Materiał przygotowany przez Fundację

Transkrypt

Materiał przygotowany przez Fundację
Materiał przygotowany przez Fundację Ekologiczną „Zielona Akcja”
www.ZielonaAkcja.pl
„Park Miejski w Przemkowie”
Scenariusz opracowała: Elżbieta Terlikowska, - Zespół SzkolnoPrzedszkolny Nr1 w Przemkowie, 59-170 Przemków, ul. Kościuszki 6b.
Grupa wiekowa:
klasy I-III, IV-VI
ORGANIZACJA ZAJĘĆ
Czas trwania: 3 godz.
Cele:
• ogólny:
Kształtowanie postaw właściwego zachowania się w środowisku naturalnym.
Poznanie historii parku oraz przyczyn zróżnicowania gatunkowego.
• operacyjne:
Wiadomości:
podaje przykłady roślin i zwierząt żyjących w runie, podszycie i koronie
drzew parku,
wymienia roślinny nienaturalnie występujące na tym obszarze,
wyjaśnia przyczynę występowania niektórych drzew na obszarze parku,
formułuje zasady zachowania się w parku.
Umiejętności:
rozpoznaje niektóre gatunki żyjących tam roślin i zwierząt,
rozpoznaje gatunki drzew nienaturalnie występujące w obrębie parku,
wyjaśnia znaczenia wyrażenia „płuca miasta”,
charakteryzuje park jako środowisko życia wielu organizmów,
przeprowadza obserwacje roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku,
analizuje zagrożenia poznanego parku.
Postawy:
współpracuje w grupie,
uzasadnia potrzebę ochrony roślin,(im starsze drzewo tym więcej tlenu
wytwarza),
wykazuje zainteresowanie omawianymi zagadnieniami,
podejmuje aktywne działania na rzecz ochrony środowiska,
przestrzega zasad bezpieczeństwa w czasie zajęć.
Metody:
słowne (pogadanka),
obserwacyjne (obserwacja naturalnych okazów).
PRZEBIEG ZAJĘĆ
• Przebieg wycieczki:
1. Czynności organizacyjne (przypomnienie uczniom podstawowych zasad
bezpieczeństwa w czasie trwania wycieczki).
2. Zapoznanie uczniów z celami zajęć terenowych.
3. Krótka pogadanka na temat wpływu działalności człowieka na stan
środowiska parku i pojawienia się gatunków drzew nie występujących
naturalnie na tym terenie. Ogólna informacja na temat dawnych właścicieli
Przemkowa
Materiał opublikowany dzięki wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw
Obywatelskich z projektu „Edukator Dziedzictwa Regionu” realizowanego przez Fundację Ekologiczną „Zielona
Akcja” wraz z Partnerami projektu.
Materiał przygotowany przez Fundację Ekologiczną „Zielona Akcja”
www.ZielonaAkcja.pl
i założycieli parku przypałacowego oraz wydarzeń związanych
z parkiem.(załącznik nr 1).
4. Podział uczniów na grupy 6-osobowe. (oznaczanie gatunków drzew,
krzewów, roślin występujących w runie).
5. Rozdanie uczniom kart pracy (instrukcja do ćwiczeń nr 2,3,5,6) .
6. Wyjaśnienie poleceń zawartych w kartach pracy.
7. Praca uczniów w grupach wg instrukcji.
• Praca domowa:
1. Przygotowanie zielników z zebranych szczątków roślin.
• Podsumowanie wycieczki:
1. Analiza pracy grupy – wnioski.
2. Ocena pracy i zachowania grup.
3. Uporządkowanie miejsca zajęć.
4. Powrót do szkoły.
Hasło programowe: Ląd jako środowisko życia
Miejsce: park miejski
Forma organizacji: grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
• instrukcje do ćwiczeń (jedna na grupę),
• klucze, atlasy, przewodniki z fotografiami, ilustracjami i rysunkami organizmów
leśnych,
• przybory do pisania,
• podręcznik.
Praca domowa:
• Przygotowanie zielników z zebranych szczątków roślin.
Podsumowanie wycieczki:
•
•
•
•
Analiza pracy grupy – wnioski.
Ocena pracy i zachowania grup.
Uporządkowanie miejsca zajęć.
Powrót do szkoły.
Wszystkie materiały dostępne na stronie: www.zsp1przemkow.neostrada.pl
Materiał opublikowany dzięki wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw
Obywatelskich z projektu „Edukator Dziedzictwa Regionu” realizowanego przez Fundację Ekologiczną „Zielona
Akcja” wraz z Partnerami projektu.