Otwórz PDF w nowym oknie

Transkrypt

Otwórz PDF w nowym oknie
SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DO KLASY IV
(Wg programu i podręcznika Wydawnictwa Nowa Era)
DZIAŁ PROGRAMU: PRZYRODA I JEJ ELEMENTY
TEMAT: POGODA I JEJ SKŁADNIKI – PRZYRZĄDY
SŁUŻĄCE DO OBSERWACJI POGODY.
CELE OPERACYJNE W KATEGORIACH CZYNNOŚCI UCZNIA
I. Poziom wiadomości
♦poda definicję pogody i wymieni jej składniki
♦wymieni podstawowe symbole meteorologiczne
♦poda jednostki pomiarów elementów przyrody
♦rozumie prognozy pogody
♦rozumie określenia „ nie ma pogody ‘’, „brzydka pogoda ”, „ ładna pogoda”
II. Poziom umiejętności
♦uczeń umie odczytać wartość temperatur
♦uczeń umie wyjaśnić –co to jest ciśnienie atmosferyczne, niż i wyż atmosferyczny
♦umie rozróżnić podstawowe rodzaje chmur i potrafi podać ich następstwa
♦potrafi określić kierunek i siłę wiatru
♦uczeń umie nazwać opady i osady atmosferyczne
CELE WYCHOWAWCZE
♦umiejętność pracy w grupie i współodpowiedzialność za grupę
♦zgodne posługiwanie się przyrządami meteorologicznymi w grupie
♦zainteresowanie uczniów wpływem pogody na organizmy, zmianami w przyrodzie
spowodowanymi działalnością człowieka.
FORMY PRACY
♦z całą klasą
♦indywidualna
♦grupowa
METODY PRACY
♦pokaz
♦obserwacja
♦ćwiczenia- pomiary
♦pogadanka
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
♦termometr
♦deszczomierz
♦wiatromierz
♦barometr
♦plansze ze zdjęciami chmur i zachmurzenia
Etap lekcji
Przebieg lekcji
Umiejętności kluczowe
Czas
Uwagi
realizacji
5minut
Zaangażowanie 1.Lekcję rozpoczęłam od
przypomnienia pór roku i
ich krótkiej
charakterystyki,
zapoznałam uczniów z
określeniem – pogoda
oraz wymieniłam jej
składniki.
2. Klasę podzieliłam na 5
grup i każdej dałam
instrukcję do dalszej
pracy
3. Poprosiłam o
określenie przydziału
funkcji poszczególnym
osobom w grupie.
Organizowanie i słuchanie.
Komunikowanie się.
Badanie
Współdziałanie w grupie.
5 minut
Oglądanie i analizowanie
otrzymanych materiałów
(plansze, przyrządy
meteorologiczne)Uczniowie
podejmowali decyzję
dotyczącą formy
wypowiedzi.
Po przeczytaniu
instrukcji uczniowie na
podstawie podręcznika,
różnych materiałów i
przyrządów
przygotowują się do
pracy- czyli poznania
składników pogody.
I grupa
•jak powstają chmury?
•jakie są rodzaje chmur?
•jak ocenić
zachmurzenie na niebie?
•jakimi znakami
przedstawiamy
zachmurzenie nieba?
II grupa
•jakim przyrządem
mierzymy temperaturę?
•jak zbudowany jest ten
przyrząd?
•jak odczytujemy
wartość temperatur i w
jakich jednostkach?
III grupa
•co to jest ciśnienie
atmosferyczne?
•jak nazywa się przyrząd
do jego pomiaru?
Uczniowie dokonali
podziału funkcji w grupielider, sprawozdawca,
sekretarz.
•w jakich jednostkach
wyrażamy wartość
ciśnienia?
IV grupa
•co to jest wiatr?
•jak określamy jego
kierunek?
•co odczytujemy z
wiatromierza?
•w jakich jednostkach
określamy kierunek i siłę
wiatru?
V grupa
•jakie znamy rodzaje
opadów?
•ja możemy zmierzyć
ich ilość?
•co to są osady?
Przekształcanie 1. Uczniowie w grupach
zastanawiali się nad
wykonaniem
otrzymanych zadań tj.
poszczególnymi
składnikami przyrody i
przyrządami do ich
określenia.
2. Każda grupa
wykonuje plakat
dotyczący
poszczególnych
elementów przyrody.
Prezentacja
Sprawozdawcy
podchodzą do tablicy i
krótko przedstawiają
przebieg pracy swojej
grupy i jej efekt
Refleksja
Dyskusja dotyczyła:
Sposobu pracy w
zespołach, ocena metod i
form tej lekcji.
Dyskusja
10 minut
Uzasadnienie
Rozwiązywanie problemów
Komunikowanie się i
15minut
obrona własnego punktu
widzenia, własnego zdania.
Samoocena, ocena pracy w
grupie, komunikowanie się
5 minut
W ostatnim etapie lekcji (refleksja) dokonując ewaluacji można wykorzystać „ Zaczarowany
krąg”.
Wykonanie;
Uczniowie tworzą krąg. Trzymając się za ręce, poruszają się zgodnie ze wskazówkami
zegara. Nauczyciel zadaje pytanie: Co na dzisiejszej lekcji podobało Ci się najbardziej?
Uczeń, który chce odpowiedzieć na zadane pytanie, mówi STOP i krąg zatrzymuje się. Po
udzieleniu odpowiedzi uczeń mówi START, a ZACZAROWANY KRĄG znowu porusza się
do momentu, gdy inny uczeń znowu chce udzielić odpowiedzi.
Następnie nauczyciel zadaje inne pytanie: Co nie podobało Ci się na dzisiejszej lekcji?
Krąg z kolei rusza w odwrotną stronę. Uczniowie chętni znowu zatrzymują i wprowadzają w
ruch Zaczarowany krąg, odpowiadając na zadane pytania.
Opracowała mgr Zenobia Witek

Podobne dokumenty