międzynarodowa_współpraca

Transkrypt

międzynarodowa_współpraca
SCENARIUSZE LEKCJI
POLSKA JAKO CZŁONEK UNII EUROPEJSKIEJ
FILIP ŻURAKOWSKI
MIĘDZYNARODOWA WSPÓŁPRACA GOSPODARCZA
POLSKA JAKO CZŁONEK UNII EUROPEJSKIEJ
Filip Żurakowski
Cele:
− uczeń przedstawia korzyści z międzynarodowej współpracy gospodarczej oraz narzędzia stosowane w
polityce handlowej państwa,
− rozróżnia formy (etapy) integracji gospodarczej,
− charakteryzuje wspólną politykę handlową, przemysłową i rolną Unii Europejskiej,
− wyrabia sobie własny pogląd na temat szans i zagrożeń związanych z członkostwem Polski w Unii
Europejskiej i wyraża je w dyskusjach.
Czas: 2 lekcje.
Przygotowania
Wybrani uczniowie przygotowują się przed zajęciami do roli animatorów w ćwiczeniu. Nauczyciel przygotowuje obrazy do prezentacji.
Przebieg zajęć
1. Ćwiczenie 35.1. Szanse i zagrożenia Polski związane z członkostwem w Unii Europejskiej.
Środki dydaktyczne: artykuły z prasy.
Czas: 60 minut.
Sposób realizacji:
• Praca indywidualna - zapoznanie się z artykułami oraz z „Rozmową z Jackiem Szererem”.
• Dyskusja panelowa - dwaj przygotowani wcześniej uczniowie toczą między sobą dyskusję jako eks-
perci. Jeden przedstawia korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej, drugi zagrożenia lub aspekty
niekorzystne.
więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/
SCENARIUSZE LEKCJI
POLSKA JAKO CZŁONEK UNII EUROPEJSKIEJ
FILIP ŻURAKOWSKI
• Po pewnym czasie pozostali uczniowie dołączają się do dyskusji. Dyskusją kieruje nauczyciel lub
uczniowie - eksperci (animatorzy), którzy inicjowali ją jako członkowie panelu.
2. Ćwiczenie rezerwowe 35.2. Trzy filary Unii Europejskiej a etapy integracji.
Środki dydaktyczne: powielony materiał pomocniczy „Trzy filary Unii Europejskiej”.
Czas: 15 minut.
Sposób realizacji:
Praca w parach - analiza rys. 35.2. z podręcznika i materiału pomocniczego „Trzy filary Unii Europejskiej”. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie:
Jakim etapom międzynarodowej integracji odpowiada wprowadzanie poszczególnych filarów Unii Europejskiej?
Rys. 35.2. Etapy międzynarodowej integracji gospodarczej
3. Ewaluacja.
Należy poprosić uczniów o uzupełnienie i skomentowanie poszczególnych elementów poniższego schematu blokowego (rys. 35.1), sprawdzając w ten sposób zapamiętanie i zrozumienie wiadomości.
więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/
SCENARIUSZE LEKCJI
POLSKA JAKO CZŁONEK UNII EUROPEJSKIEJ
FILIP ŻURAKOWSKI
Rys. 35.1. Współpraca międzynarodowa. Integracja gospodarcza
4. Sygnał dotyczący następnych zajęć.
Chętni (zainteresowani tematem) uczniowie powinni przygotować się do roli animatorów w ćwiczeniu
przewidzianym w następnym spotkaniu.
więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/
SCENARIUSZE LEKCJI
POLSKA JAKO CZŁONEK UNII EUROPEJSKIEJ
FILIP ŻURAKOWSKI
Trzy filary Unii Europejskiej
Źródło: „Unia bez tajemnic. Wczoraj, dziś, jutro”, wydawca: Pełnomocnik Rządu ds. Informacji Europejskiej.
Jakie są najważniejsze dziedziny czyli filary Unii?
Po dwuletnich negocjacjach w lutym 1992 roku podpisany został w Maastricht traktat o Unii Europejskiej.
Unia stała się faktem 1 listopada 1993 r. Traktat z Maastricht łączy w całość trzy dziedziny zwane również filarami Unii Europejskiej.
Pierwszy filar obejmuje gospodarkę, handel, politykę społeczną, ochronę środowiska i kulturę, a wiec
sprawy, w których udało się osiągnąć wysoki poziom integracji we Wspólnotach Europejskich.
Uzyskany postęp w tej dziedzinie pozwolił zbudować Unię Gospodarczą i Walutową, której ostatnim
etapem było wprowadzenie do obiegu wspólnej europejskiej waluty - euro (od 1 stycznia 2002 r.). Traktat z Maastricht nakreślił zasady współpracy w dziedzinach delikatnych i trudnych z punktu widzenia interesów państw członkowskich. Dziedziny zaliczane do drugiego filaru, czyli wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwo oraz do trzeciego filaru - wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne - powinny podlegać integracji w wolniejszym tempie niż sprawy gospodarki (pierwszy filar).
więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/