Scenariusz zajęć Temat: Planujemy wakacje

Transkrypt

Scenariusz zajęć Temat: Planujemy wakacje
Scenariusz zajęć
I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna
Temat: Planujemy wakacje
Treści kształcenia:
7) rozwiązuje zadania tekstowe wymagające wykonania jednego działania (w tym zadania na
porównywanie różnicowe, ale bez porównywania ilorazowego).
Dodatkowe:
Edukacja matematyczna
3) porównuje dwie dowolne liczby w zakresie 1000 (słownie i z użyciem znaków <, >, =).
4) dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych); sprawdza
wyniki odejmowania za pomocą dodawania.
8) wykonuje łatwe obliczenia pieniężne (cena, ilość, wartość) i radzi sobie w sytuacjach
codziennych wymagających takich umiejętności.
Edukacja społeczna
2) identyfikuje się ze swoją rodziną i jej tradycjami; podejmuje obowiązki domowe i rzetelnie
je wypełnia; rozumie, co to jest sytuacja ekonomiczna rodziny, i wie, że trzeba do niej
dostosować swe oczekiwania.
Cele operacyjne:
Uczeń:
● Porównuje liczby w zakresie 1000,
● Dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100,
● Sprawdza wyniki dodawania za pomocą odejmowania,
● Rozwiązuje zadania tekstowe na porównywanie różnicowe.
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Rozwiązuje zadania tekstowe,
● Dokonuje łatwych obliczeń pieniężnych,
● Umie wybrać korzystniejszą ofertę cenową,
● Planuje wydatki związane z wyjazdem,
● Współpracuje w grupie w celu jak najlepszego wykonania zadania.
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
●
Porozumiewanie się w języku ojczystym,
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
Kompetencje informatyczne,
Umiejętność uczenia się.
1
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
Tablica,
Zasoby multimedialne: karta pracy („Jaś Wszędobylski jedzie na wakacje”),
interaktywna pomoc dla nauczyciela („Pamiątki z wakacji”),
Tablica interaktywna, komputer, smartfon,
Plecak, zadania na kartonikach dla każdej grupy.
Metody nauczania:
●
●
●
Praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe,
Problemowe: dyskusja,
Programowane: z użyciem komputera.
Formy pracy:
●
●
●
Zbiorowa jednolita,
Indywidualna jednolita,
Grupowa jednolita.
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Prowadzący przed zajęciami zapisuje na tablicy treść zadania:
„Oblicz działania, wpisz odpowiednie litery w ponumerowane pola, a poznasz hasło”.
31+7 =
N
60+18 =
K
69–5 =
Y
80+11 =
J
25+25 =
E
15+8 =
P
90–7 =
A
22+22 =
J
28+4 =
A
49+6 =
M
31–4 =
L
37+30 =
W
50+21 =
A
39+2 =
U
89–1 =
C
89+10 =
E
23
27
32
38
41
44
50
55
64
67
71
78
83
88
91
99
P
Hasło: „Planujemy wakacje”.
Etap wstępny
Nauczyciel wita dzieci i proponuje im rozgrzewkę rachunkową. Rozwiązanie zadania
z tablicy będzie jednocześnie tematem zajęć.
Następnie prowadzący inicjuje rozmowę i zadaje pytania:
● Co to znaczy coś planować?
● Jak można zaplanować wakacje?
● W jaki sposób umiejętności matematyczne przydadzą się w planowaniu wakacji?
Zwraca uwagę na obliczanie kalendarzowe, kosztów podróży, cen produktów potrzebnych
na wyjazd itp.
2
Etap realizacji
Klasa zostaje podzielona na grupy. Każdy uczeń otrzymuje kartę pracy z zasobów
multimedialnych. Dzieci dokonują w grupach analizy zadania, wspólnie ustalają dane
i szukane oraz wykonują obliczenia. Następnie zgłaszają gotowość do przedstawienia
wyników. Nauczyciel zapisuje je na tablicy, a uczniowie na kartach pracy. Odpowiadają na
pytanie, co jeszcze oprócz ceny należy wziąć pod uwagę przy wyborze oferty.
W kolejnym etapie przedstawiciele każdej grupy losują z plecaka zadania dla swoich
kolegów.
Przykładowe zadania:
1. Tata kupił Tomkowi okulary do nurkowania i płetwy. Okulary kosztowały 26 zł,
a płetwy były o 6 zł droższe. Ile kosztowały płetwy? Ile razem tata zapłacił za zakupy?
2. Dzieci jadą na kolonie autobusem. W autobusie jest 23 chłopców. Dziewczynek
jest o 6 mniej niż chłopców. Ile dziewczynek jedzie w tym autobusie? Ile dzieci jedzie
razem na kolonie?
3. Rodzice zważyli Jacka przed wyjazdem na kolonie. Chłopiec ważył 32 kg. Potem
Jacek stanął na wadze razem z plecakiem i waga pokazała 39 kg. Ile ważył plecak?
4. Mama kupiła Antkowi przed wyjazdem nowe trampki i czapkę z daszkiem. Trampki
kosztowały 43 zł, a czapka była o 8 zł tańsza. Ile kosztowała czapka? Ile mama Antka
zapłaciła w sumie za zakupy?
5. Agata zaoszczędziła na kolonie 56 zł, a Paweł o 15 zł mniej. Ile pieniędzy ma Paweł?
Dzieci rozwiązują zadania w grupach, następnie każda grupa prezentuje swoje zadanie.
Pozostali uczniowie uważnie słuchają i sprawdzają poprawność obliczeń. Nauczyciel zwraca
uwagę na sprawdzanie odejmowania za pomocą dodawania.
Prowadzący zajęcia zaprasza dzieci do rozwiązania zadań przygotowanych za pomocą
ćwiczenia interaktywnego dla nauczycieli z zasobów multimedialnych (nauczyciel tworzy przy
tym materiale dowolne zadania z treścią; od niego zależy liczba zadań, stopień trudności,
czas na nie przeznaczony). Uczniowie mogą je wykonywać w grupach lub indywidualnie.
Etap końcowy
Na zakończenie zajęć nauczyciel pyta, w jakich okolicznościach na wakacjach może się
przydać matematyka (np. wydawanie kieszonkowego), co zrobić, żeby nie zapomnieć
o zabraniu potrzebnych rzeczy (listę rzeczy do spakowania), kiedy ta lista przyda się
ponownie (przy pakowaniu przed powrotem).
Słowa kluczowe:
koszt, cena, biuro podróży, plecak, dodawanie, odejmowanie, zadanie tekstowe, planowanie
wydatków
3