REGULAMIN OLM w koszykówce

REGULAMIN
ORLIKOWEJ LIGI MISTRZÓW – ŁÓDZKIE 2011 W KOSZYKÓWCE
I. ORGANIZATOR
Organizatorem Orlikowej Ligi Mistrzów – Łódzkie 2011 w koszykówce dziewcząt i chłopców, zwanej
dalej Ligą, jest Fundacja Marcina Gortata MG13, zwana dalej Organizatorem.
II. CELEM LIGI JEST:
1.
2.
3.
4.
5.
Aktywizacja dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 14-16 lat do prowadzenia aktywnego, sportowego stylu
życia oraz stymulowanie postaw fair – play.
Promocja gmin i powiatów regionu łódzkiego oraz całego województwa.
Tworzenie pozytywnego klimatu dla inicjatyw oddolnych w gminach i powiatach łódzkiego.
Wspieranie gminnej, powiatowej i wojewódzkiej tożsamości
Popularyzacja koszykówki na terenie województwa łódzkiego
III. WARUNKI UCZESTNICTWA
Uczestnictwo w Lidze jest bezpłatne. Liga adresowana jest do uczniów gimnazjów, mających siedzibę w gminach,
na terenie, których znajduje się boisko typu ORLIK 2012, ewentualnie z gmin sąsiednich. W Lidze, każdą szkołę
reprezentować może dowolna ilość drużyn.
Liga przeznaczona jest dla drużyn składających się z dziewcząt i drużyn składających się z chłopców. Prawo
startu w Lidze mają aktualni zawodnicy szkoły, zdrowi, którzy uczestniczą na zajęciach wychowania fizycznego.
Od jednostek samorządu terytorialnego przystępujących do Ligi wymagane jest pisemne potwierdzenia akceptacji
poniższego regulaminu na załączonym formularzu oraz zgłoszenia na Liście Zgłoszeniowej przez koordynatora
gminnego drużyn do Ligi. Jednostka samorządu terytorialnego zobowiązuje się do zapewnienia podczas Ligi:
sędziów koszykarskich w I i II fazie rozgrywek (mogą to być nauczyciele w-f), ubezpieczenia zawodników, opieki
medycznej. Organizator zobowiązuje się do przygotowania regulaminu, listy zgłoszeniowej, harmonogramu gier,
promocji Ligi, zapewnienia nagród, medali i pucharów dla najlepszych drużyn i zawodników, biorących udział w
Lidze. Organizator pokryje koszty transportu, na życzenie drużyn, w drugiej fazie rozgrywek oraz podczas
Turnieju Finałowego. Organizator zapewni także sędziów koszykówki, oraz pełną obsługę turnieju finałowego.
IV. DRUŻYNA I ZAWODNICY
Aby wziąć udział w Lidze, drużyna szkolna przed przystąpieniem do Ligi jest zobowiązana przedstawić
organizatorowi Ligi listę zgłoszeniową. Zawodnicy zobowiązani są do posiadania aktualnych badań lekarskich,
zgody rodziców na udział w Lidze oraz sprzętu sportowego na grę na sztucznym boisku do koszykówki typu Orlik
2012, a także dowodu tożsamości w celu ewentualnej weryfikacji danych. Wszyscy zawodnicy drużyny, w miarę
możliwości winni posiadać jednolite koszulki. Drużyna może liczyć od 8 do 12 zawodników plus jedna osoba
dorosła – opiekun drużyny. Zawodnik zgłoszony do Ligi w dyscyplinie: koszykówka może reprezentować barwy
tylko jednej drużyny. Drużynę stanowią uczniowie jednej szkoły (rocznik 1995-1997).
V. PIŁKA, BOISKO, CZAS GRY, SKŁAD I ZMIANY
Mecze podczas Ligi rozgrywane są piłką do gry w koszykówkę (nr 6) – dziewczęta, oraz piłką do gry (nr 7) chłopcy. Gra odbywa się na boisku ORLIK 2012. Czas gry wynosi: 4 x 10 minut, ewentualnie 4 x 8 minut (w
wypadku uczestnictwa dużej liczby drużyn) + tyle 5-minutowych dogrywek, ile potrzeba do rozstrzygnięcia meczu.
Liczba zawodników jednej drużyny na boisku: 5. Gra może być rozpoczęta, gdy drużyna liczy minimum pięciu

Zawody odbywają się zgodnie z przepisami PZKosz.
Należy posiadać znacznik określający naprzemienne posiadanie piłki.
Przerwy w meczu 2 minuty pomiędzy 1 i 2 kwartą (I połowa), oraz 3 i 4 kwartą (II połowa) oraz 5 minut
pomiędzy połowami.
Obowiązuje naprzemienne posiadanie piłki – w sytuacjach rzutu sędziowskiego drużyny będą na
przemian otrzymywały piłkę do wprowadzenia z miejsca poza boiskiem, najbliższego zaistniałej sytuacji
rzutu sędziowskiego – nie dotyczy rozpoczęcia spotkania.
Każdej drużynie przysługują 2 przerwy na żądanie w trakcie I połowy meczu i 3 w trakcie II połowy
meczu oraz po 1 w każdej dogrywce. Niewykorzystane przerwy na żądanie nie mogą być przenoszone
na następną połowę lub dogrywkę.
Nie obowiązuje przepis o 3, 5, 8, 24 sek.
Po popełnieniu 4 fauli przez drużynę w kwarcie, każdy następny faul jest karany dwoma rzutami
osobistymi, wykonywanymi przez faulowanego zawodnika
Faule zawodnika mogą być osobiste, techniczne, niesportowe i dyskwalifikujące
VII. ZASADY PUNKTACJI w LIDZE
Drużyna za zwycięstwo otrzymuje 2 pkt., za porażkę 1 pkt, za mecz przegrany walkowerem 0 pkt.
(Mecz zostanie zweryfikowany za walkower, gdy drużyna z własnej winy nie stawiła się na spotkanie, lub spóźni
się więcej niż 15 minut lub drużyna stawi się do spotkania z ilością zawodników mniejsza niż 5 zawodników).
O kolejności w Lidze decyduje:
Po pierwsze: liczba zdobytych punktów
Po drugie: przy równej ilości punktów u dwóch zespołów decyduje wynik bezpośredniego spotkania
W wypadku równej ilości punktów więcej niż dwóch zespołów o miejscu decyduje:
- stosunek koszy zdobytych do straconych między zainteresowanymi zespołami
- stosunek koszy zdobytych do straconych ze wszystkich rozegranych przez te zespoły spotkań w grupie
VIII. ETAPY ROZGRYWEK
W toku sportowej rywalizacji na terenie gminy (rozgrywki ligowe, turniej, puchar itp.) do II fazy z każdej gminy,
biorącej udział w rozgrywkach awansuje zwycięzca gminnych rozgrywek (po jednej drużynie dziewcząt i
chłopców), który rywalizować będzie w II fazie rozgrywek (w regionach ustalonych przez organizatora wg klucza
geograficznego). Drużyna, która wygra turniej rozgrywany w Łodzi awansuje bezpośrednio do turnieju finałowego.
Zwycięzcy II fazy awansują do turnieju finałowego. System rozgrywek i czas gry określa organizator.
IX. TERMINARZ GIER
I Faza - musi wyłonić zwycięzców do dnia 18 września 2011 roku.
II Faza - musi wyłonić zwycięzców do dnia 2 października 2011 roku.
Finał – zostanie rozegrany jednego dnia w okresie 7-16 października 2011 roku.
X. INTERPRETACJA REGULAMINU
Wszelkie protesty i zastrzeżenia należy zgłaszać w trakcie rozgrywania meczów lub przed jego rozpoczęciem.
Rozpatrywane one będą przez sędziego głównego zawodów oraz przedstawiciela Organizatora.
We wszystkich sprawach dotyczących Ligi nieujętych w Regulaminie decyzje podejmie Organizator.
W spornych sytuacjach Organizator zastrzega sobie własną interpretację regulaminu.
Organizator Ligi zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym Regulaminie w uzasadnionych
przypadkach po uprzednim poinformowaniu zainteresowanych.