Scenariusz LEKCJI - przygotowanie wywiadu

Transkrypt

Scenariusz LEKCJI - przygotowanie wywiadu
Scenariusz zajęć realizowanych w formie przygotowania wywiadu z Prezesem
zwiedzanej firmy
Autorzy:
-
Elżbieta Michalska - nauczyciel przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół
Technicznych im. H. Cegielskiego w Śremie
Temat
„Przygotowanie wywiadu z Prezesem zwiedzanej firmy”
Klasa: III B o specjalności technik mechanik
Ilość osób: 18
Miejsce realizacji: Zespołu Szkół Technicznych im. H. Cegielskiego w Śremie
Czas realizacji: 2 godz.
Cele ogólne:

Uczeń przygotowuje się do wywiadu z prezesem firmy. Odpowiedzi na zadane
pytania uzupełnią wiedzę na temat zakładu i w którym być może uczniowie znajdą
zatrudnienie po ukończeniu szkoły.
Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi formułować pytania dotyczące zwiedzanego zakładu.

Uczeń zna zasady przeprowadzania wywiadu.

Uczeń potrafi przeprowadzić wywiad.

Uczeń umie współdziałać w zespole podczas lekcji i wywiadu.
Metody:

Słowna (nauczyciel wyjaśnienia uczniom pojęcia i zasady formułowania pytań
oraz prowadzenia wywiadu).

Doświadczalna (uczniowie opracowują i przeprowadzają symulację wywiadu).

Pokazowa (uczniowie oglądają symulację wywiadu innej grupy).
Środki dydaktyczne:

Długopisy

Kartki

Dyktafon lub kamera wideo
Formy organizacyjna zajęć:

Zbiorowa (uczniowie słuchają wykładu na temat przeprowadzania wywiadu).
1

Zespołowa (uczestnicy formułują pytania, robią notatki oraz przeprowadzają
symulację w grupach).
Przebieg zajęć:

Zajęcia rozpoczynamy od wyjaśnienia uczniom pojęć i zasad formułowania pytań
oraz prowadzenia wywiadu.

Następnie klasę dzielimy na trzy zespoły, z których każdy będzie stanowił grupę
specjalistów do spraw informacji.

Grupy formułują pytania, weryfikują je oraz przeprowadzają symulację wywiadu.

Następnie przeprowadzamy dyskusję dotyczącą symulacji wywiadów. Nauczyciel
powinien tak poprowadzić dyskusję, aby każdy uczeń mógł wypowiedzieć swoją
opinię. Najciekawsze wypowiedzi można zapisać na tablicy.
2