Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
IV etap edukacyjny, informatyka
Temat: Własność intelektualna w sieci internetowej
Treści kształcenia:
Informatyka:
1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem, jego oprogramowaniem i korzystanie z sieci
komputerowej. Uczeń:
3) korzysta z podstawowych usług w sieci komputerowej, lokalnej i rozległej, związanych
z dostępem do informacji, wymianą informacji i komunikacją, przestrzega przy tym zasad
netykiety i norm prawnych dotyczących bezpiecznego korzystania i ochrony informacji oraz
danych w komputerach w sieciach komputerowych
Język obcy nowożytny, poziom IV.0 (angielski):
Uczeń:
1. Posługuje się podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych,
gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych
wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów:
12) nauka i technika (np. odkrycia naukowe, wynalazki, obsługa i korzystanie
z podstawowych urządzeń technicznych, technologie informacyjno-komunikacyjne)
11. Uczeń korzysta ze źródeł informacji w języku obcym (np. z encyklopedii, mediów,
instrukcji obsługi) również za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Potrafi posługiwać się przeglądarką internetową
● Potrafi wyszukiwać informacje w Internecie
● Potrafi korzystać z funkcji tłumacza w portalu www.google.pl
● Umie planować pracę własną i w zespole
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi wyszukać w zasobach Wikipedii pojęcia związane z własnością intelektualną
● Wie, co to jest Światowa Organizacja Własności Intelektualnej
● Potrafi wyjaśnić pojęcia: własność intelektualna, prawo autorskie, autor, utwór,
plagiat, patent, znak towarowy
● Zna zagrożenia wynikające z łamania prawa dotyczącego własności intelektualnej
● Potrafi wyjaśnić pojęcie znaku Copyright ©
● Potrafi zabezpieczyć hasłem pliki Word i Excel przed dostępem osób
nieupoważnionych
● Potrafi przetłumaczyć i zapisać w języku angielskim następujące słowa: własność
intelektualna, prawo autorskie, autor, utwór, plagiat, patent, znak towarowy.
1
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
●
●
Kompetencje informatyczne
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Porozumiewanie się w językach obcych
Kompetencje społeczne i obywatelskie
Umiejętność uczenia się
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
●
Komputery podłączone do Internetu i sieci szkolnej
Zainstalowane programy MS Word i MS Excel
Projektor multimedialny
Film (samouczek): „Co jest legalne w sieci?”
Prezentacja: „Zagadnienia własności intelektualnej”
Metody nauczania:
●
●
●
Podające: opis
Problemowe: dyskusja
Praktyczne: ćwiczenia
Formy pracy:
●
●
●
Indywidualna
Zróżnicowana
Grupowa (w parach lub grupach do czterech osób)
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Nauczyciel prosi uczniów, aby w Internecie (w domu lub w pracowni szkolnej) na stronie
Wikipedii przeczytali informacje na temat własności intelektualnej.
Etap wstępny
Nauczyciel rozpoczyna dyskusję na temat własności intelektualnej. Zadaje pytanie: Co to jest
własność intelektualna? Pyta, czy uczniowie znają pojęcia: patent, plagiat? Jakie korzyści
wynikają z poszanowania własności prywatnej?
Uczniowie biorąc udział w dyskusji, odpowiadają na pytania nauczyciela.
Etap realizacji
Nauczyciel za pomocą projektora multimedialnego wyświetla uczniom film (samouczek) pt.
„Co jest legalne w sieci?”, a następnie poleca wyszukanie w Internecie (i przetłumaczenie za
pomocą funkcji tłumacza) strony Światowej Organizacji Własności Intelektualnej oraz
przejrzenie jej zawartości. Uczniowie powinni znaleźć na tej stronie definicję patentu oraz
znaku towarowego i zapisać je w zeszycie.
Nauczyciel omawia pojęcia: monopol prawny, dobra niematerialne, utwór, prawo autorskie,
i dyktuje uczniom notatkę do zeszytu.
2
Następnie prosi uczniów, by utworzyli folderu C:\TAJNE i zapisali w nim pusty dokument MS
Word pod nazwą plagiat.doc. Potem uczniowie mają znaleźć na stronie Wikipedii definicję
pojęcia plagiat, skopiować ją i wkleić do otwartego dokumentu.
Nauczyciel pokazuje, jak zabezpieczyć hasłem dokument Word, i poleca uczniom
zabezpieczenie w ten sposób pliku plagiat.doc.
Podobne ćwiczenie uczniowie wykonują w programie Excel; tworzą nowy dokument
wypełniają go dowolnymi danymi, zabezpieczają hasłem i zapisują plik jako dane.xls.
Uczniowie podejmują próby otwarcia plików plagiat.doc i dane.xls z folderu TAJNE bez
podawania hasła, a następnie podając prawidłowe hasło, żeby sprawdzić, jak działa funkcja
zabezpieczająca.
Nauczyciel omawia znaczenie znaku Copyright ©. Pokazuje na rzutniku multimedialnym, jak
wstawić do dokumentu znak Copyright © (Alt+0169), a potem prosi uczniów, by wykonali to
zadanie w plikach plagiat.doc i dane.xls.
Etap końcowy
W ramach podsumowania zajęć uczniowie oglądają prezentację pt. „Zagadnienia własności
intelektualnej” (zasób multimedialny) i notują najważniejsze pojęcia.
Zadanie domowe:
Za pomocą znanych sobie narzędzi graficznych lub na papierze, zaprojektuj znak towarowy
firmy, którą założysz w przyszłości, i opatrz swoją pracę znakiem Copyright.
Dodatkowo:
Uczeń zdolny może przetłumaczyć na język angielski za pomocą funkcji tłumacza z portalu
www.google.pl i zapisać w zeszycie następujące słówka: własność intelektualna, prawo
autorskie, autor, utwór, plagiat, patent, znak towarowy.
Słowa kluczowe:
własność intelektualna, prawo autorskie, plagiat, patent, znak towarowy
3