Scenariusz lekcji języka niemieckiego dla klasy II gimnazjum

Transkrypt

Scenariusz lekcji języka niemieckiego dla klasy II gimnazjum
SCENARIUSZ LEKCJI Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
DATA: 09.02.2016 r.
KLASA: 2c/ zajęcia dodatkowe ICT
NAUCZYCIEL PROWADZĄCY LEKCJĘ: Agnieszka Glińska
TEMAT: : „Wie schmeckt’s?
Cele:
Cel ogólny : utrwalenie słownictwa związanego z produktami spożywczymi.
Cele szczegółowe jednostki lekcyjnej:
1. Utrwalenie słownictwa związanego z produktami spożywczymi
2. Rozszerzenie i utrwalenie słownictwa związanego z zachowaniem się w restauracji,
Zapamiętanie min. wyrażeń: Czego pani sobie życzy? Czego się pani napije? Czy coś
jeszcze? Jest pyszne.., zamawiam…
3. Aktywizacja uczniów do kreatywnej pracy ze słownictwem poprzez wprowadzenie
ćwiczeń min. na rozumienie ze słuchu przy użyciu filmu DVD „Treffpunkt Berlin”
PRZEBIEG LEKCJI
I. Faza wstępna
1. Po powitaniu uczniów i sprawdzeniu obecności nauczyciel nawiązuje do tematu
związanego ze słownictwem –jedzenie i picie
II. Wprowadzenie
1. Nauczyciel prosi o zapisanie tematu i objaśnia czym będziemy zajmować się na lekcji
2. W ramach rozgrzewki językowej nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie słownictwa
(podaje cele lekcji, prosi o przypomnienie imion przyjaciół serialu „Treffpunkt Berlin”)
3. Uczniowie przed obejrzeniem 6 odcinka serialu „Treffpunkt Berlin” otrzymują od
nauczyciela kserokopie ćwiczeń. Oglądają streszczenie 5 odcinka, nauczyciel prosi jednego z
uczniów o ponowne streszczenie tego odcinka, tym razem w języku polskim. Uczniowie
oglądają odcinek 6, zapamiętując najważniejsze informacje powiązane z tematem.
III. Faza ćwiczeń
1. Nauczyciel prosi o uzupełnienie ćwiczenia (zakreśl poprawną odpowiedź) następnie
sprawdza je razem z uczniami pytając poszczególnych uczniów
2. Uczniowie rozwiązują kolejne zadanie na kserokopiach (tekst na uzupełnienie luk),
nauczyciel wspólnie z uczniami sprawdza rozwiązane zadanie.
3. Uczniowie pracują w parach. Nauczyciel rozdaje rozsypankę wyrazową- dialog w
restauracji. Zadaniem uczniów jest ułożyć odpowiednio dialog, tak aby miał sens. (nauczyciel
podchodzi do uczniów i sprawdza jak pracują. Uczniowie, którzy ułożą dialog mają za
zadanie przećwiczyć go między sobą. Na zakończenie ćwiczenia nauczyciel prosi jedną parę
o przeczytanie dialogu na głos)
4. Nauczyciel zadaje pracę domową- prosi u ułożenie dialogu w restauracji i zaprezentowanie
go na następnej lekcji, na forum klasy przy użyciu rekwizytów.
IV. Podsumowanie
1. Nauczyciel przechodzi do podsumowania lekcji. Pyta uczniów czym zajmowali się na
dzisiejszych zajęciach, określa również jakie umiejętności uczniowie powinni mieć już
opanowane. Sprawdza co zapamiętali uczniowie poprzez ćwiczenia zaprezentowane na
tablicy multimedialnej.
2. Ocenia pracę uczniów na lekcji, nagradzając ich plusami
Opracowanie: Agnieszka Glińska