Scenariusz lekcji matematyki w klasie piątej szkoły podstawowej

Transkrypt

Scenariusz lekcji matematyki w klasie piątej szkoły podstawowej
mgr Anna Kwapisz - Zajączkowska
Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie
Scenariusz lekcji matematyki
w klasie piątej szkoły podstawowej
Temat zajęć : Różne sposoby zapisywania długości i masy
Cele lekcji :
Uczeń zna i rozumie zasady przeliczania jednostek długości i masy. Rozumie ważność
posiadania i rozwijania tej umiejętności
Metody pracy z uczniami : pytania nauczyciela, dyskusja, prezentacja, gra dydaktyczna
Formy pracy z uczniami : praca indywidualna, praca w parach, praca z całą klasą
Środki dydaktyczne :
−
−
−
−
karta pracy ucznia
kartki z ćwiczeniami wprowadzającymi - samochód i zwierzęta
kolorowe kartki z wydrukowanymi jednostkami masy i długości
magnesy
Przebieg lekcji :
I.
Część początkowa (10 min)
1.
Czynności porządkowe i mobilizacja klasy
2.
Wprowadzenie do tematu lekcji - prezentacja zadań - wymiary
samochodu i ciężar zwierząt - karta nr 1 i nr 2
3.
Podanie tematu lekcji
4.
Podanie celów lekcji – na które treści będziemy zwracać szczególną
uwagę ?
II.
Część zasadnicza (30 min)
1.
Prezentacja sposobu przeliczania jednostek walutowych - złotówki i
grosze, pytania nauczyciela - praca wspólna nad zadaniami - karta
pracy 3
2.
Prezentacja sposobów przeliczania jednostek długości, pytania
nauczyciela - praca wspólna nad zadaniami - karta pracy 3
3.
Prezentacja sposobów przeliczania jednostek masy, pytania
nauczyciela - praca wspólna nad zadaniami - - karta pracy 3
4.
Gra uaktywniająca - "Zgłoś się!" -
Nauczyciel przygotowuje kartki z przykładami różnych sposobów
zapisywania długości i masy. Kartki te grupuje następująco w
zestawy np. 4 t 300 kg; 4300 kg; 4,3 t, po czym zabiera jedną
kartkę z zestawu. Resztę odkłada do podziału między uczniów.
Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi po 1 kartce z jednostką
długości, bądź z jednostką masy.
Jeden z uczniów losuje z pozostałej (nauczycielskiej) puli kartek
jedną i zawiesza ją na tablicy. Uczniowie, których wartość jednostek
na kartce jest taka sama zgłaszają się i również przywieszają swoje
kartki za zapisanym kredą znakiem równości. Po zakończonej
zabawie, uczniowie notują wyniki w zeszytach.
III.
Część końcowa (5 min)
1.
Przypomnienie najważniejszych treści z lekcji
2.
Zadanie pracy domowej

Podobne dokumenty