Scenariusz zajęć ruchowych w dniu 18.02.2014r

Transkrypt

Scenariusz zajęć ruchowych w dniu 18.02.2014r
Scenariusz zajęć ruchowych
w dniu 18.02.2014r.
Prowadząca: Iwona Broda
Przedszkole nr 1
Grupa: 5-4-3 latki
Temat: „Jesteśmy sprawni - tańczymy, ćwiczymy”
Cele ogólne:
• Motywowanie do dbałości o sprawność fizyczną poprzez zróżnicowane zabawy ruchowe w sali i w
terenie
Cele operacyjne: dziecko:
• Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
• Podaje pomysły ćwiczeń
Metody:
•
Zadaniowa, zabawowa, pedagogika zabawy
Formy: praca z całą grupą, indywidualna
Pomoce: nietypowe przybory gimnastyczne: butelki plastikowe wypełnione do połowy wodą, lekkie tace,
balony pojedyncze i połączone w trójki oraz kije hokejowe i piłki lekarskie (1kg). Nagrania muzyki z „Akademii
Pana Kleksa” oraz muzyki instrumentalnej. Instrumenty perkusyjne.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie. Grupowy okrzyk powitalny: „Jeden, dwa, trzy Motylki to my!!!”. Przypomnienie zasad
bezpieczeństwa podczas zajęć.
2. Ruchowo – taneczna rozgrzewka:
• do piosenki „Biegać, latać” z Akademii Pana Kleksa
Dzieci na sygnał biegają, skaczą lub „latają” omijając się. Na przerwę w muzyce i na znak nauczyciela witają się
lub wracają na swoje miejsce.
• Do piosenki „Cała naprzód” z Akademii Pana Kleksa
Dzieci skaczą wokół piłek z podziałem dziewczynki – chłopcy. Na przerwę w muzyce robią ciekawą figurę
jedną ręką dotykając piłki.
• Do dźwięku tamburyna dzieci biegają wokół stojaków z żółtymi kijkami dziewczynki, z
czerwonymi chłopcy. Na hasło „stop” dzieci robią figurę, ale tak aby każda była inna.
3. „Zaczarowana taca”
Dzieci ćwiczą z lekkimi tacami:
• „Taca wysoko – taca nisko” - z trzymaną w obu rękach tacą dzieci wykonują skłon, wyprost,
wznoszenie się na palcach
• „Wachlarze” – dzieci wachlują się tacami na przemian, prawą i lewą ręką
• „Kapelusze” - dzieci niosą tacę na głowie do wskazanego punktu.
• „Kelnerzy” – dzieci przenoszą na tacy butelkę z wodą do wskazanego punktu
• „Biegać – skakać” – dzieci biegają wokół swojej tacy następnie ją przeskakują, a na znak „stop”
dotykają swojej tacy
4. „ Wesołe zabawy z butelkami, kijami hokejowymi i tacami”
„Pędzle” – dzieci „malują” koła kijkami uniesionymi w górę
•
„Toczymy” - dzieci toczą kijkiem (prowadzą kijkiem) butelkę w kierunku swojej tacy, następnie
•
wokół tacy. Po zakończeniu ćwiczenia stawiają butelkę na tacy, a kij przy sobie i prostują się.
5. „Wędrujące baloniki” - zabawa z podziałem na grupy dziewczynki i chłopcy
Każda grupa otrzymuje balonik. Dzieci podrzucają baloniki wędrując za nimi po terenie tak, aby balony jak
najdłużej utrzymały się w powietrzu.
6. „Terenowy tor przeszkód”
Dzieci idąc z a nauczycielem naśladują go pokonując tor przeszkód (różnorodne urządzenia rekreacyjne na
terenie placu przedszkolnego)
7. „Roześmiane koniki”
Dzieci siedzą na płotkach terenowych jak na koniku i jadą naśladując odgłos stukających kopyt (kląskanie) na
znak naśladują głos konia „ichachaaaa”. Na zakończenie uśmiechają się do siebie i nauczyciela.
8. Zakończenie. Omówienie zabaw i sportowego zachowania dzieci oraz odczuć dzieci po zajęciach.
Przyjmowanie od nauczyciela gratulacji (uścisk dłoni - w pozycji stojącej)
Oprac. Iwona Broda