KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Temat lekcji:
Zabawy z wykorzystaniem nietypowych przyborów.
Umiejętności:
Uczeń posługuje się nietypowymi przyborami podczas zabaw.
Wiadomości: Uczeń wie jak można wykorzystać nietypowe przybory w grach i zabawach.
Cel wychowawczy: Poszanowanie reguł gry i zabawy, zasada uczciwości.
Klasa: V
Ilość ćwiczących: 10
Przybory i przyrządy: gazety, butelki, balony, puszki po sokach, piłki tenisowe, pudełka
tekturowe
Tok lekcyjny –
Nazwa i opis zadania
rodzaje zadań
I Część wstępna
Moment
organizacyjno – Zbiórka, sprawdzenie obecności i podanie tematu lekcji
porządkowy
Zabawa
ożywiająca
Rozgrzewka
- „Trzeciak”- uczestnicy stają dwójkami (jeden za
drugim) na obwodzie koła zachowując odstęp; jedna
osoba ucieka po obwodzie koła, druga ją goni- można
schować się przed złapaniem stając przed najbliższą
dwójką, ucieka trzeci
Rozgrzewkę – ćw. kształtujące- prowadzą uczniowie wg
własnej inwencji pod kontrolą nauczyciela.
II Część główna Zawody zespołów:
1. Na sygnał bieg z RR w bok, na każdej ręce
przełożona jest gazeta, której nie wolno zgubić.
2. Gazeta między NN; na sygnał skoki obunóż- nie
wolno zgubić gazety.
3. Na sygnał zwijanie kuli z gazety, a następnie w
pozycji raków prowadzenie jej NN do
zaznaczonego miejsca, chwyt kuli i rzut do
tekturowego pudełka.
4. „Prowadzenie” papierowych kul nogą slalomem
między puszkami.
Uwagi organizacyjne i
metodyczne
Zbiórka w dwuszeregu, raport
kapitana. Nauczyciel
motywuje uczniów do
czynnego udziału w
zajęciach.
Ustawienie grupy w
rozsypce. Wybrany uczeń
prowadzi rozgrzewkę.
Nauczyciel w razie potrzeby
udziela pomocy, kontroluje
ćwiczenia, koryguje błędy,
zwraca uwagę na bezpieczną
odległość między
ćwiczącymi.
Uczniowie ustawieni w
dwóch rzędach (zespołach).
Plastikowe butelki ustawione
na drugim końcu sali
wyznaczają trasę zawodów.
Każdą zabawę powtarzamy 2
razy, zwycięzcy przyznajemy
punkty.
Przyznajemy punkty za
zwycięstwo i za większą ilość
trafień.
5. Rzuty kulami papierowymi do plastikowych
butelek ustawionych na desce.
Liczymy ilość wszystkich
strąconych butelek przez
zespół.
6. Zawodnicy biegną i w powietrzu odbijają balon
nad głową,
Która drużyna szybciej
„przyprowadzi” balon
7. Zespoły „rozciągnięte” wzdłuż sali, odstępy
między zawodnikami ok.2m; uczniowie odbijają
balon między sobą do ostatniego uczestnika i z
powrotem- kto szybciej.
8. W parach uczniowie trzymają balon między
głowami, biegną starając się nie wypuścić
balonu. Nie wolno trzymać się!
9. „Kręgle”- zawodnicy starają się zbić piłkami do
tenisa jak największą ilość puszek.
III Część
końcowa
ćw. uspokajające Ukłon japoński
czynności
organizacyjnoporządkowe
Zbiórka w dwuszeregu, podanie wyników, gratulacje dla
zwycięzców, omówienie lekcji i pożegnanie
Opracowała:
Mgr Katarzyna Nowak
jw
Wygrywa drużyna, która
strąci więcej puszek.

Podobne dokumenty