 V02 + 2 gh 2 ( ) m + m gx + 1 2 2(m1 + m 2 ) x2