Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji

Transkrypt

Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji
Scenariusz lekcji
Scenariusz lekcji
1 TEMAT LEKCJI:
Instrukcja pętli For w języku Turbo Pascal
2 CELE LEKCJI:
2.1 Wiadomości:
Uczeń potrafi:
•
podać konstrukcję instrukcji pętli For w języku Turbo Pascal;
•
omówić sposób działania instrukcji For;
•
podać przykłady zalet użycia takiej instrukcji;
•
opisać algorytm obliczania silni;
•
opisać algorytm obliczania średniej n liczb;
•
podać przykłady zastosowań instrukcji powtarzania w odniesieniu do życia
codziennego.
2.2 Umiejętności:
Uczeń potrafi:
•
napisać program wykorzystujący instrukcję For;
•
modyfikować program z instrukcją For;
•
uruchamiać gotowy program;
•
usuwać błędy z programu;
•
zapisać algorytm obliczania silni w postaci listy kroków;
•
zapisać algorytm obliczania silni w postaci schematu blokowego;
•
zapisać algorytm obliczania średniej w postaci listy kroków;
•
zapisać algorytm obliczania średniej w postaci schematu blokowego;
•
wdrażać napisany program.
3 METODY NAUCZANIA
•
wykład;
1
Scenariusz lekcji
•
laboratoria.
4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE
•
komputery z zainstalowanym Turbo Pascal lub Free Pascal.
5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE
•
lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym
Pascalem i programem Power Point;
•
projektor multimedialny.
6 PRZEBIEG LEKCJI
2
Scenariusz lekcji
Etap
Zadanie
Przebieg realizacji
Uwagi do realizacji
Faza przygotowawcza
– czynności
organizacyjne (5 min)
– wprowadzenie do
instrukcji pętli (5 min)
– podanie tematu lekcji
– przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji
– zaciekawienie uczniów jej treścią
– wyjaśnienie celowości wprowadzenia nowej instrukcji
Faza realizacyjna
– omówienie instrukcji
pętli For (20 min)
– przypomnienie pojęcia iteracji i algorytmów iteracyjnych
– omówienie składni instrukcji For w wersji podstawowej
– przedstawienie zmodyfikowanej wersji polecenia For, umożliwiającej zmianę
licznika pętli w dół
– otwarcie nowego programu i deklaracja zmiennych potrzebnych do działania
pętli For (licznika pętli)
– napisanie prostej aplikacji wyświetlającej na ekranie wielokrotnie wprowadzony
tekst
– modyfikacja programu w celu umożliwienia wprowadzania z klawiatury liczby
powtórzeń
3
Scenariusz lekcji
– algorytm obliczania
silni (20 min)
– przypomnienie pojęcia silni z matematyki
– przypomnienie sposobu obliczania silni
– zapisanie algorytmu obliczania silni w postaci listy kroków
– zapisanie algorytmu obliczania silni w postaci schematu blokowego
– utworzenie nowego programu
– zaprojektowanie procedury lub funkcji obliczającej wartość silni
– kodowanie programu
– testowanie programu – określenie, kiedy program zaczyna generować błędne
wyniki
– zmiana typu zmiennej przechowującej wartość silni i określenie maksymalnej
wartości silni, jaką można obliczyć w Turbopascalu
– algorytm obliczania
średniej n liczb
(20 min)
– przypomnienie pojęcia średniej z matematyki
– przypomnienie sposobu obliczania średniej
– zapisanie algorytmu obliczania średniej w postaci listy kroków
– zapisanie algorytmu obliczania średniej w postaci schematu blokowego
– utworzenie nowego programu
– zaprojektowanie procedury lub funkcji obliczającej wartość średniej
– kodowanie programu
Faza
podsumowująca
– testowanie programu
– podsumowanie lekcji
(10 min)
– przypomnienie składni polecenia For
– przypomnienie przykładów realizowanych na lekcji
4
Scenariusz lekcji
7 BIBLIOGRAFIA:
[1] A. Marciniak, Turbo Pascal 7.0, WNT, Warszawa 1996.
[2] E. Gurbiel, G. Hardt-Olejniczak, E. Kołczyk, H. Krupicka, M. Sysło, Informatyka, cz. 1, WSiP, Warszawa 2002.
[3] I. Bujnowski, Z. Talaga, Informatyka, t. 1, WSzPWN, Warszawa 2003.
8 ZAŁĄCZNIKI
9 CZAS TRWANIA LEKCJI:
2 x 45 minut
10UWAGI
5