Publiczna Szkoła Podstawowa w Cieślach. Temat zajęć: Określanie

Transkrypt

Publiczna Szkoła Podstawowa w Cieślach. Temat zajęć: Określanie
Projekt „Zostań przyjacielem wody” finansowany
ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw
Obywatelskich.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Cieślach.
Temat zajęć: Określanie właściwości wody oraz poznawanie roślin i zwierząt
wodnych.
Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV
Cele lekcji:
Uczeń potrafi:
 wymienić elementy antropogeniczne stworzone przez człowieka
 opisać zbiornik wodny
 wymienić roślinność i zwierzęta występujące w zbiornikach
Pomoce - słoik, próbówka, wskaźnik odczynu i twardości wody.
Metody – metoda badawcza
Przebieg zajęć
1. Określ rodzaj zbiornika wodnego:
a) naturalny zbiornik wodny
b) sztuczny zbiornik wodny
2. Badanie odczynu wody – wypłucz słoik wodą ze stawu, następnie nalej do
niego trochę wody z pobranej próbki
- badanie pH wody
- porównywanie próbki ze skalą barw pH
- zapis obserwacji
3. Badanie twardości wody – wypłucz słoik wodą ze stawu, następnie nalej do
niego trochę wody z pobranej próbki
- pomiar twardości wody
- porównanie barwy na wskaźniku ze skala na palecie barw
- zakwalifikowanie wodę wg skali twardości
4. Określenie czystości wody za pomocą zwierząt roślin jako wskaźników.
- na podstawie znalezionych przedstawicieli fauny i flory określanie stopnia czystości
wód powierzchniowych.
- zapis obserwacji
5. Podsumowanie zajęć w klasie, przedstawienie wyników pomiarów i
obserwacji wody w stawie.

Podobne dokumenty