Scenariusz zajęć "BAŚNIE ANDERSENA" (dokument PDF)

Transkrypt

Scenariusz zajęć "BAŚNIE ANDERSENA" (dokument PDF)
Agnieszka Podgórska
Szkoła Podstawowa
Im. Jana Brzechwy
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE DRUGIEJ
Zagadnienia z podstawy programowej:
•
Opowiadanie i opisywanie
•
Czytanie głośne tekstów
•
Pisanie opowiadania
•
Mierzenie długości
•
Działania arytmetyczne – mnoŜenie i dzielenie
•
Działalność plastyczna uczniów w róŜnych materiałach
•
Śpiew, gra na instrumentach perkusyjnych
•
Ćwiczenia fizyczne korygujące postawę ciała
•
Przestrzeganie reguł w zabawach ruchowych
Zagadnienia z planu wynikowego:
•
Zdobywanie wiedzy i umiejętności
•
Kształtowanie nawyków poprawności ortograficznej
•
Rozwijanie sprawności umysłowych
Temat modułu: BAŚNIE ANDERSENA
Czas trwania: TRZY DNI
Tematy dnia: Dzień pierwszy: Dlaczego chcemy być piękni?
Dzień drugi: Przygody Calineczki
Dzień trzeci: Baśniowa wyobraźnia
CELE OPERACYJNE
UCZEŃ:
1. wykazuje się znajomością lektur
2. układa opowiadanie wg planu
3. stosuje poznane części mowy w ćwiczeniach
4. stosuje zasadę pisowni „rz” po spółgłoskach
5. wykonuje działania mnoŜenia i dzielenia w zakresie 100;
6. rozwiązuje zadania z treścią
7. mierzy i rysuje odcinki przy pomocy linijki o danej długości
8. wykonuje estetyczną pracę plastyczną – wyklejankę,
9. lepi z plasteliny postać podanej wielkości
10. śpiewa poznaną piosenkę, gra na instrumentach perkusyjnych do piosenki
11. wykonuje ćwiczenia fizyczne korygujące postawę ciała
12. przestrzega reguł i zasad w zabawach ruchowych
Metody pracy: praca z ksiąŜką, ćwiczenia praktyczne, eksponująca, pogadanka, ekspresja
muzyczna,
Formy pracy: indywidualna - jednolita i zróŜnicowana, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: lektury „Calineczka” i „Brzydkie kaczątko”, test sprawdzający
znajomość lektury, zeszyty w linie i w kratkę, szary papier, pisaki, tablica, krzyŜówki, karty
pracy z kolejnością wydarzeń, karty pracy z zadaniami z treścią, wycinanki, plastelina,
skorupki od orzechów włoskich.
Dzień pierwszy: Dlaczego chcemy być piękni?
1. Test sprawdzający znajomość lektury „Calineczki” i „Brzydkiego kaczątka” (zał.1)
2. Uzupełnianie informacji o lekturze „Brzydkie kaczątko” w zeszycie: tytuł, autor,
główny bohater, inne postacie
3. Uporządkowanie wydarzeń w baśni, wpisując obok właściwe cyfry i wklejając do
zeszytu. (zał.2)
4. Opowiadanie baśni według planu wydarzeń
5. Praca plastyczna – wyklejanie ilustracji z baśni kawałkami kolorowego papieru lub
kuleczkami z bibuły.
6. MnoŜenie i dzielenie – rozwiązywanie zadań z treścią.
W domu: Nauczę się opowiadać baśń wg planu wydarzeń. RozwiąŜę zadania z treścią.
Dzień drugi: Przygody Calineczki
1. Uzupełnianie informacji o lekturze „Calineczka” w zeszycie: tytuł, autor, główny
bohater, inne postacie
2. Uporządkowanie wydarzeń w baśni, wpisując obok właściwe cyfry i wklejając do
zeszytu. (zał.3)
3. Jacy byli bohaterowie lektury? Łączenie rzeczowników z wybranymi przymiotnikami
na arkuszu szarego papieru przypiętego do tablicy. Przepisanie do zeszytu.
mała
piękna
uczony
Odrobinka
kret
gościnna
stary
ropucha
dobra
miła
szkaradna
mysz
skąpy
pracowita
wdzięczna
król
elfów
jaskółka
bogaty
stara
wesoły
piękny
4. Rysowanie odcinków o danej długości przy pomocy linijki w zeszycie do ed.
matematycznej. Wcześniej zastanowienie się, ile cm mogła mieć Calineczka, skoro
mieściła się w skorupce orzecha włoskiego. Ustalenie miary – 2cm. Rysowanie
kolejnych odcinków na podstawie zadań tekstowych typu „tyle razy dłuŜsza” :
•
Igła sosnowa jest 3 razy dłuŜsza od Calineczki. Ile ma centymetrów?
•
Jaskółka jest 6 razy większa od Calineczki. Ile ma centymetrów?
•
Stokrotki były 4 razy wyŜsze od Calineczki. Ile miały centymetrów?
•
Mysz miała ogon 5 razy dłuŜszy od Calineczki. Ile miał centymetrów?
Zapisanie działania i narysowanie odcinka odpowiadającego wynikowi.
5. Praca techniczna: wykonanie Calineczki o określonej wysokości – 2cm z plasteliny w
kołysce z orzecha włoskiego.
6. Nauka piosenki: „Wiosna kwitnie wkoło”
W domu: Karta pracy z zadaniami na mnoŜenie i dzielenie w zakresie 100.
Dzień trzeci: Baśniowa wyobraźnia
1. Rozwiązanie krzyŜówki dotyczącej omawianych lektur (zał.4)
2. Pisownia wyrazów z „rz” po spółgłoskach – ćwiczenia
3. Utrwalanie piosenki
4. Wymyślanie dalszych przygód bohaterów lektur na podstawie podanego słownictwa
(zapisanego na duŜym arkuszu papieru oraz na kartkach dla kaŜdego ucznia) z
zachowaniem kolejności pisania opowiadania.
Wstęp do wydarzenia: pewnego dnia, postanowili, pojechali, wybrali się wybrał się,
pofrunął, podróŜ, góry, w odwiedziny, odszukać kobietę, poszukać miejsca, załoŜyć
gniazdo
Przebieg wydarzenia: szumiały drzewa, było przyjemnie, nagle, ujrzał, ujrzeli,
zatrzymali się, ucieszyli się, długo rozmawiali, znaleźli miejsce, zbudowali gniazdo,
wspominali, byli wzruszeni, zaprosili do siebie, wysiadywali jaja, opiekowali się
pisklętami
Zakończenie wydarzenia: zapamiętali wyprawę, długo wspominali przygody,
wyruszyli z dziećmi, byli szczęśliwi, będą się spotykać, mieli miłe wspomnienia
5. Doskonalenie sprawności rachunkowej w mnoŜeniu i dzieleniu w zakresie 100 –
rozwiązywanie zadań z treścią
W domu: UłoŜę i napiszę opowiadanie o dalszych losach wybranego bohatera. Konrad:
napiszę trzy zdania na temat wybranego bohatera. Patryk: napiszę po 5 wyrazów
opisujących Calineczkę i brzydkie kaczątko.
Zał.1
Test sprawdzający znajomość lektury – Baśnie Andersena
1. Autorem baśni „Calineczka” i „Brzydkie kaczątko” jest:
a) Hans Christian Andersen
b) Jan Brzechwa
c) Bracia Grimm
2. Co wyrosło z brzydkiego kaczątka:
a) indyk,
b) łabędź,
c) królewna.
3. Skąd wzięła się Calineczka:
a) z muszelki,
b) z ziarnka grochu,
c) z ziarnka jęczmienia.
4. Kto pierwszy porwał Calineczkę:
a) ropucha,
b) chrabąszcz,
c) motyl.
5. Brzydkie kaczątko opuściło wioskę, poniewaŜ:
a) wszyscy mu dokuczali,
b) chciało zobaczyć świat,
c) zakochało się.
6. Z jakiej baśni pochodzi następujący fragment: "Kaczki je dziobały, kury szczypały, a
dziewczyna która karmiła kopała je nogami":
a) Calineczka,
b) Brzydkie kaczątko,
c) Królowa Śniegu.
7. Jakiego koloru były płatki tulipana, z którego wyrosła Calineczka:
a) czerwono-Ŝółte,
b) czerwono-białe,
c) Ŝółto-białe.
8. Kogo poślubiła Calineczka:
a) księcia elfów,
b) ropuchę,
c) kreta.
9. Które zdanie jest zgodne z prawdą?
a) baśnie opowiadają o prawdziwych wydarzeniach, o ludziach, których dobrze znamy i
codziennie spotykamy
b) w baśniach znajdujemy wiele cennych informacji na temat historii róŜnych krajów
c) baśnie to piękne opowieści, które rozbudzają naszą wyobraźnię i przenoszą nas w
świat fantazji
Zał.2
Znęcanie się nad kaczątkiem na podwórku
Nadejście zimy
Pierwsza kąpiel w stawie
Ucieczka kaczątka z podwórka
Spotkanie łabędzi
Wyklucie się z jajka
Nadejście wiosny
W chacie u kobiety z kurą i kotem
Szczęśliwe zakończenie
W chacie wieśniaka
Wielkie polowanie
Zał.3
Porwanie przez ropuchę
Przygotowania do ślubu z kretem
Narodziny Calineczki
Spotkanie z królem elfów
Szczęśliwe Ŝycie dziewczynki u dobrej kobiety
Pobyt u polnej myszy
Szczęśliwe zakończenie przygód Calineczki
PodróŜ na listku lilii wodnej
Odlot Calineczki z jaskółką
Samotne Ŝycie Calineczki w lesie i na polu
Opieka nad jaskółką
Zał.4
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
1. RPUOCHA
2. KERT
3. MSZY
4. MYTOL
5. GISĘ
6. ORADOINBK
7. ŁABĘDŹ
8. JOKAJ