Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?

Transkrypt

Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?
Opracowała i przeprowadziła
Małgorzata Matysiak – Murat
KONSPEKT
Data: 15.12.2005r.
Grupa wiekowa: 4-5 latki
Temat: „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?”- zabawy dydaktyczne
Cele zajęć:
1. Wdrażanie dzieci do uważnego słuchania tekstu mówionego.
2. Doskonalenie umiejętności wypowiadania się w sposób jasny i zwięzły
na określony temat.
3. Wzbogacenie wiadomości dzieci na temat tradycji i zwyczajów
bożonarodzeniowych.
4. Wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z muzyką.
5. Różnicowanie, porównywanie i nazywanie wielkości przedmiotów
według wzrastającej liczby ich elementów. Operowanie określeniami:
mały – większy – największy.
6. Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej, logicznego myślenia
poprzez dobieranie prezentu do odpowiedniej choinki.
7. Utrwalenie kształtów i nazw poznanych figur geometrycznych: trójkąt,
koło, kwadrat – czterolatki; trójkąt, koło, kwadrat, prostokąt
pięciolatki.
8. Zapoznanie z techniką wykonywania pracy – łączenie papieru
z włóczką.
9. Doskonalenie umiejętności posługiwania się nożyczkami.
Metody nauczania:
Podające – opowiadanie, objaśnienie
Poszukujące – rozmowa, pytania, odpowiedzi
Ekspresyjna – taniec przy muzyce
Praktycznego działania – zabawy dydaktyczne
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
- opowiadanie A. Galica pt. „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie”,
- dzwoneczek, figurka aniołka, sylwety choinek, prezenty,
- kaseta magnetofonowa z nagraniem piosenki „My jesteśmy
choineczki,
- zagadki, gwiazdki, puzzle,
- sylwety aniołka, włóczka, klej, nożyczki.
1
Przebieg zajęć
Zabawa na powitanie: „Wszyscy są...”
1. Słuchanie utworu A. Galica „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?”
Pewnej ciemnej nocy, kiedy padał gęsty, biały śnieg, z nieba na
ziemię wędrował mały Aniołek i niósł w ręce złoty dzwoneczek. Hop, hop,
hop, hop – przeskakiwał Aniołek z płatka na płatek, aż znalazł się na
ziemi.
Spotkał go szary, pręgowany Kocur, który właśnie wyszedł na
spacer.
- Co ty tu robisz? spytał Kocur Aniołka.
- Jak to co? Idę, żeby przypomnieć wszystkim, że są święta Bożego
Narodzenia – odparł Anioł – będę głośno dzwonił moim
dzwoneczkiem.
- A komu potrzebne są święta Bożego Narodzenia? – mruknął niechętnie
Kot.
- Nie wiesz komu? – zdziwił się Aniołek i zadzwonił dzwoneczkiem.
- Wszystkim! Wszystkim potrzebne jest Boże Narodzenie – i znowu
zadzwonił.
- Wszystkim – prychnął kocur. – Wszystkim, to znaczy komu?
- Och – westchnął Aniołek i usiadł na zaśnieżonym płocie – to długa
historia.
Święta Bożego Narodzenia potrzebne są choince, żeby mogła ubrać się
w kolorowe bombki, i gwiazdkom, żeby mogły wyrosnąć na czubku
choinek.
- I komu jeszcze? – zapytał zaciekawiony Kot.
- Jeszcze? – Aniołek zastanowił się chwilkę – Boże Narodzenie
potrzebne jest mamusi, żeby ubrała się w najpiękniejszą sukienkę,
i tatusiowi, żeby pokazał jaki jest mocny i przyniósł do domu
największą choinkę, i dzieciom, które czekają na prezenty.
- I jeszcze? – dopytywał się Kot. – Po co jeszcze są te święta?
- Jeszcze po to – odparł Aniołek – żeby wszyscy spróbowali jak smakuje
biały, wigilijny opłatek i żeby zaśpiewali kolędę:
Chwała na wysokości,
chwała na wysokości,
a pokój na ziemi.
- Tak zamruczał Kot – teraz już wiem, po co jest Boże Narodzenie.
A Aniołek powędrował dalej, głośno dzwoniąc swoim dzwoneczkiem.
2. Omówienie treści utworu ze szczególnym zwróceniem uwagi na temat:
Co robimy w święta Bożego Narodzenia? Z kim się spotykamy?
2
3.
4.
5.
6.
7.
Rozmowa na temat polskich tradycji bożonarodzeniowych.
Zabawa ruchowa: „Chodź gwiazdeczko”.
„Prezenty”- zabawa dydaktyczna.
Na tablicy umieszczone są sylwety choinek oznaczone figurami
geometrycznymi. Dzieci układają choinki od najmniejszej do największej
(3 choinki), przeliczają i dzielą wyraz „choinka” na sylaby. Następnie
szukają ukrytych w sali prezentów. Zadaniem dziecka jest dopasowanie
prezentu do odpowiedniej choinki (prezenty są różnej wielkości
w kształcie figur geometrycznych).
Nauczyciel zadaje pytania:
- Ile prezentów jest pod pierwszą, drugą, trzecią choinką?
Nauczyciel umieszcza na tablicy czwartą choinkę (oznaczoną
prostokątami)- dzieci przeliczają prezenty.
- Pokaż choinkę, pod którą jest np. dwa prezenty.
- Pod którą choinką jest najwięcej prezentów?
- Pod którą choinką jest najmniej prezentów?
- Wskaż trzecią choinkę itp.
Zabawa ruchowa przy piosence „My jesteśmy choineczki”.
Zabawa – „Czarodziejskie pudełko”.
W pudełku znajdują się zadania do wykonania: zagadki, segregowanie
gwiazdek od najmniejszej do największej, puzzle wykonane z kartki
świątecznej.
Zagadki:
Przywieźli ją z lasu,
Pięknie przystroili.
Teraz będzie z nami.
By święta umilić. (choinka)
Co to są za gwiazdki,
odpowiedzcie śmiało,
które stroją ziemię
w sukieneczkę białą? (płatki śniegu)
W dzień ich nie ujrzysz,
chociaż są nad nami,
można je zobaczyć nocą, wieczorami. (gwiazdy)
8. Praca plastyczna.
Wykonanie kartek świątecznych z aniołkiem – przyklejanie wyciętych
elementów sylwety anioła z błyszczącego papieru (czterolatki),
samodzielne wycinanie elementów (pięciolatki). Doklejanie aniołkowi
włosów z włóczki.
9. Ewaluacja zajęć:
Dzieci, którym zajęcia się podobały zawieszają cukierki na choince.
3
A. Galica „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?”
Pewnej ciemnej nocy, kiedy padał gęsty, biały śnieg, z nieba na ziemię
wędrował mały Aniołek i niósł w ręce złoty dzwoneczek. Hop, hop, hop,
hop – przeskakiwał Aniołek z płatka na płatek, aż znalazł się na ziemi.
Spotkał go szary, pręgowany Kocur, który właśnie wyszedł na
spacer.
- Co ty tu robisz? spytał Kocur Aniołka.
- Jak to co? Idę, żeby przypomnieć wszystkim, że są święta Bożego
Narodzenia – odparł Anioł – będę głośno dzwonił moim
dzwoneczkiem.
- A komu potrzebne są święta Bożego Narodzenia? – mruknął niechętnie
Kot.
- Nie wiesz komu? – zdziwił się Aniołek i zadzwonił dzwoneczkiem.
- Wszystkim! Wszystkim potrzebne jest Boże Narodzenie – i znowu
zadzwonił.
- Wszystkim – prychnął kocur. – Wszystkim, to znaczy komu?
- Och – westchnął Aniołek i usiadł na zaśnieżonym płocie – to długa
historia.
Święta Bożego Narodzenia potrzebne są choince, żeby mogła ubrać się
w kolorowe bombki, i gwiazdkom, żeby mogły wyrosnąć na czubku
choinek.
- I komu jeszcze? – zapytał zaciekawiony Kot.
- Jeszcze? – Aniołek zastanowił się chwilkę – Boże Narodzenie
potrzebne jest mamusi, żeby ubrała się w najpiękniejszą sukienkę,
i tatusiowi, żeby pokazał jaki jest mocny i przyniósł do domu
największą choinkę, i dzieciom, które czekają na prezenty.
- I jeszcze? – dopytywał się Kot. – Po co jeszcze są te święta?
- Jeszcze po to – odparł Aniołek – żeby wszyscy spróbowali jak smakuje
biały, wigilijny opłatek i żeby zaśpiewali kolędę:
Chwała na wysokości,
chwała na wysokości,
a pokój na ziemi.
- Tak zamruczał Kot – teraz już wiem, po co jest Boże Narodzenie.
A Aniołek powędrował dalej, głośno dzwoniąc swoim dzwoneczkiem.
4
Opracowała i przeprowadziła
Małgorzata Matysiak – Murat
KONSPEKT
Data: 15.12.2005r.
Grupa wiekowa: 4-5 latki
Temat: „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?”- zabawy dydaktyczne
Cele zajęć:
10.Wdrażanie dzieci do uważnego słuchania tekstu mówionego.
11.Doskonalenie umiejętności wypowiadania się w sposób jasny i zwięzły
na określony temat.
12.Wzbogacenie wiadomości dzieci na temat tradycji i zwyczajów
bożonarodzeniowych.
13.Wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z muzyką.
5
14.Różnicowanie, porównywanie i nazywanie wielkości przedmiotów
według wzrastającej liczby ich elementów. Operowanie określeniami:
mały – większy – największy.
15. Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej, logicznego myślenia
poprzez dobieranie prezentu do odpowiedniej choinki.
16.Utrwalenie kształtów i nazw poznanych figur geometrycznych: trójkąt,
koło, kwadrat – czterolatki; trójkąt, koło, kwadrat, prostokąt
pięciolatki.
17.Zapoznanie z techniką wykonywania pracy – łączenie papieru
z włóczką.
18.Doskonalenie umiejętności posługiwania się nożyczkami.
Metody nauczania:
Podające – opowiadanie, objaśnienie
Poszukujące – rozmowa, pytania, odpowiedzi
Ekspresyjna – taniec przy muzyce
Praktycznego działania – zabawy dydaktyczne
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
- opowiadanie A. Galica pt. „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie”,
- sylwety choinek, prezenty, dzwoneczek, figurka aniołka,
- kaseta magnetofonowa z nagraniem piosenki „My jesteśmy
choineczki”,
- zagadki, gwiazdki, puzzle,
- sylwety aniołka, włóczka, klej, nożyczki.
6