Ministerstwo Sportu i Turystyki
Rzeczypospolitej Polskiej
Srebro Kawęckiego w ME na krótkim basenie
2009-12-10
Podczas pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie, które odbywają się w Stambule,
Radosław Kawęcki (KS Korner Zielona Góra) zdobył srebrny medal na 200 metrów stylem
grzbietowym, ustępując w finale tylko Rosjaninowi Stanisławowi Doniecowi.
Radosław Kawęcki uzyskał czas 1:49.13, gorszy o 0.11 sekundy od należącego do niego
rekordu kraju (1:49.02), jaki ustanowił 14 listopada br. w Szczecinie, podczas mityngu z cyklu
Grand Prix Polski.
Stanisław Doniec – czasem 1:48.62 ustanowił rekord mistrzostw.
Nie powiodło się w finale 200 metrów stylem zmiennym Łukaszowi Wójtowi (EOSC
Offenbach), który wyrównał swój rekord Polski pokonując ten dystans w czasie 1:54.81, ale
dało mu to dopiero dziewiąte miejsce w stawce. Zwyciężył Austriak Markus Rogan, który
wynikiem 1:51.72 odebrał rekord Europy Laszlo Csehowi. Węgier na mecie zameldował się
dopiero na siódmej pozycji.
W eliminacjach rekord Polski na dystansie 100 metrów stylem dowolnym ustanowiła
Katarzyna Wilk (MKS Jordan) – 53.14. Poprzedni od dwóch tygodni i mistrzostw Polski w
Gorzowie Wlkp. także należał do niej, ale był gorszy o 0.38 sekundy.
Poprzednie ME na krótkim basenie – w 2008 roku w Rijece – nie były dla Polaków udane.
Startująca w okrojonym składzie (czołowi pływacy wypoczywali po igrzyskach olimpijskich)
drużyna mogła się pochwalić tylko jednym medalem – brąz wywalczył Łukasz Wójt w wyścigu
na 400 metrów stylem zmiennym (4:05.13 – rekord kraju).